Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 lutego 2021, 10:14

autor: Adrian Werner

Rust i GTA 5 pokonane na Steamie przez chińskie RPG

Chińskie RPG Tale of Immortal podbiło Steama, przeganiając wczoraj nawet Rust i GTA5. Jest to tym większe osiągnięcie, że jest to produkcja niezależna, która nie jest dostępna w języku angielskim.

Na Steamie objawił się kolejny chiński hit. Najnowszym przebojem stało się Tale of Immortal, czyli RPG z otwartym światem osadzone w świecie inspirowanym mitologią Państwa Środka. Produkcja zadebiutowała 27 stycznia we wczesnym dostępie i na razie dostępna jest jedynie w języku chińskim.

Wczoraj, w najgorętszym momencie dnia w Tale of Immortal na Steamie bawiło się 172 487 osób jednocześnie. Taki wynik uczynił z gry piątą najpopularniejszą produkcję niedzieli na Steamie. Tytuł przegonił nawet takie tuzy jak Grand Theft Auto V czy Rust.

Rust i GTA 5 pokonane na Steamie przez chińskie RPG - ilustracja #1
Źródło: SteamDB.

W chwili pisania tej wiadomości w Tale of Immortal bawi się ponad 128 tys. osób, co zapewnia grze czwartą pozycję na Steamie. Produkcja ma obecnie 16 tys. recenzji użytkowników i 86% z nich jest pozytywnych.

To kolejna premiera pokazująca, jak szybko rozwija się rynek chiński. Według szacunków największym bestsellerem Steam stycznia 2020 roku było Sands of Salzaar, które do tej pory nie doczekało się wersji anglojęzycznej. Sporymi przebojami okazały się także takie produkcje, jak Chinese Parents, Bright Memory, Amazing Cultivation Simulator, Gujian 3 czy The Scroll Of Taiwu. Ostatni z tych tytułów sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy.

Wszystkie te gry łączy wiele cech. Są to produkcje małych zespołów niezależnych, które pełnymi garściami czerpią z chińskiej kultury i historii. Te tytuły wdzierały się na listy największych bestsellerów Steam pomimo konkurencji ze strony wysokobudżetowych pozycji zachodnich zespołów.

Samo Tale of Immortal prezentuje się ciekawie. Poza klasyczną RPG-ową zabawą gra koncentruje się bowiem na rozwoju duchowym. Bohater zaczyna jako zwykły śmiertelnik i jego celem jest przeobrażenie się w nieśmiertelne bóstwo, co osiągane jest przez medytację, dyscyplinę oraz praktykowanie sztuk walki.

Serwis studia Valve działa w Chinach bez oficjalnego pozwolenia, ale na razie lokalne władze go nie zablokowały. Steam w tym kraju pozbawiony jest forum, ale oferuje graczom dostęp do nieocenzurowanych produkcji, które nie musiały przejść rygorystycznego procesu rejestracji i uzyskać zgody na publikację.

Obecnie Steam ma już ponad 30 mln użytkowników w Państwie Środka, a uproszczony chiński jest drugim najpopularniejszym językiem na tej platformie. Skutkuje to nie tylko lokalnymi przebojami, ale również tym, że dobra chińska lokalizacja staje się standardem dla gier pecetowych.

Przykładowo studio CD Projekt RED wydało sporo pieniędzy na przygotowanie wersji Cyberpunka 2077 przeznaczonej na ten rynek, zatrudniając znanych aktorów i celebrytów. W sumie głosu postaciom udzieliło ponad 150 osób, które nagrywały swoje kwestie w czterech studiach, pomimo faktu, że produkcja nigdy nie doczekała się oficjalnej premiery w Chinach.

  1. Tale of Immortal na Steamie

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej