filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 3 września 2018, 17:00

Iniemamocni 2 z kolejnym rekordem – Box Office US

Bajecznie bogaci Azjaci znów zasiedli na tronie weekendowego zestawienia amerykańskiego Box Office. Jednak to Iniemamocni 2 okazali się największymi bohaterami podsumowania. Choć film nie trafił do pierwszej dziesiątki, kontynuacja przygód superbohaterskiej rodziny zdołała dobić do 600 milionów dolarów przychodu jako pierwsza produkcja animowana w historii.

Ostatni weekend wakacji nie przyniósł większych zmian w amerykańskich kinach. Komedia romantyczna Bajecznie bogaci Azjaci w reżyserii Jona Chu po raz trzeci nie dała szans konkurencji, mimo minimalnie gorszego wyniku w porównaniu do zeszłego tygodnia. Drugie miejsce raz jeszcze przypadło The Meg z rekinem gigantem w roli głównej, dalej zaś nastąpiły lekkie przetasowania. Mission: Impossible – Fallout zabrało trzecią pozycję filmowi Rozpruci na śmierć – Muppety dla dorosłych spadły aż na ósmą pozycję, być może na skutek negatywnych recenzji. Na liście znalazły się też dwa tytuły debiutujące w USA: dramat historyczny Operation Finale tuż za pierwszą trójką oraz nietypowy thriller Searching (po prawdzie pokazywany już wcześniej, ale w ograniczonym zakresie) na piątym miejscu.

  - Iniemamocni 2 z kolejnym rekordem – Box Office US - wiadomość - 2018-09-03
 

Jednakże żaden film z pierwszej dziesiątki nie wywołał tyle szumu co tytuł znajdujący się tuż za nią. Mowa o Iniemamocnych 2, czyli kontynuacji animowanego hitu sprzed prawie 15 lat, aczkolwiek w kontekście wyników obu produkcji to raczej dwójka powinna być punktem odniesienia dla pierwowzoru. Według niemal pewnych szacunków Box Office druga część superbohaterskiego obrazu zarobiła „tylko” niecałe 3,2 miliona dolarów w ostatni weekend, ale to wystarczyło, by tytuł zapisał się w historii kina. Film stał się bowiem pierwszą produkcją animowaną i dziewiątą w ogóle, która przekroczyła granicę 600 milionów dolarów przychodu w USA. Dodajmy do tego 562,5 miliona dolarów z innych regionów, a łączny przychód Iniemamocnych 2 przekroczył 1,16 miliarda dolarów.

Bajecznie bogaci Azjaci wciąż królują w amerykańskich kinach. - Iniemamocni 2 z kolejnym rekordem – Box Office US - wiadomość - 2018-09-03
Bajecznie bogaci Azjaci wciąż królują w amerykańskich kinach.

Trzeba przyznać, że jest to raczej wisienka na torcie niż wstrząsający sukces. Jeszcze 1 lipca drugi rozdział historii Iniemamocnych przebił wynik swojego poprzednika (uznawanego przecież za kultowy film), a niewiele później produkcja zarobiła ponad pół miliarda dolarów w USA – więcej niż jakakolwiek inna animacja. Nie inaczej było w dniu premiery, kiedy to Iniemamocni 2 ustanowili rekord otwarcia ze 182 milionami dolarów. Jeśli dodamy do tego entuzjastyczne recenzje (93% pozytywnych ocen w serwisie Rotten Tomatoes, średnia ocen 80/100 na stronie Metacritic), łatwo zrozumieć ciągłe zainteresowanie filmem, mimo że od początku sierpnia tylko raz znalazł się w pierwszej dziesiątce na liście Box Office.

Pozycja

Tytuł filmu

Przychód weekendowy

Łączny przychód w USA

Łączny przychód na świecie

1.

Bajecznie bogaci Azjaci (Crazy Rich Asians)

22,2 mln dolara

111 mln dolarów

130,9 mln dolara

2.

The Meg

10,5 mln dolara

120,5 mln dolara

462,8 mln dolara

3.

Mission: Impossilbe - Fallout

7 mln dolarów

204,3 mln dolara

647 mln dolarów

4.

Operation Finale

6 mln dolarów

7,7 mln dolara

7,7 mln dolara

5.

Searching

5,7 mln dolara

6,2 mln dolara

12,7 mln dolara

6.

Krzysiu, gdzie jesteś? (Disney’s Christopher Robin)

5 mln dolarów

85,4 mln dolara

131,3 mln dolara

7.

Alfa (Alpha)

4,5 mln dolara

27,4 mln dolara

45,7 mln dolara

8.

Rozpruci na śmierć (The Happytime Murderers)

4,4 mln dolara

17 mln dolarów

17 mln dolarów

9.

Czarne bractwo. BlacKkKlansman (BlacKkKlansman)

4,1 mln dolara

38,3 mln dolara

55,8 mln dolara

10.

Mile 22

3,6 mln dolara

31,8 mln dolara

38 mln dolarów

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej