Gunman: Odkupienie i Oculus - weekendowe premiery filmowe
Ostatni weekend marca zwiastuje spokojniejszy okres wśród kinowych premier. Od jutra w kinach znajdzie się 10 filmów, m.in. Gunman z Seanem Pennem i horror Oculus. A naprawdę gorąco zrobi się za miesiąc.
Gunman: Odkupienie
Seria Uprowadzona bez Pierre'a Morela u steru stała się cieniem udanej części pierwszej. Pan reżyser proponuje teraz nową historię i nowego bohatera, choć klimat pozostaje ten sam. Oto Sean Penn grający kolejnego doświadczonego przez życie faceta o pokaźnym stażu, którego praca polegała na likwidowaniu zagrożeń na zlecenie rządu. Teraz myśliwy musi stać się zwierzyną (a jakże!) i walczyć o przetrwanie. Grupa bezwzględnych morderców bierze na celownik bohatera, grozi jego ukochanej i podkopuje jego dobre imię. Będzie wybuchowo, efektownie i po męsku. Imponuje obsada (obok Penna ujrzymy m.in. Javiera Bardema i Idrisa Elbę) i inscenizacyjny rozmach. Co prawda pierwsze recenzje nie powalają, ale bez wątpienia Gunman (swoją drogą – dlaczego angielsku tytuł musi mieć polski podtytuł?) znajdzie swoich fanów.
- Reżyseria: Pierre Morel
- Tytuł oryginalny: The Gunman
- Grają: Sean Penn, Jasmine Trinca, Javier Bardem, Ray Winstone
Oculus
Coś strasznego dla miłośników podskakiwania w kinowym fotelu. Oculus zadebiutował na świecie niemal rok temu (a nawet półtora, jeśli liczyć premierę na festiwalu w Toronto), a do naszych kin doczołgał się dopiero teraz. Kluczowym rekwizytem w filmie jest lustro stanowiące portal między światem codziennym, a krainą złych mocy. Dawno temu nawiedzone zwierciadło wpłynęło na związek państwa Russellów, a teraz ich dorosłe dzieci muszą zmierzyć się z duchami przeszłości. Młoda Kaylie chce oczyścić z zarzutów skazanego za morderstwo brata i dowieść, że za wszystkim stoi prawdziwe Zło, takie pisane dużą literą. Dwutorowo prowadzona narracja i dobrze budowane napięcie zjednały sobie część krytyków – czy macie ochotę przestraszyć się tuż przed świętami?
- Reżyseria: Mike Flanagan
- Grają: Karen Gillian, Brenton Thwaites, Katee Sackhoff
Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:
- Fanka (czarna francuska komedia o tym, co jest w stanie zrobić fanka dla swojego idola, który nie wie co zrobić z trupem własnej żony),
- Doonby. Każdy jest kimś (włóczęga z tajemnicą pojawia się w miasteczku i koncentruje uwagę mieszkańców),
- Rozdzieleni (twórca oscarowego Artysty opowiada o rozdzielonym przez wojnę młodziutkim rodzeństwie),
- Violet (dramat o młodym chłopaku, który był świadkiem morderstwa i musi sobie radzić z ostracyzmem).
- Czarnoksiężnik z Oz (klasyczny film z 1939 roku wraca do kin),
- Kraina burz (węgierski dramat o miłości piłkarza i pewnego przystojnego chłopaka),
- Difret (dziejący się w Etiopii dramat o zmuszaniu kobiet do małżeństw),
- Była sobie dziewczynka (komediodramat o nastolatce dźwigającej na swoich barkach problemy własne i cudze).
Zapraszam za dwa tygodnie (świąteczna przerwa!) do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.