Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 lipca 2019, 10:36

Wszystko o Darksiders 3 (data premiery, wymagania sprzętowe, cena) - Akt. #9

Niniejsze kompendium wiedzy jest poświęcone grze Darksiders III – kolejnej odsłonie popularnego cyklu będącego oryginalną mieszanką cech charakterystycznych dla slasherów i elementów zaczerpniętych z gatunku RPG.

Darksiders III – kompendium wiedzy - Wszystko o Darksiders 3 (data premiery, wymagania sprzętowe, cena) - Akt. #9 - wiadomość - 2019-07-17
Darksiders III – kompendium wiedzy
Spis treści:

1. Fabuła i główna bohaterka;

2. Świat gry;

3. Gameplay;

4. Wymagania i inne technikalia;

5. Edycje kolekcjonerskie;

6. Ciekawostki;

7. Recenzje;

8. DLC;

9. Trailery i inne video.

Aktualizacja #9: W sekcji 8. DLC czekają informacje na temat drugiego dodatku (Keepers of the Void).

Aktualizacja #8: Konkrety o pierwszym DLC (The Crucible) znajdziecie w sekcji 8. DLC.

Aktualizacja #7: Informacje o wynikach sprzedaży oraz łatce wprowadzającej klasyczny system walki czekają w sekcjach 3. Gameplay i 7. Recenzje.

Aktualizacja #6: Zestawienie pierwszych ocen przyznanych Darksiders III oraz skrót najczęściej wymienianych zalet i wad znajdziecie w sekcji 7. Recenzje.

Aktualizacja #5: W sekcji 8. DLC czekają na Was informacje o dwóch dodatkach do Darksiders III.

Aktualizacja #4: W sekcji 3. Gameplay znajdziecie omówienie Force Hollow, czyli kolejnego zestawu zdolności bojowych Furii. Ich prezentacja w formie dwóch materiałów wideo czeka na Was w sekcji 9. Trailery i inne video.

Aktualizacja #3: 1. Fabuła i główna bohaterka, 2. Świat gry, 3. Gameplay, 6. Ciekawostki,

Aktualizacja #2: Datę premiery Darksiders III znajdziecie we wstępie do kompendium. Informacje na temat zawartości poszczególnych edycji czekają natomiast w nowo powstałej sekcji 5. Edycje kolekcjonerskie. Poza tym do sekcji 9. Trailery i inne video dodaliśmy nowy film z rozgrywki.

Aktualizacja #1: Nowy fragment rozgrywki znajdziecie w sekcji 9. Trailery i inne video. Informacje na temat postępów poczynionych przez deweloperów czekają natomiast w sekcji 4. Wymagania i inne technikalia.

Darksiders III to następna odsłona popularnej serii, której kolejne części w ciekawy sposób łączą rozwiązania znane ze slasherów z mechanizmami zaczerpniętymi z gier RPG. Za stworzeniem opisywanej tutaj produkcji stoi zespół Gunfire Games, powołany do życia przez byłych pracowników Vigil Games, zamkniętego po ogłoszeniu bankructwa przez firmę THQ.

[Aktualizacja #2]: Produkcja trafiła na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One i doczekała się pełnej polskiej wersji językowej; jej debiut odbył się natomiast 27 listopada 2018 roku, a w dniu premiery kosztowała 239 zł.

1. Fabuła i główna bohaterka

[Aktualizacja #3]: Akcja gry Darksiders III toczy się równolegle do wydarzeń przedstawionych we wcześniejszych częściach serii.

Główną bohaterką jest Furia, czyli kolejny Jeździec Apokalipsy, wyspecjalizowana w magii. Protagonistka zostaje wysłana na Ziemię, by unicestwić Siedem Grzechów Głównych – potężnych adwersarzy, jacy przez tysiące lat gnili w więzieniu, gdzie zostali ulokowani przez nią i jej braci. Apokalipsa doprowadziła do ich uwolnienia, toteż zadaniem heroiny jest naprawa zaistniałej sytuacji.

[Aktualizacja #3]: Autorzy przekonują, że każdemu z grzechów starali się nadać określoną osobowość; wszystko po to, by zachęcić nas do odkrywania ich wyglądu i zachowań. Co ciekawe, w toku przygody trafiamy na moment, w którym dokonujemy wyboru determinującego dalszą ścieżkę, jaką podąży fabuła, a także to, który z dwóch finałów zobaczymy. Warto zaznaczyć, że podjęta przez nas decyzja nie ma mieć wpływu na ewentualną czwartą odsłonę cyklu, która opowie o ostatnim z jeźdźców imieniem Strife (ang. Waśń).

W przeciwieństwie do Wojny i Śmierci, Furia jest bezgranicznie lojalna wobec Rady Spopielonych. Włosy, falujące w realistyczny sposób podczas ruchu, to jej znak rozpoznawczy. Deweloperzy twierdzą nawet, że są dla niej tym, czym dla Śmierci była maska, a dla Wojny… „cóż, wszystko”.

Trzeba przyznać, że Furia ma wszystko, czego potrzebuje, by stać się nową ikoną marki Darksiders. - Wszystko o Darksiders 3 (data premiery, wymagania sprzętowe, cena) - Akt. #9 - wiadomość - 2019-07-17
Trzeba przyznać, że Furia ma wszystko, czego potrzebuje, by stać się nową ikoną marki Darksiders.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że tutejsza lista grzechów głównych nie pokrywa się z chrześcijańskim zestawieniem, z kolei Furia nie jest postacią znaną z biblijnego oryginału.

2. Świat gry

W Darksiders III po raz kolejny trafiamy na Ziemię – jednak tylko w niewielkim stopniu przypomina ona rzeczywistość, jaką znamy z autopsji.

[Aktualizacja #3]: Poza tym konstrukcja świata gry znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczaiła nas druga część serii, na którą składały się półotwarte krainy. Tym razem bowiem przygotowano jeden rozległy loch będący spójną całością – poszczególne miejsca są ze sobą połączone, co sprawia, że z jednej lokacji możemy dostrzec inną; na przykład taką, którą odwiedziliśmy kilka godzin wcześniej. Mimo że gra jest pozbawiona ekranów wczytywania, całość podzielono na strefy, a każda z nich jest poświęcona konkretnemu grzechowi, co przejawia się zarówno w wyglądzie lokacji, jak i w występujących w ich obrębie oponentach, rodzajach zagadek, a przede wszystkim w czekających na pokonanie bossach. Dostęp do nowych miejsc odblokowujemy w miarę postępów; niczym w klasycznej metroidvanii, by zablokowane lokacje stanęły przed nią otworem, Furia musi zdobyć określone umiejętności lub wyposażenie.

W ten sposób przechodzimy do dania głównego, jakim jest...

3. Gameplay

Najważniejsze elementy Darksiders III to rozwiązywanie zagadek środowiskowych oraz walka z przeciwnikami.

[Aktualizacja #3]: Adwersarze są zróżnicowani i choć wśród nich pojawi się kilka okazów, z jakimi mieliśmy okazję zmierzyć się wcześniej, reszta to zupełnie nowe osobniki. Bestiariusz jest na tyle imponujący, że przed premierą twórcy obawiali się, iż oponentów będzie zbyt wielu, by gracze poświęcili każdemu z nich należytą uwagę. Warto przy tym zaznaczyć, że w grze brakuje sekwencji QTE, a starcia toczą się przede wszystkim w naturalnym otoczeniu wrogów; potyczki na zamkniętych arenach, od których roiło się we wcześniejszych odsłonach cyklu.

Z pokonaniem pomniejszych gagatków raczej nikt nie powinien mieć problemu, jednak ukatrupienie jednego z bossów wymaga poznania jego słabych stron i opracowania na tej podstawie skutecznej taktyki działania. A skoro już o „szefach” mowa – najpotężniejsi z nich (aczkolwiek warto zaznaczyć, że nie wszyscy) są niejako emanacją konkretnych grzechów, czego przykładem jest Lenistwo (ang. Sloth), z którym Furia mierzyła się pod koniec pierwszego gameplayu pokazanego światu.

Świat gry miał być bardziej „wyrafinowany” niż krainy, jakie odwiedziliśmy w pierwszej i drugiej części serii. - Wszystko o Darksiders 3 (data premiery, wymagania sprzętowe, cena) - Akt. #9 - wiadomość - 2019-07-17
Świat gry miał być bardziej „wyrafinowany” niż krainy, jakie odwiedziliśmy w pierwszej i drugiej części serii.

Z uwagi na profesję głównej bohaterki, walka w zwarciu jest nieco trudniejsza niż miało to miejsce w Darksiders II – zresztą, w przeciwieństwie do Śmierci, heroina nie stawia czoła całym tabunom oponentów, a nierzadko zadowala się starciem jeden na jednego. Poziom trudności jest jednak zbliżony do tego z poprzednich odsłon cyklu, zatem jeśli przygody Wojny i jego brata nie sprawiły Wam większych problemów, ukończenie nowej opowieści nie powinno się dla Was wiązać z żadnymi komplikacjami.

[Aktualizacja #7]: W drugiej łatce do Darksiders III deweloperzy ze studia Gunfire Games wprowadzili „klasyczny” system walki. Po jego aktywacji Furia może przerywać ataki i inne akcje (by unikać wrogich ciosów) czy choćby błyskawicznie używać przedmiotów. Warto odnotować, że gracze mogą przełączać się pomiędzy obydwoma systemami w dowolnym momencie. Poza tym autorzy podnieśli maksymalny poziom postaci, która obecnie może awansować nawet na dwusetny „level”.

Podstawowym orężem Furii jest oczywiście bicz, eksponowany na wszelkich materiałach promocyjnych. Broń jest podatna na ulepszenia – w miarę czynionych postępów zwiększymy choćby moc ataków. Podobnie jak Śmierć, Furia skacze po polu bitwy, wyprowadza szybkie kontrataki i wykonuje błyskawiczne uniki – zręczne palce mogą się zatem przydać. Z bicza robimy użytek również podczas eksploracji – dzięki niemu możemy na przykład huśtać się nad przepaściami. Z czasem otrzymujemy dostęp do innych rodzajów uzbrojenia – nie należy też zapominać, że jako magiczka, Furia wykorzysta również zaklęcia bojowe.

W Darksiders III nie brakuje systemu rozwoju postaci oraz ulepszania oręża, jednak ze względu na specjalizację Furii nie znajdziemy tu skrzyń z coraz potężniejszym uzbrojeniem. Ich miejsce zajęły zestawy broni i czarodziejskich mocy opartych na żywiołach, zmieniające również wygląd Furii. Przynoszą one ze sobą nowe ataki, a także otwierają przed nami świeże możliwości przemieszczania się po świecie gry i rozwiązywania zagadek.

[Aktualizacja #3]: Pierwszy z owych pakietów, czyli Flame Hollow, zawiera ogniste nunczako, podwójny skok i możliwość podpalania wybranych elementów otoczenia. Po przybraniu tej formy włosy Furii zmienią kolor na pomarańczowy.

[Aktualizacja #4]: Drugi – Force Hollow – pozwala Furii wykorzystać potężny młot bojowy, zadający przeciwnikom duże obrażenia oraz niszczący ich pancerze i tarcze. Poza tym Scorn, bo takie miano nosi owa broń, przyciąga do bohaterki rozrzucony po lokacjach złom czy nawet przeciwników, a następnie eksploduje, zadając obrażenia wszystkiemu, co znajdzie się w pobliżu. Dzięki niemu protagonistka może również stworzyć wokół siebie specjalną aurę, która pozwala jej poruszać się po ścianach i sufitach. Dla formalności należy wspomnieć, że w trakcie korzystania z niego włosy Furii zmieniają barwę na „neonowy” fiolet.

Walki z bossami nie należą do łatwych – nawet Lenistwo (ang. Sloth), czyli pierwszy grzech czekający na pokonanie, potrafi ubić bohaterkę kilkoma ciosami. - Wszystko o Darksiders 3 (data premiery, wymagania sprzętowe, cena) - Akt. #9 - wiadomość - 2019-07-17
Walki z bossami nie należą do łatwych – nawet Lenistwo (ang. Sloth), czyli pierwszy grzech czekający na pokonanie, potrafi ubić bohaterkę kilkoma ciosami.

4. Wymagania i inne technikalia

Pod względem jakości oprawy graficznej Darksiders III prezentuje nieco wyższy poziom wykonania niż druga część serii w wersji Deathinitive Edition. Poprawę widać zwłaszcza w modelach postaci i przeciwników, a także w animacjach ich ruchów.

Gra trafiła na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Wymagania sprzętowe jej pecetowej wersji znajdziecie poniżej.

Minimalne wymagania sprzętowe

  1. procesor: Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz;
  2. karta grafiki: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R7 370 lub lepsza;
  3. pamięć RAM: 8 GB
  4. dysk twardy: 25 GB wolnego miejsca;
  5. system operacyjny: 64-bitowy Windows 7/8/10.

