Gwiezdny niszczyciel nad Warszawą - porównaj rozmiary statków z własnym domem
Spacer dookoła niszczyciela z Gwiezdnych wojen? Ta aplikacja pomoże przekonać się, jak ogromne bywają statki kosmiczne z filmów science-fiction, i porównać je do realnie istniejących miast i obiektów.
- Dzięki ParkMySpaceship możemy „zawisnąć” jednym z wybranych statków kosmicznych z dzieł kinematografii nad naszymi miastami.
W filmach science-fiction, by zrobić wrażenie na widzach, statki kosmiczne często mają ogromne rozmiary. Dobrym przykładem jest mierzący 1600 metrów imperialny niszczyciel z Gwiezdnych wojen czy superniszczyciel Egzekutor, którego długość wynosi 19000 metrów. Pierwsza Gwiazda Śmierci to zaś kolos o 160-kilometrowej średnicy. Są to jednak suche liczby, a wiele z nas pewnie nie potrafi sobie wyobrazić, jak duże są owe kinematograficzne kreacje. Z pomocą przychodzi firma UpShift i jej aplikacja ParkMySpaceship.
To nieskomplikowana w obsłudze aplikacja webowa, która na zdjęcia powierzchni Ziemi od Google nakłada odpowiednio wyskalowane kontury statków kosmicznych. W większości tych fikcyjnych, ale znajdziemy na liście też rakietę Saturn V, dzięki której amerykańscy astronauci dotarli na Księżyc, oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną. Trochę dziwna jest obecność paru gatunków waleni – być może chodzi o porównanie z największymi zwierzętami na planecie.
Znajdziemy tam statki kosmiczne m.in. z filmów czy seriali Star Wars, Star Trek, Odyseja kosmiczna, Battlestar Galactica i wielu innych. Możemy łatwo wyszukać lokalizację i obrócić wybrany obiekt lub zmienić powiększenie. Po naciśnięciu przycisku „Play” statek zaczyna się poruszać i możemy sterować nim klawiszami strzałek (także na klawiaturze). Niestety nie da się przyspieszać lub zwalniać, choć zauważyłem, że częściowo jest to wykonalne przez zmianę powiększenia w trakcie ruchu.
Nie zabrakło także świątecznych motywów. Na stronie możemy włączyć padający śnieg, a jednym z pojazdów są sanie Świętego Mikołaja z reniferami. Możemy więc sprawdzić, jak byśmy sobie poradzili z dostarczeniem prezentów naszym bliskim.
W rzeczywistości wielokilometrowe niszczyciele jeszcze nie pomykają sobie wokół naszej planety, lecz realna historia podboju kosmosu także może być całkiem ciekawa:
- Sputnik, Łajka, Gagarin - wszystkie kosmiczne osiągnięcia ZSRR
- Chiny podbijają kosmos. Marsjański łazik i stacja kosmiczna to nie koniec