Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. World's End Chapter 1,Human Chop i Zzzz-Zzzz-Zzzz)
W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. taktyczne RPG, surrealistyczną platformówkę, makabryczną grę logiczną oraz klasyczną już strategię tower defense.
Witajcie w dwudziestym czwartym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.
Gry w pełni darmowe
World's End Chapter 1
World's End Chapter 1 to taktyczne RPG wzorowane na takich produkcjach jak Final Fantasy Tactics czy Fire Emblem, którego akcja toczy się w czasach współczesnych. Najmocniejszą stroną gry jest wyjątkowo rozbudowany system walki, pozwalający na wyczyniane rzeczy nie do pomyślenia w innych produkcjach tego typu, takich jak tworzenie z trupów przeciwników górki, po której można się wspiąć na wyższy poziom, czy też rzucanie ciałem zabitego wroga w jego kompanów. Gra ma prostą grafikę, ale wcale nie przeszkadza to w zabawie, a całości uroku dodaje duże poczucie humoru autorów. Warto dodać, że produkcja oparta jest na motywach filmowej komedii, która właśnie weszła na ekrany amerykańskich kin.
Zzzz-Zzzz-Zzzz
Z kolei Zzzz-Zzzz-Zzzz to dopracowana platformówka, w której akcja osadzona została w krainie snów. Gra opowiada historię mężczyzny niepotrafiącego się przebudzić. Jest on jednocześnie narratorem towarzyszącym nam w przygodach. Struktura świata jest otwarta, a projekt poziomów nagradza eksplorację. Na mapach poumieszczano zarówno typowo zręcznościowe zadania, jak i pomysłowe zagadki. Projekt jest dopracowany i zwłaszcza dobre wrażenie robi pixel-artowa grafika. Jeśli lubicie platformówki to konieczne sprawdźcie Zzzz-Zzzz-Zzzz.
Human Chop
Natomiast Human Chop to lekko makabryczna gra logiczna, w której naszym zadaniem jest wymyślanie pomysłowych sposobów na zabijanie potworów. Do tego celu wykorzystujemy elementy otoczenia, które utrzymywane są w miejscu za pomocą linek. Ich odpowiednie przecinanie wywołuje reakcje łańcuchowe mające ostatecznie pozbawić życia wszystkie ofiary na mapie. Całość przypomina pełną czarnego humoru wersję Cut the Rope. Łamigłówki są ciekawe, a dodatkowym urozmaiceniem jest to, że potwory prawie nigdy nie czekają biernie na nadchodzącą zagładę. Zamiast tego próbują uciekać, co musimy wziąć pod uwagę opracowując plany ich wyeliminowania.
Hello? Hell... o?
Hello? Hell... o? to kolejna świetna japońska przygodówka utrzymana w klimacie horroru, którą na angielski przetłumaczył Vgperson. Wcielamy się w młodego mężczyznę mieszkającego w ponurym i w większości opuszczonym apartamentowcu. Miejsce to oczywiście opanowały siły ciemności. Pod względem wizualnym gra przypomina 16-bitowe konsolowe jRPG-i, ale nie przeszkadza jej to w skutecznym wytworzeniu atmosfery grozy. Kampania jest stosunkowo krótka, ale za to oferuje aż 37 kompletnie różnych zakończeń. Cała zabawa tak naprawdę polega właśnie na odnajdowaniu sposobu aktywacji kolejnych finałów tej historii.
Darmowy klasyk: Kingdom Rush
Kingdom Rush to już prawdziwy klasyk wśród gier przeglądarkowych. Jest to osadzona w klimatach fantasy strategia typu tower defense, w której musimy budować struktury obronne w celu odparcia ataków kolejnych fal wrogów. W walce pomagamy sobie również zaklęciami. Produkcja nie oferuje żadnych rewolucyjnych rozwiązań. Nadrabia to jednak wykonaniem. Nawet teraz grafika robi spore wrażenie, a mechanizmy rozgrywki zachwycają poziomem dopracowania. To wciąż jedna z najlepszych gier tower defense na rynku, nawet wliczając produkcje komercyjne.
Free-2-Play
Age of Wulin
Z gier Free-2-Play wypuszczonych w ostatnich tygodniach warto zwrócić uwagę na start otwartej bety Age of Wulin, znanego również jako Age of Wushu. Jest to produkcja MMORPG osadzona w fantastycznej wersji antycznych Chin. Rozgrywka jest mocno sandboksowa i oferuje bardzo rozbudowany system walki oparty na różnych szkołach kung-fu. Poza świetnym klimatem oraz ciekawymi bitwami mocną stroną gry jest bardzo duży świat, w którym zawsze znajdziemy coś do zrobienia.
Pięć poprzednich odsłon cyklu:
- 31 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Snowdrift)
- 24 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Firefall)
- 10 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Atum)
- 3 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Silhouette)
- 26 czerwca 2013 (zwycięzca ankiety: Perihelion)