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

  1. procesor: Intel Core i7-3930K 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  2. karta grafiki: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
  3. pamięć RAM: 16 GB
  4. dysk twardy: 25 GB wolnego miejsca
  5. system operacyjny: 64-bitowy Windows 7/8/10.

5. Edycje kolekcjonerskie

Darksiders III trafiło do sprzedaży w pięciu wersjach. Ich zawartość oraz ceny prezentują się następująco:

Edycja standardowa

Standardową edycję Darksiders III wyceniono na około 59,99 dolarów (około 220 zł); osoby, które złożyły na nią zamówienie przedpremierowe, otrzymały nie tylko samą grę, lecz także skórkę na zbroję głównej bohaterki.

Edycja Deluxe

Wyceniona na 71,99 dolarów (około 260 złotych), cyfrowa Edycja Deluxe zawiera grę i wyżej wspomnianą skórkę (dla preorderowców), a także dwa płatne DLC (które mają ukazać się w przyszłości). Poza tym osoby, które złożyły zamówienie przedpremierowe, otrzymały na nią 12,5% zniżki oraz mogły rozpocząć zabawę dwadzieścia cztery godziny wcześniej niż pozostali gracze.

Blades & Whip Edition

Następny cyfrowy pakiet jest dostępny tylko na konsolach, a kosztuje 99,99 dolarów (około 360 złotych). Zestaw zawiera pełną wersję Darksiders III oraz dwa płatne rozszerzenia. Preorderowcy mogli również liczyć na skórkę pancerza, możliwość wcześniejszego rozpoczęcia przygody oraz 10% zniżki przy jego zakupie. Poza tym jego nabywcy otrzymali Darksiders Warmastered Edition i Darksiders II: Deathinitive Edition.

Edycja kolekcjonerska

Za 149,99 dolarów (czyli około 550 zł) można kupić pudełkową Edycję Kolekcjonerską. Oprócz samej gry pakiet zawierał: oficjalny soundtrack, artbook, steelbook i mierzącą dwadzieścia dziewięć centymetrów figurkę Furii. Całość została opakowana w duże pudełko.

Edycja Apokalipsy

Ostatnią pozycję na liście zajmuje pudełkowa Edycja Apokalipsy, którą wyceniono na 399,99 dolarów, czyli około 1500 złotych. Pakiet powinien przypaść do gustu wiernym fanom serii, gdyż zawiera (rzecz jasna oprócz kopii gry): amulet z symbolem Jeźdźców Apokalipsy, oficjalny soundtrack, artbook, steelbook, plakat o wymiarach 77x100 cm, a także 29-centymetrową figurkę Furii, 25-centymetrową figurkę Vulgrima, 24-centymetrową figurkę Wojny i 24-centymetrową figurkę Śmierci; wszystko to pomieści się w specjalnym dużym pudełku.

6. Ciekawostki

  1. O tym, że Nordic Games powierzy zadanie stworzenia Darksiders III innej firmie, donosiliśmy Wam w kwietniu 2013 roku. To właśnie wówczas Lars Wingefors stwierdził, że „Nordic Games raczej nie nadaje się do tworzenia świetnych sequeli”. Niemniej, nawiązanie kontaktu „z odpowiednimi ludźmi” miało sprawić, że omawiany tytuł w końcu stanie się faktem. Ostatecznie wszystko poszło po myśli fanów – wszak Gunfire Games, które wyraziło zainteresowanie stworzeniem Darksiders III w sierpniu 2014 roku, z powodów opisanych na wstępie wydaje się właściwym zespołem na właściwym miejscu.
  2. [Aktualizacja #3]: Z uwagi na fakt, że Darksiders III ukazało się kilka miesięcy po premierze gry God of War, produkcja nie mogła uniknąć porównań z dziełem zespołu Santa Monica Studio. Warto więc pamiętać, pracuje nad nią zespół o wielkości porównywalnej z działem animacji w ekipie dowodzonej przez Cory'ego Barloga.

7. Recenzje

Darksiders III zbiera mieszane oceny. Pod poniższą listą pierwszych not przyznanych tej produkcji wymieniamy jej najważniejsze zalety oraz wady, na które zwracają uwagę recenzenci.

