Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 1 grudnia 2005, 11:00

Gracze w Wielkiej Brytanii - wyniki ankiety przeprowadzonej przez BBC

Czy elektroniczna rozrywka to tylko zabawa dla dzieci? Czy grami zajmują się głównie mężczyźni? Na te oraz inne pytania spróbowała odpowiedzieć telewizja BBC, która przeprowadziła wśród Brytyjczyków specjalną ankietę...

Czy elektroniczna rozrywka to tylko zabawa dla dzieci? Czy grami zajmują się głównie mężczyźni? Na te oraz inne pytania spróbowała odpowiedzieć telewizja BBC, która przeprowadziła wśród Brytyjczyków specjalną ankietę...

Mianem „gracza” ankieterzy określili każdego człowieka, który miał kontakt z elektroniczną rozrywką przez ostatnie pół roku, na jakiejkolwiek platformie sprzętowej (włączając w to interaktywną telewizję). Zobaczmy, co pokazały wyniki sondy:

  • Większość Brytyjczyków korzysta z elektronicznej rozrywki (59% ludzi pomiędzy szóstym i sześćdziesiątym piątym rokiem życia).
  • Wszystkie brytyjskie dzieci bawią się grami (100% ludzi pomiędzy szóstym i dziesiątym rokiem życia).
  • Średnia wieku brytyjskiego gracza to 28 lat.
  • Wśród starszych mieszkańców Wielkiej Brytanii (pomiędzy trzydziestym pierwszym a pięćdziesiątym rokiem życia), więcej ludzi gra niż nie gra w ogóle (51%).
  • Kobiety nie grają w gry? Bzdura! Wśród społeczności graczy znajduje się aż 48% przedstawicielek płci pięknej.
  • Konsolowcy znacznie przewyższają PeCetowców? Bzdura! W Wielkiej Brytanii jest 21.4 milionów użytkowników konsol. Po drugiej stronie barykady 19.9 milionów grających na PC.
  • Ludzie często korzystają z gier w tzw. telewizji interaktywnej (iTV) – ponad 8 milionów Brytyjczyków.
  • Największym uznaniem Brytyjczyków cieszą się gry logiczne (aż 63% mieszkańców przyznaje się do takiej właśnie rozrywki). Tylko 29% graczy ma kontakt z pierwszoosobowymi strzelaninami!

Więcej informacji na temat wyników ankiety można uzyskać w tym miejscu.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat, do 2023 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej