autor: Maciej Śliwiński
E-Sport: Polka wybrana Miss esportu, koniec najlepszego polskiego zespołu w historii
Po dwutygodniowej przerwie wracamy z podsumowaniem tygodnia na esportowych arenach. Jest o czym pisać – Polka została wybrana najpiękniejszą graczką świata, najlepszy polski zespół w historii sportów elektronicznych zakończył działalność, a zmagania graczy już niedługo trafią do telewizji.
Po dwutygodniowej przerwie wracamy z podsumowaniem tygodnia na esportowych arenach. Jest o czym pisać – Polka została wybrana najpiękniejszą graczką świata, najlepszy polski zespół w historii sportów elektronicznych zakończył działalność, a zmagania graczy już niedługo trafią do telewizji.
Dwa tygodnie temu serwis internetowy zespołu MYM ogłosił plebiscyt na najpiękniejszą zawodniczkę. W wyborach miss esportu wystartowało 16 graczek wytypowanych przez redakcję strony. Przez kilkanaście dni trwało głosowanie użytkowników i jak się okazało uroda reprezentującej barwy zespołu Universal Soldiers Elizy ‘powerki’ Szczepaniak przypadła internetowemu jury najbardziej do gustu. Eliza w polu pokonanych zostawiła wiele innych prześlicznych dziewczyn, między innymi uważaną do tej pory najładniejszą zawodniczkę, Zainab ‘ZaaZ’ Turkie. Wszystkie kandydatki do tytułu miss esportu możecie zobaczyć w tym miejscu, a poniżej kilka zdjęć Elizy:
Serwis espmania.pl poinformował w ubiegłym tygodniu o zakończeniu działalności drużyny D-Link PGS. Jeśli informacje się potwierdzą, a wiele wskazuje, że tak, swój żywot zakończy najbardziej utytułowany zespół graczy komputerowych nie tylko w Polsce ale i na świecie. D-Link PGS (wcześniej znane jako Team Pentagram czy PGSPokerStrategy) powstał w 2004 i początkowo był tworzony przez część graczy obecnej „Złotej Piątki”. To właśnie oni wynieśli drużynę na międzynarodowe szczyty, zdobywając w barwach tego zespołu między innymi dwa tytuły mistrzów świata. Poza Counter Strike 1.6, w różnych okresach czasu PGS miał u siebie dywizje włącznie około 10 gier, wszystkie prezentujące co najmniej poziom pozwalający na zdobywanie krajowych tytułów. Na przestrzeni lat przez drużynę przewinęli się między innymi Krzysztof ‘Chris’ Sojka i Łukasz ‘lecho’ Leśniewski (ten pierwszy to jeden z najlepszych kierowców serii NFS w historii, drugi obecnie kontynuuje zapoczątkowaną przez Chrisa tradycję), Piotr ‘Pio’ Zajkowski, Bartosz ‘hom3r’ Piętka, Cezary ‘KarteK’ Gontarek (wszyscy to gracze FIFY, Mistrzowie Europy z 2008 roku, Pio sięgnął także po brązowy medal WCG), Przemysław ‘Paladyn’ Wadoń (najlepszy w historii Polski gracz WarCraft III) czy Maciek ‘zik’ Jakuć (jeden z najlepszych w Polsce gracz serii Quake).
W okresie istnienia zespołu, gracze PGS zdobyli kilkadziesiąt tytułów indywidualnych i drużynowych Mistrzów Polski, regularnie występowali też na turniejach międzynarodowych. Szczytowym momentem funkcjonowania drużyny był z pewnością rok 2008 kiedy na gali eSports Awards ówczesne PGSPokerStrategy zostało uznane za najlepszy zespół esportowy na świecie.
Rok 2007 – jeden z największych sukcesów PGS, mistrzostwo świata kategorii ESWC
Już niedługo esportowe zmagania będzie można śledzić w telewizji. Najlepszy obecnie polski zespół graczy, Frag eXecutors nawiązał współpracę z telewizją w całości poświęconą grom – HYPER TV. Dzięki niej raz w miesiącu dostępna na platformie CYFRY+ telewizja wyemituje godzinny program poświęcony sportom elektronicznym. O krok dalej w telewizyjnej współpracy poszedł jednak kierowany przez naszego rodaka Michała ‘Carmac’ Blicharza, niemiecki oddział ESL odpowiedzialny za rozgrywki Intel Extreme Masters. Kolejny sezon tego niezwykle prestiżowego turnieju na stałe zagości w ramówce Eurosportu 2. Transmisje w postaci sześciu 25-minutowych odcinków rozpoczną się od października.
Zbliżający się miesiąc dostarczy zresztą fanom elektronicznych zmagań znacznie więcej emocji. Już na początku października odbędą się finały World Cyber Games 2010, w których reprezentacja Polski powalczy kolejny raz o medale. Największe szanse wiążemy oczywiście z występem formacji Frag eXecutors, która staje przed niepowtarzalną szansą przejścia kolejny raz do historii sportów elektronicznych. Jeśli w Los Angeles Polacy wygrają, po pierwsze będą jedyna drużyną na świecie, która przez 5 lat regularnie zdobywała tytuły rangi mistrzowskiej, po drugie ustanowią też rekord WCG pod względem wygranych turniejów Counter Strike 1.6. Medalowe nadzieje wiązać można również z występem gracza FIFY – Kuby ‘Saviola’ Olczaka, dla którego będzie to drugie WCG.
Na początku października odbędzie się również pierwszy z planowanych na jesień eventów organizowanych przez Ligę Cybersport. W Łodzi zobaczymy turnieje Quake Live, Counter Strike 1.6, oraz otwarte zawody w Call of Duty 4, FIFA 11 czy Guitar Hero. Szczegółowe informacje na temat tej imprezy znajdziecie w tym miejscu.