Do czego mogą służyć konsole?
Do czego służą konsole? Oczywiście do grania, ale od jakiegoś czasu także do przeglądania Internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów, a czasem nawet do przeprowadzania badań naukowych.
Do czego służą konsole? Oczywiście do grania, ale od jakiegoś czasu także do przeglądania Internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów, a czasem nawet do przeprowadzania badań naukowych.
O potężnej mocy tych maszynek słyszeliśmy już przy okazji japońskiej premiery PlayStation 2, która przez długi czas nie mogła opuścić granic Japonii, niby to z powodów możliwości wykorzystania jej do sterowania pociskami balistycznymi. Od tej chwili minęło już kilka lat, uśmiech zażenowania czy też politowania zdążył już zniknąć z naszych twarzy. Niemniej jednak wraz z premierą PlayStation 3, staliśmy się świadkami nowej epoki, która początkowo nosiła nazwę Folding@home. Wykorzystanie konsoli do obliczeń związanych z procesem zwijania białek było strzałem w dziesiątkę. W końcu udało się wykorzystać sławetną moc procesora Cell. Ale żarty na bok, bowiem najnowsze doniesienia sugerują nam, że czas prekursorów wykorzystania mocy obliczeniowej konsoli Sony dopiero się rozpoczął.
Jak bowiem możemy przeczytać w rządowym zamówieniu pochodzącym wprost od sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, laboratoria potrzebują aż trzystu konsol PS3. Umieszczone w trzewiach tych maszyn procesory Cell są jedynymi dostępnymi na rynku urządzeniami spełniającymi kryteria, jakimi kieruje się wojsko. Oczywiście chodzi tu także o akceptowalną kwotę, na jaką US Air Force może sobie pozwolić.
Druga z ciekawych informacji, dotyczących wykorzystania konsol w służbie ludzkości dotyczy badań prowadzonych przez grupę naukowców z University of Massachusetts w Dartmouth. Otóż zamierzają oni wykorzystać moc szesnastu konsol PS3 w celu obliczeń dotyczących symulacji kolizji dwóch czarnych dziur. Jak możemy przeczytać na stronie projektu, wykorzystanie konsoli z możliwością instalacji na niej systemu Linux umożliwia osiągnięcie przeogromnej mocy obliczeniowej za stosunkowo bardzo niewielką kwotę pieniędzy. Pojedynczy procesor Cell w zastosowaniach obliczeń symulacji złożonych zjawisk fizycznych ma obecnie wyższą wydajność niż najlepsza nawet desktopowa maszyna PC. Dla większego zobrazowania różnicy warto jeszcze podać przykład, że jeden Cell równy jest dwudziestu pięciu węzłom superkomputera IBM Blue Gene.