Gdzie pada deszcz? Na to pytanie odpowie wkrótce AI
Naukowcy stworzyli system oparty na sztucznej inteligencji, który jest w stanie stawiać krótkoterminowe prognozy pogody z większą trafnością, niż konwencjonalne metody.
- AI pomoże lepiej przewidywać pogodę, szczególnie gwałtowne i niebezpieczne zjawiska meteorologiczne.
Zespół naukowców z laboratorium firmy DeepMind (której właścicielem jest Google) i uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania) pracuje nad sztuczną inteligencją, która pozwoli z dużą dokładnością przewidzieć pogodę dwie godziny do przodu. Choć tradycyjne metody pomagają kreować prognozy o dłuższych terminach, ich wyniki bywają niepewne. Tymczasem AI jest dużo bardziej niezawodna – trafność jej prognoz wynosi nawet 89%.
Może Cię zainteresować:
- Czy trzeba wyłączać komputer podczas burzy? Przypominamy o bezpieczeństwie
- Burza słoneczna może doprowadzić do „internetowej apokalipsy”
Sztuczną inteligencję nauczono, jak interpretować dane meteorologiczne i wzorce deszczowe, wykorzystując mapy z radarów opadowych z lat 2016–2018 na terenie Wielkiej Brytanii. Zgromadzone doświadczenie i opracowany model matematyczny pozwoliły AI na wygenerowanie szczegółowych map opadowych na okres 90 minut; jako dane wejściowe bierze dane z radarów z ostatnich 20 minut. Starszy naukowiec DeepMind, Shakir Mohamed, powiedział:
To doświadczenie pokazuje, że sztuczna inteligencja może być potężnym narzędziem, pozwalającym prognostom spędzać mniej czasu na przeszukiwaniu coraz większych stosów danych prognostycznych. […] Będzie to integralna część łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu, wspierając adaptację do zmieniających się wzorców pogodowych i potencjalnie ratując życie.
Podczas gdy dotychczasowe modele pozwalały przewidzieć opady w dość rozmytym ich wymiarze, AI lepiej ostrzega przed wystąpieniem gwałtownych i silnych zjawisk atmosferycznych dzięki generowaniu dokładniejszych map. Dla rejonu Europy może to być szczególnie ważne, gdyż coraz częściej występują w naszych szerokościach geograficznych niebezpieczne meteorologiczne incydenty, jak np. ostatnie tornado w Kilonii. Potwierdza to Niall Robinson, szef partnerującej w badaniach firmy Met Office:
Ekstremalna pogoda ma katastrofalne skutki, w tym utratę życia i, jak sugerują efekty zmian klimatycznych, tego typu zdarzenia będą coraz częstsze.