autor: Bartosz Świątek
Facebook szykuje przyszłość z Cyberpunk 2077? Skok kursu Bitcoina po ogłoszeniu kryptowaluty Libra
Ogłoszona niedawno przez Facebooka kryptowaluta Libra przyczyniła się do znaczącego wzrostu wartości Bitcoina. Współzałożyciel wspomnianego portalu społecznościowego – Chris Hughes – obawia się przyszłości, którą zgotuje nam nowy projekt koncernu Marka Zuckerberga.
W zeszły wtorek koncern Facebook ujawnił, że pracuje nad Librą - nową kryptowalutą, która zdaniem firmy Marka Zuckerberga ma zrewolucjonizować świat finansowy. Jak donosi portal PCWorld, ogłoszenie poskutkowało znaczącym wzrostem wartości innych walut tego typu. Za jednego Bitcoina – najbardziej rozpoznawalny wirtualny pieniądz – w sobotę trzeba było zapłacić ponad 11 tys. dolarów (prawie 41,5 tys. złotych). To o 3,4 tys. „zielonych” więcej niż 9 czerwca. Obecnie kurs – notowany przez serwis BitBay – plasuje się na poziomie 40,268 złotych i 14 groszy. Zdaniem wielu ekspertów to nie koniec wzrostów.
Libra – kryptowaluta nowego typu
Należy w tym miejscu odnotować, że wartość Bitcoina – podobnie jak innych „tradycyjnych” kryptowalut, takich jak Monero czy Ethereum – ma to do siebie, że zmienia się bardzo chaotycznie i jest trudna do przewidzenia. Wyjątkowość Libry ma polegać właśnie na ustabilizowaniu kursu – wirtualny pieniądz Facebooka będzie zabezpieczany depozytami bankowymi oraz obligacjami emitowanymi przez banki centralne stabilnych ekonomicznie krajów. Drugą zaletą, która wyróżni omawianą kryptowalutę na tle pozostałych będzie prostota użytkowania – by z niej skorzystać, nie będziemy musieli instalować specjalnych aplikacji i posiadać zaawansowanej wiedzy informatycznej. Wystarczy konto na Facebooku i cyfrowy portfel Calibra (rozwiązanie to wystartuje wraz z Librą, w 2020 roku).
Kamień węgielny pod korporacyjną przyszłość?
Co ciekawe, możliwy sukces wspomnianej waluty przeraża jednego ze współzałożycieli Facebooka, Chrisa Hughesa. Wizja roztaczana przez przedsiębiorcę niepokojąco przypomina przyszłość Cyberpunka 2077, którą studio CD Projekt RED opisuje w wywiadach prasowych i materiałach powiązanych z grą. Jego zdaniem Libra zmieni równowagę ekonomiczną świata, bardzo wzmacniając korporacje kosztem państw narodowych.
Nawet przy umiarkowanym sukcesie, Libra przekazałaby znaczną część kontroli nad polityką pieniężną banków centralnych tym prywatnym przedsiębiorstwom, do których należą m.in. Visa, Uber i Vodafone. Jeśli światowe organy regulacyjne nie podejmą działań teraz, wkrótce może być za późno. (…) Istotne decyzje dotyczące administracji, bezpieczeństwa i aktywów podstawowych Libry będą podejmowane przez szwajcarskie Stowarzyszenie Libra – to głównie Facebook i jego partnerzy korporacyjni. Aby uniknąć zarzutów, że wprowadzenie tej monety dawałoby jednej firmie niebezpieczne uprawnienia, Facebook mądrze ograniczył się do jednego głosu w komisji. (…) To nie czyni perspektywy sukcesu Libry mniej przerażającą.
Wyobraźmy sobie, że Libra działa zgodnie z planem. Setki milionów ludzi na całym świecie będą mogły wysyłać pieniądze za granicę tak łatwo, jak wysyła się wiadomości tekstowe. Cele Stowarzyszenia Libra mówią wprost, że możliwość ta będzie sprzyjać „zdecentralizowanym formom zarządzania”. Innymi słowy, Libra zdestabilizuje i osłabi państwa, umożliwiając ludziom wyjście z niestabilnych walut lokalnych i przejście na monetę denominowaną w dolarach oraz euro i zarządzaną przez korporacje – czytamy w obszernym tekście opublikowanym na łamach Financial Times.
A Wy jak sądzicie? Podoba Wam się koncepcja pieniądza, który jest regulowany nie przez państwa, a prywatne firmy?