autor: Mateusz Cholewa
I Ty zostań twórcą gier – rusza kolejna edycja Digital Dragons Academy
26 i 27 października odbędą się wykłady inaugurujące tegoroczną edycję Digital Dragons Academy – czyli kursu dla tych wszystkich, którzą chcą nauczyć się tworzyć gry.
Digital Dragons Academy będzie odbywać się w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego przy ul. Podole 60. Dodatkowo w trakcie tegorocznej edycji pilotażowo zajęcia mają odbyć się również w Warszawie. Prelekcje w stolicy mają odbyć się w grudniu i w marcu, a ich tematami będzie game design oraz technologia w grach. W weekendowych wykładach udział wziąć mogą nie tylko studenci, ale także wszyscy inni zainteresowani. Koszt uczestnictwa w jednym weekendowym cyklu zajęć to 30 zł. Nauka potrwa do czerwca 2019 r. Na pierwsze wykłady można już zapisać się na oficjalnej stronie inicjatywy (link).
Jak mówi Maciej Śliwiński z Krakowskiego Parku Technologicznego:
[…] zdecydowaliśmy się również zmienić formułę i zaprosić do współpracy więcej firm z regionu. Dzięki partnerstwu z Reality Games, One More Level czy Rage Quit Games możemy znacząco podnieść poziom wykładów i zaangażować w nie jeszcze bardziej doświadczonych i uznanych specjalistów z branży.
Wymienione firmy to:
- Reality Games - twórcy gier mobilnych, takich jak Weather Challenge i Landlord. Landlord to gra ekonomiczna oparta na modelu Monopoly, gdzie gracz dzięki usłudze geolokalizacji może kupować rzeczywiście istniejące budynki. Weather Challenge to z kolei aplikacja pogodowa z zestawem minigier.
- One More Level - powstałe w 2014 roku studio deweloperskie z siedzibą w Krakowie. W ich portfolio znajduje się m.in. Warlocks vs. Shadow - gra action RPG osadzona w świecie fantasy, a aktualnie pracują nad God’s Trigger - co-opową strzelanką z lotu ptaka.
- Rage Quit Games – kolejny zespół z Krakowa, aktualnie pracujący nad Tomorrow - multiplayerową grą RPG, osadzoną w postapokaliptycznych realiach.
Organizatorzy zapewniają, że oprócz lokalnych deweloperów na ich wykładach pojawią się ludzie z najważniejszych firm z polskiej branży gier wideo: CD Projekt, Techland, Bloober Team, 11 bit studios i inni. Na pierwszych październikowych zajęciach swoje prelekcje wygłoszą między innymi: Paweł Miechowski (11 bit studios), Marcin Kawa (Bloober Team) oraz Marta Adamska (GOG.com).
Tematyka pierwszego cyklu wykładów brzmi: „Biznes/publishing gier wideo”. Na ten moment znane są jedynie szczegóły wykładu, który ma przeprowadzić Paweł Miechowski. W opisie prelekcji możemy przeczytać (pisownia oryginalna):
Porozmawiajmy o tym, co powinien zaoferować wydawca - jakiego rodzaju wiedzy i wkładu developer powinien oczekiwać od wydawcy. Oczywiście są różne modele współpracy i to wydawca powinien być elastyczny - według mojej najlepszej wiedzy - i dostosować się do potrzeb twórców gier. Czy developer jednak jest tym dobrym, który wystarczy, że robi grę? Czego wydawca ma prawo oczekiwać od developera, żeby gra sprzedała się lepiej, niż dobrze? Dlaczego developer musi nieraz zmienić podejście oraz i grę tu i ówdzie, bo wydawca (ten dobry wydawca) wie, co ma wpływ na sukces komercyjny?
Innymi tematami zajęć będą na przykład: marketing gier wideo i „art in games” (dedykowane słuchaczom zainteresowanym tematyką grafiki 3D i muzyki w grach, a także tworzeniem lokalizacji).
Krakowski Park Technologiczny od dłuższego czasu intensywnie angażuje się w polską branżę gier. Organizuje konferencje dla twórców gier Digital Dragons, na których byli również nasi redaktorzy z tvgry.pl, a także przeprowadza badania dotyczące tego, jak i w co grają Polacy.
Digital Dragons Academy nie jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można nauczyć się tworzyć gry. Jednym z miejsc, które wprowadza w tajniki gamedevu, uczy pisania scenariuszy, projektowania poziomów i tworzenia warstwy artystycznej gier, jest Warszawska Szkoła Filmowa, gdzie na kierunku Film i Multimedia działa specjalność „Tworzenie gier wideo”.