autor: Bartosz Świątek
Dom z drukarki 3D - zobacz pierwszy dwupiętrowy i jednoczęściowy budynek
Belgijska firma Kamp C jako pierwsza na świecie wydrukowała cały, dwupiętrowy dom w drukarce 3D. Budowla jest jednoczęściowa i charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Jej stworzenie zajęło około trzy tygodnie i wymagało znacznie mniej pieniędzy i materiałów niż wzniesienie domu tradycyjnymi metodami.
W SKRÓCIE:
- belgijska firma Kamp C jako pierwsza na świecie wydrukowała w drukarce 3D dwupiętrowy, jednoczęściowy dom;
- budowla ma 90 m2 powierzchni i cechuje się wyjątkową wytrzymałością;
- druk 3D pozwala na olbrzymią oszczędność czasu, materiałów i pieniędzy;
- projekt jest testem i powstał dzięki dofinansowaniu ERDF.
Belgijska firma Kamp C wykorzystała największą europejską drukarkę 3D, by wydrukować dwupiętrowy, jednoczęściowy dom (za portalem designboom). Zlokalizowany w mieście Westerlo (w południowej Belgii) budynek powstał w ramach tzw. projektu C3PO (to skrót od co-creation 3D printing with companies), ze wsparciem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF). Jest to pierwsza tego typu budowla na świecie.
Wydrukowaliśmy dom w jednym kawałku, na stałej drukarce 3D do betonu. Domy, które były już drukowane na całym świecie, mają tylko jedno piętro i często są tworzone z wydrukowanych części, które następnie są składane na miejscu budowy – powiedział Emiel Ascione, kierownik projektu w Kamp C.
Co prawda, stworzony z betonu dom nie wygląda szczególnie atrakcyjnie (przynajmniej w stanie surowym), ale oferuje 90 m2 przestrzeni i charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością – nawet trzykrotnie większą od budowli wzniesionych tradycyjnymi metodami (przy czym warto odnotować, że jest to testowa konstrukcja – celem jest właśnie m.in. sprawdzenie odporności materiałów w realnych warunkach i zmiany ich kondycji z biegiem czasu).
Co więcej, budowanie z wykorzystaniem drukarki 3D nie wymaga szalunków, co skutkuje olbrzymią oszczędnością materiałów, pieniędzy i czasu (zdaniem producenta może ona sięgać 60%). Dom stworzony przez Kamp C łącznie był drukowany przez około trzy tygodnie, ale rozwój technologii może umożliwić znaczne skrócenie tego czasu (nawet do dwóch dni). Poniżej znajdziecie kilka zdjęć omawianego budynku.