Firma budująca PC twierdzi, że Intele 13. i 14. generacji są mniej awaryjne od Ryzenów 5000 i 7000. Przedstawiła konkretne statystyki
Budujące pecety Puget Systems pokazało dane na temat psujących się procesorów Intela. Ze statystyk wynika, że AMD sprawia większe problemy niż konkurencja.
Mogłoby się wydawać, że problemy z Intelami 13. i 14. generacji działają na korzyść AMD. Część deweloperów otwarcie przechodzi na procesory konkurencji, nie chcąc pracować na wadliwych podzespołach. Puget Systems przedstawiło jednak swoje wewnętrzne statystyki, które pokazują, że firma specjalizująca się w budowaniu komputerów częściej miała problemy z Ryzenami 5000 i 7000 (vide Puget Systems).
Procesory Ryzen miały psuć się częściej od Inteli
Na blogu Puget Systems opisano doświadczenie firmy z procesami Intel Core 13. i 14. generacji. Autor wpisu, Jon Bach, wspomniał o sytuacji z 2017 roku, gdy zwrócono uwagę na domyślne ustawienia płyt głównych, które już wtedy miały podkręcać procesory bez świadomości użytkownika. Dlatego Puget Systems dodatkowo konfiguruje ustawienia BIOS-u.
Firma robi tak do teraz, ponieważ ostatnie aktualizacje producentów płyt głównych wciąż są nieoptymalne i albo niedostatecznie zmniejszają podstawowy overclocking, albo przesadzają z obniżaniem napięcia, co zmniejsza wydajność procesora. W ten sposób żywotność CPU 13. i 14. generacji jest wysoka, jak wynika z doświadczenia Puget Systems. Wspomniane generacje porównano między innymi z Ryzenami od AMD i 11. generacją Inteli.
Z wykresu wynika, że nowsze Intele wykazują mniejszą awaryjność niż konkurencja. Niestety w przypadku Ryzenów zabrakło wykresu porównującego awaryjność pomiędzy danymi modelami procesorów – możemy sprawdzić wyłącznie całe generacje 5000 i 7000. Puget Systems nie podało także informacji, czy w podobny sposób, co Intele, traktuje procesory AMD, przygotowując własną konfigurację BIOS-a.
Aktualne porównanie pomiędzy różnymi procesorami sugeruje, że dokładna konfiguracja ustawień komputera przedłuży życie procesora. Awaryjność Inteli 13. i 14. generacji w przypadku Puget Systems jest faktycznie niska, ale statystyki mogą się jeszcze drastycznie zmienić.
Jak wynika z innego wykresu udostępnionego przez firmę, od maja bieżącego roku nastąpił nagły wzrost zgłoszeń usterek wspomnianych generacji procesorów. To może być dopiero początek większej fali, ponieważ Intel ma wciąż nie wiedzieć, z czego wynika awaryjność procesorów.