Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 7 października 2014, 12:12

autor: Adrian Werner

CounterSpy, Tactics Maiden, Five Nights at Freddy's i inne – przegląd najlepszych gier września na Androida

W przeglądzie najlepszych wrześniowych produkcji na Androida omawiamy m.in. RPG-i Tactics Maiden oraz Illusion of L'Phalcia, skradankę CounterSpy, turową strategię Open Panzer, zręcznościówkę Spider-Man: Unlimited czy zwariowane Goat Simulator.

Przez Wami kolejne wydanie naszego cyklu przybliżającego najlepsze tytuły, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android. Tym razem coś dla siebie znajdą fani m.in. skradanek, strategii turowych, RPG-ów, gier logicznych, horrorów oraz zręcznościówek typu runner.

Illusion of L'Phalcia

Przegląd zaczynamy od gry Illusion of L'Phalcia, czyli najnowszego japońskiego RPG-a studia KEMCO. Zespół ten wygospodarował sobie na rynku mobilnym przytulną niszę i teraz co chwila raczy nas nowymi produkcjami z tego gatunku. Zalew tytułów opatrzonych logiem tego dewelopera nie przeszkadza jednak, gdyż większość z nich trzyma wysoki poziom. Tak jest też w przypadku Illusion of L'Phalcia. Gra stawia na klimat bajkowego fantasy i pozwala pokierować grupą poszukiwaczy przygód próbujących odnaleźć prastary magiczny miecz. Eksplorowanie świata ukazane jest w grafice 2D i z kamery umieszczonej wysoko nad głowami postaci. Natomiast turowe bitwy rozgrywane są w pełnym trójwymiarze. Całość oferuje ciekawą fabułę, z budzącymi sympatię bohaterami, długą kampanię i rozbudowaną mechanikę walki, której dodatkowej głębi dodaje skomplikowany system run.

CounterSpy

Z kolei CounterSpy to dopracowana platformówkowa skradanka, oferującą lekko humorystyczne spojrzenie na tematykę zimnej wojny. Wcielamy się w agentów specjalnych, których zadaniem jest zadbanie o to, by Stany Zjednoczone i Związek Radziecki pozostawały w stanie równowagi sił. Sprowadza sie to do wykonywania misji sabotażowych na terenach obu tych państw. Większość poziomów trzeba przechodzić po cichu, unikając wykrycia, choć nasz szpieg w ostateczności potrafi sobie także poradzić z niewielkim patrolem nieprzyjaciół. Zarówno mechanizmy zabawy, jak i oprawa graficzna stoją na bardzo wysokim poziomie, a dodatkową atrakcją jest fakt, że mapy generowane są losowo, więc można je przechodzić wielokrotnie bez uczucia nudy.

Goat Simulator

We wrześniu na Androida zawitał również najbardziej niespodziewany przebój tego roku, czyli Goat Simulator. Produkcja podbiła serca pecetowców swoją kompletną bezsensownością i wersja mobilna jest prawie równie dobra. Cała zabawa polega tutaj na kreowaniu jak największego chaosu za pomocą małej kozy. Światem rządzi rozbudowany silnik fizyczny, z którym wspaniale współgrają pozostawione celowo przez autorów liczne błędy techniczne. Tak naprawdę trudno ten projekt nazwać dobrą grą, ale potrafi być niesamowicie zabawny i tym samym może zapewnić masę frajdy.

Open Panzer

Warto także zwrócić uwagę na Open Panzer. Jest to osadzona w realiach II wojny światowej turowa strategia odtwarzająca w warunkach mobilnych zwartość klasycznej pecetowej gry Panzer General II. Autor wziął z pierwowzoru grafikę, dźwięki, a nawet część misji. Z tego powodu produkcja jest w pełni darmowa, bez reklam ani mikropłatności. Na przejście czeka spory zestaw kampanii (w tym Fall Weiss, Big Red One, Great Patriotic War i Das Reich), które możemy rozegrać zarówno po stronie Aliantów, jak i Państw Osi. Oryginał wciąż pozostaje prawdziwym majstersztykiem w swoim gatunku i wersja mobilna, pomimo kilku problemów, jest równie satysfakcjonująca. Dla fanów turówek jest to pozycja obowiązkowa.

Spider-Man: Unlimited

Studio Gameloft przyzwyczaiło nas już do masowej produkcji gier o superbohaterach, ale nie wszystkie one prezentują wysoki poziom. Spider-Man: Unlimited na szczęście wyszedł temu zespołowi całkiem dobrze. Otrzymaliśmy ciekawego runnera, w którym Człowiek Pająk musi zmierzyć się obszerną galerią arcyłotrów takich jak Zielony Goblin, Electro, Sęp czy Doctor Octavius. Bohater biegnie naprzód automatycznie, ale gracz ma znacznie więcej do roboty niż w typowych produkcjach tego typu. Poza skokami i omijaniem przeszkód musi eliminować przeciwników, bujać się na pajęczynach oraz pełzać po ścianach i sufitach. Dodatkowym plusem jest system misji, spinający rozgrywkę klamrami fabularnej kampanii. W połączeniu z atrakcyjną, mocno kreskówkową oprawą graficzną daje to sumie bardzo udaną zręcznościówkę, stanowiącą powiew świeżości w swojej kategorii.

Five Nights at Freddy's

Miłośnikom nietypowych pomysłów polecamy zainteresowanie się grą Five Nights at Freddy's. Wcielamy się w niej w nieszczęśnika zatrudnionego w restauracji dla dzieci, który pracuje na nocnej zmianie. Po terenie budynku wałęsają się wrogo nastawione mechaniczne maskotki. Naszym zadaniem jest monitorowanie ich ruchów za pomocą kamer i zamykanie drzwi w taki sposób, aby nie były nas w stanie dorwać. Cała zabawa polega na tym, że nie mamy bezpośredniego podglądu sytuacji. Kamery są stare i przekazują jedynie statyczne obrazy aktualizowane co kilka sekund. W połączeniu z wyłączonym światłem powoduje to, że często nie mamy pojęcia czy ciemny obiekt na ekranie jest maskotką czy tylko cieniem. Produkcja potrafi skutecznie wywołać u gracza małą paranoję i regularnie staje się autentycznie straszna, a przy tym jest na tyle dynamiczna, że za każdym razem rozgrywka przebiega inaczej. Five Nights at Freddy's to prawdziwa perełka, w którą powinni zagrać nie tylko miłośnicy interaktywnych horrorów.

Unmechanical

Doczekaliśmy się także premiery androidowej wersji Unmechanical. Od pecetowego debiutu tego projektu minęły dwa lata, ale przez ten czas nic się on nie zestarzał. Jest to hybryda platformówki i gry logicznej, w której jako mały latający robot próbujemy przedrzeć się w jednym kawałku przez serię labiryntów. Na drodze stoją nam liczne przeszkody, których pokonanie wymaga sporej dozy sprytu. Naszym głównym narzędziem realizacji zadań jest wiązka naprowadzająca pozwalająca przenosić przedmioty oraz wchodzić w interakcje z otoczeniem. Zagadki w grze są dobrze przemyślane i bardzo różnorodne, a dodatkowym plusem jest ładna oprawa graficzna wykorzystująca silnik Unreal 3.

Tactics Maiden

Ostatnią naszą rekomendacją jest Tactics Maiden. To nie jest ładna gra i przeglądając screeny większość osób zapewne ją zignoruje. Byłoby to dużym błędem. Pod skromną oprawą wizualną kryje się bowiem wyśmienite taktyczne RPG, najlepsze jakie od dłuższego czasu trafiło na rynek mobilny. Turowy system walki oferuje zaskakująco dużo głębi, a potyczkom pazura dodaje fakt, że zwycięstwo wymaga zajmowania pozycji i obiektów zapewniających przewagę, a nie polegania na mocnych statystykach bohaterów. Ponadto autorzy przygotowali autentycznie kompetentną sztuczną inteligencję, której pokonanie stanowi spore wyzwanie.

Pozostałe godne uwagi gry

Sytuacja gier na Androida stale się poprawia i coraz częściej duże premiery mają miejsce jednocześnie na iOS i systemie Google. Uważamy, że nie ma jednak sensu powtarzać tych samych tytułów w obu przeglądach. Dlatego polecamy przeczytanie artykułu:

  1. Przegląd najlepszych gier września na iOS

Część z opisanych w nim gier dostępnych jest bowiem również na Androida, w tym:

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej