Forbesowska lista fikcyjnych „naj” – postacie, posiadłości, firmy
Nawet najpoważniejsi muszą czasem wyluzować. Amerykański magazyn finansowy Forbes również – w tym skonstruował aż trzy listy najbogatszych i najdroższych fikcyjnych postaci, posiadłości i firm (lista postaci jest już tradycją – pisaliśmy o niej w 2006 roku, pozostałe dwie to nowość).
Nawet najpoważniejsi muszą czasem wyluzować. Amerykański magazyn finansowy Forbes również – skonstruował więc aktualne trzy listy najbogatszych i najdroższych fikcyjnych postaci, posiadłości i firm. Warto zauważyć, że dotychczas redaktorzy periodyku ograniczali się wyłącznie do corocznego zestawiania najbogatszych postaci fikcyjnych. Tym razem mamy bonus w postaci dodatkowych list.
Pierwszym zestawieniem jest The Forbes Fictional 15 – zbiór piętnastu najbogatszych fikcyjnych postaci. Konkurencja jest silna, nic więc dziwnego, że bohaterów z gier komputerowych w tym roku malutko. Honoru wirtualnej rozrywki broni Lara Croft okupująca 14 miejsce na liście z wartością ustaloną na 900 milionów dolarów (a pochodzącą głównie z posiadanych antyków i oczywiście odziedziczonego spadku). W notce o pannie Croft pojawia się informacja o jej ostatnich przygodach – spędziła ona bowiem dużą część mijającego roku na poszukiwaniu młota Thora. Kto grał, ten może potwierdzić. Rok temu, by znaleźć się w czołowej piętnastce wymagane było minimum 1,2 miliarda dolarów, dzisiaj z kryzysem finansowym w tle (który najwyraźniej dotyka też postacie fikcyjne), wystarcza „jedynie” 800 milionów. Na szczycie tej listy znajduje się słynny Wujek Sam – ten mający 232 lata amerykański oficer posiada wartość określoną jako „nieskończona”. Trudem i pracą ludzie się bogacą? Pełne zestawienie najbogatszych fikcyjnych postaci (z takimi tuzami jak Bruce Wayne czy Jabba the Hutt) znajduje się pod tym adresem.
Druga forbesowska lista w tym roku to 20 najdroższych fikcyjnych posiadłości. Zasady przyświecająca umieszczaniu pozycji na liście były dwie – muszą to być wszelkiego rodzaju rezydencje mieszkalne (czyli żadnych słynnych szkół lub Gwiazd Śmierci) i każdy typ posiadłości (np. dworek) może pojawić się na liście maksymalnie dwa razy. Tutaj reprezentacja nieruchomości wywodzących się z gier jest lepsza: na miejscu trzynastym znajduje się angielska posiadłość Lary Croft, której wartość ustalono na 46,1 miliona dolarów (widocznie to, że w prologu do Tomb Raider: Underworld owa posiadłość eksplodowała w niczym nie przeszkadza). Znacznie wyżej, bo na miejscu czwartym znajduje się Krypta 101 z Fallouta 3, z metką na której widnieje niebagatelna cena 125 milionów kapsli od butelek. Szczyt okupuje rezydencja Charlesa Kane’a z filmu Obywatel Kane. Jego Xanadu to potwór wart 160 milionów. Całe zestawienie dostępne jest pod tym adresem.
Ostatnia do zaprezentowania jest lista 25 najpotężniejszych fikcyjnych korporacji. Tytaniczny wysiłek redaktorów Forbesa przyniósł owoc w postaci naprawdę ciekawego zestawienia, w końcu do zbadania były mega-korporacje z wszystkich możliwych uniwersów. Nie powinno zatem dziwić pierwsze miejsce dla naprawdę najbogatszej firmy w historii – znana ze świata Diuny firma Combine Honnete Ober Advancer Mercantiles (CHOAM) sprzedała w 2007 roku towarów za 1,7 biliona dolarów! Nie mniej interesujące jest jednak miejsce zajmowane przez firmę wywodzącą się z gier. Jak myślicie, która zbudowana z pikseli korporacja obraca największymi pieniędzmi? Laboratorium Black Mesa? Znane z serii Metal Gear ArmsTech? Nie, na miejscu 14 tego zestawienia, ze sprzedażą w wysokości ponad 22 miliardów dolarów, znajduje się Umbrella Corporation. Brawo, prezesie Ozwellu E. Spenserze. Pozostałe firmy (w tym animkowe Acme czy monty pythonowska The Very Big Corporation of America) znajdują się pod tym adresem. Miłej lektury.