autor: Kamil Zwijacz
HTC Vive / SteamVR oficjalnie zadebiutowało na rynku
Wczoraj odbyła się oficjalna premiera gogli rzeczywistości wirtualnej HTC Vive. Kosztujący wraz z przesyłką ponad 4000 zł gadżet na starcie obsługuje wiele rozmaitych produkcji, w tym Job Simulator, Elite: Dangerous i The Lab.
Ostatnio odbył się oficjalny debiut gogli rzeczywistości wirtualnej Oculus Rift, a wczoraj premiery doczekał się konkurencyjny HTC Vive, który możecie zamówić na oficjalnej stronie za 899 euro + około 70 euro za przesyłkę, co daje łącznie około 4100 zł. Wraz z urządzeniem zadebiutowało Steam VR, czyli platforma stworzona przez Valve z myślą o rzeczywistości wirtualnej (współpracuje nie tylko z HTC Vive, ale także z Oculusem). Oprócz tego nie zabrakło oczywiście gier. Wśród dostępnych na starcie produkcji znajdują się takie tytuły jak zwariowany „symulator” pracy Job Simulator, kosmiczne Elite: Dangerous czy też bezpłatne The Lab od Valve, zawierające rozmaite mini gierki. Łącznie na Steamie znajduje się ponad 140 pozycji przeznaczonych dla wirtualnej rzeczywistości.
- Gogle rzeczywistości wirtualnej od HTC stworzone we współpracy z Valve
- Debiutują na rynku w cenie 899 euro (wraz z kosztami wysyłki do Polski wychodzi około 4100 zł)
- Sprzęt jest ściśle zintegrowany z platformą Steam VR
Jak już wspomniałem wcześniej, same gogle tanie nie są, a ponadto do komfortowej zabawy potrzeba mocnego komputera. Rekomendowany przez producenta sprzęt powinien być wyposażony w procesor na poziomie Intela i5-4590, kartę grafiki pokroju NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 i 4 GB pamięci RAM. Jeżeli nie jesteście pewni, co drzemie wewnątrz Waszej obudowy, to warto pobrać specjalną aplikację (dostępna jest oczywiście za darmo), która sprawdzi wydajność „blaszaka”.
Na koniec przypominam, że HTC Vive to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie gogle rzeczywistości wirtualnej. W zestawie, oprócz samych okularów, znajdziemy także dwa specjalne kontrolery oraz dwie stacje śledzące ruchy. W połączeniu z naszpikowanym czujnikami „hełmem”, system zapewnia dokładne śledzenie naszych ruchów w pomieszczeniu. Natomiast ekrany gadżetu dysponują łączną rozdzielczością 2160x1200 pikseli i odświeżaniem 90 Hz.