  1. God is a Geek – 9.0/10
  2. TheGamesMachine.it – 8.7/10
  3. GRYOnline – 8.5/10
  4. GamerSky – 36/40
  5. PCGames.de – 80% (wersja PC) i 78% (wersja PS4).
  6. Windows Central – 4/5
  7. Shacknews – 8/10
  8. Game Informer – 8/10
  9. JeuxVideo – 15/20
  10. Worthplaying – 7.0/10
  11. PCInvasion – 3.5/10
  12. TheSixthAxis – 7/10
  13. IGN – 7/10
  14. MeriStation – 6.5/10
  15. Push Square – 6/10
  16. AusGamers – 5.8/10
  17. Stevivor – 5/10
  18. Gamespot – 4/10
  19. Game Rant – 1/5

Wśród mocnych stron Darksiders III prym wiedzie przede wszystkim przemyślany system walki, dająca satysfakcję eksploracja, wysoki poziom trudności, interesująca fabuła oraz pomysłowe zagadki. W grze pojawiają się jednak drobne problemy techniczne, system automatycznego zapisu stanu rozgrywki nie zawsze działa tak, jak powinien, a i polskiej wersji językowej można zarzucić to i owo. Kwestią sporną pozostaje natomiast szeroko pojęta „oldskulowość” omawianej produkcji, która jednym może przypaść do gustu, a innym – wręcz przeciwnie.

[Aktualizacja #7]: Pierwsze wyniki sprzedaży gry Darksiders III nie nastrajają optymistycznie – produkcja sprzedała się poniżej oczekiwań deweloperów i wydawcy, debiutując w Wielkiej Brytanii dopiero na trzydziestym drugim miejscu listy najpopularniejszych gier tygodnia. Tytuł poradził sobie gorzej 84% od drugiej części serii, a o 70% - od „jedynki”.

8. DLC

The Crucible

[Aktualizacja #8]: Pierwsze DLC do Darksiders III, czyli The Crucible, zadebiutowało 26 lutego 2019 roku. W dodatku wycenionym na 25,49 zł (PC), 29 zł (PS4) oraz 25,19 zł (Xbox One) Furia trafia do miejsca znanego jako Tygiel (ang. Crucible), gdzie mierzy się z hordami przeciwników, za co zdobywa cenne nagrody w postaci pancerzy, niedostępnych wcześniej czarów czy wreszcie rzadkich surowców.

W Tyglu czeka na pokonanie sto jeden fal adwersarzy. Chcąc stawić czoła przygotowanemu przez twórców wyzwaniu, musimy spełnić określone warunki. Pokonanie pierwszego Grzechu pozwala Furii stanąć do walki z pierwszymi dwudziestoma pięcioma falami wrogów, a kolejne „zestawy” oponentów odblokowuje eliminacja drugiego, trzeciego i czwartego bossa. Dopiero kiedy uda nam się rozprawić z setką nieprzyjacielskich hord, możemy stanąć do ostatniego pojedynku.

W Darksiders III: The Crucible na Furię czeka sto jeden fal przeciwników. - Wszystko o Darksiders 3 (data premiery, wymagania sprzętowe, cena) - Akt. #9 - wiadomość - 2019-07-17
W Darksiders III: The Crucible na Furię czeka sto jeden fal przeciwników.

Keepers of the Void

[Aktualizacja #9]: Drugi add-on, nazwany Keepers of the Void, zadebiutował 16 lipca 2019 roku. Dodatek wyceniono na 49,99 zł (Steam, Microsoft Store) oraz 54 zł (PlayStation Store). Wykonując zadanie zlecone przez Vulgrima, przemierzamy miejsce znane jako Żmijowe Jamy; mieszka tam bowiem antyczne zło, któremu Furia jest zmuszona stawić czoła. W trakcie zabawy nie tylko stajemy oko w oko z niewidzianymi wcześniej adwersarzami, lecz także rozwiązujemy szereg zagadek. Sukces zapewnia protagonistce dostęp do nowej broni oraz zbroi ochrzczonej mianem Pancerza Otchłani (ang. The Abyssal Armor).

W dodatku Keepers of the Void Furia musi stawić czoła niewidzianym dotąd adwersarzom. - Wszystko o Darksiders 3 (data premiery, wymagania sprzętowe, cena) - Akt. #9 - wiadomość - 2019-07-17
W dodatku Keepers of the Void Furia musi stawić czoła niewidzianym dotąd adwersarzom.

9. Trailery i inne video

  1. Oficjalna strona internetowa serii Darksiders
  2. Graliśmy w Darksiders 3 – czy siostra Wojny dorówna Kratosowi?

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej