autor: Artur Falkowski
Ile zarabiają europejscy twórcy gier?
Jeżeli jesteście zainteresowani informacjami na temat tego, ile zarabiają europejscy twórcy gier, zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań przeprowadzonych przez Game Developer Magazine. Wynika z nich, że autorzy gier na starym kontynencie opłacani są o wiele gorzej (w pewnych sytuacjach nawet o jedną trzecią) niż osoby na tym samym stanowisku pracujące w Stanach Zjednoczonych.
Jeżeli jesteście zainteresowani informacjami na temat tego, ile zarabiają europejscy twórcy gier, zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań przeprowadzonych przez Game Developer Magazine. Wynika z nich, że autorzy gier na Starym Kontynencie opłacani są o wiele gorzej (w pewnych sytuacjach nawet o jedną trzecią), niż osoby na tym samych stanowiskach pracujące w Stanach Zjednoczonych.
Badanie przeprowadzono na podstawie informacji udzielonych przez ponad tysiąc europejskich pracowników firm deweloperskich pochodzących głównie z Wielkiej Brytanii, ale również z Niemiec, Francji, Hiszpanii oraz Holandii. Uzyskane wyniki dotyczą okresu pomiędzy rokiem 2004 a 2006.
Najwięcej zarabiają osoby zajmujące się handlem oraz prawnicy. Ich średnie roczne dochody to 53 000 euro. Programiści z kolei otrzymują 40 000. Game designerzy oraz specjaliści od dźwięku zarabiają około 34 500 – 34 750 euro. Dochody grafików oscylują w okolicach 34 300. Najmniej pieniędzy uzyskują testerzy, zdobywając rocznie 26 000 euro.
Porównując te dane ze średnimi zarobkami uzyskiwanymi przez Amerykanów widać jak na dłoni, że Europejczycy otrzymują za swoją pracę znacznie mniej pieniędzy. Dochody game designerów są mniejsze o 25%, handlowców i prawników o 26%, a programistów o 33%. Najmniejsza różnica jest w wysokości pensji testerów; wynosi ona zaledwie 7%.
Wspomniany raport podkreśla również, że pomimo znacznych różnic w zarobkach pomiędzy amerykańską a europejską branżą gier, daje się zauważyć stały, solidny wzrost wysokości pensji twórców na naszym kontynencie. Jedynym wyjątkiem jest sektor dźwiękowców, których płace obniżyły się w ubiegłym roku o ponad 2%.