Co ciekawego na Kickstarterze? (sukcesy Penny Arcade i Ouya)
W najnowszym przeglądzie Kickstartera omawiamy m.in. starty Defense Grid 2, Insurgency 2 i pecetowego Star Command oraz sukcesy konsoli Ouya i kontrowersyjnej akcji Penny Arcade. Nie obyło się niestety bez porażek, takich jak Hexit czy Alpha Colony.
Ostatnie miesiące to okres prawdziwego kickstarterowego szaleństwa. Stąd pomysł regularnego cyklu, który pomoże Wam w zorientowaniu się we wszystkim co ciekawego dzieje się na tym serwisie. Znajdziecie tu informacje o nowych projektach, udanych zbiórkach i spektakularnych porażkach.
Rozpoczęte
Zaczynamy tradycyjnie od nowych projektów.
Defense Grid 2
Pierwsza część Defense Grid do dzisiaj uznawana jest za jedną z najlepszych gier typu tower defense w historii. Jej autorzy chcą teraz wyprodukować kontynuację i proszą fanów o pomoc w realizacji tych planów. Ten projekt jest zorganizowany dosyć nietypowo. Do stworzenia części drugiej na PC potrzeba miliona dolarów, co jest sumą, którą udało się uzyskać niewielu studiom na Kickstarterze. Dlatego autorzy przygotowali również mniej ambitne alternatywy. Jeśli zebrane zostanie 250 tys. dolarów, to powstanie jedynie nowe rozszerzenie do pierwszego Defense Grid. Po osiągnięciu pół miliona dolarów dojdzie do tego nowy silnik graficzny oraz odświeżone wersje oryginalnych map. Natomiast 750 tysięcy umożliwi wprowadzenie edytora poziomów i wypuszczenie tego wszystkiego również na systemach operacyjnych OSX oraz Linux. Zbiórka zakończy się 14 sierpnia.
Star Command
Przeznaczone na urządzenia mobilne Star Command było jednym z pierwszych sukcesów na serwisie Kickstarter. Teraz prace nad wersją na iOS i Androida dobiegają już końca. Autorzy powrócili więc na Kickstartera, aby zgromadzić pieniądze potrzebne na wyprodukowanie edycji pecetowej. Twórcy proszą o 100 tysięcy dolarów, a w ciągu kilku pierwszych dni udało im już się zebrać prawie połowę. Przypomnijmy, że Star Command to gra strategiczna, w której wcielimy się w kapitana statku kosmicznego. Zabawa polegać ma na podróżowaniu po galaktyce, odkrywaniu obcych form życia i toczeniu bitew gwiezdnych. W trakcie przygód konieczne będzie dokupywanie nowego wyposażenia, rozbudowa statku, werbowanie załogi i zarządzanie nią oraz prowadzenie badań naukowych.
Insurgency 2
Taktyczna strzelanka Insurgency pozostaje jednym z najlepszych modów działających na silniku Source. Połączenie sporego realizmu z doskonałym wykonaniem zapewniły temu projektowi masę fanów. Teraz jego twórcy chcą wyprodukować komercyjną kontynuację. Proszą o 180 tysięcy dolarów, a zbiórka potrwa do 8 sierpnia. Autorzy obiecują nowy silnik, nowe tryby i uzbrojenie oraz masę poprawek, o które prosili sami gracze.
AR-K: A Dark Acid Adventure Comedy
Kolejnym nowym Kickstarterem, o którym warto wspomnieć, jest zbiórka na epizodyczną przygodówkę science-fiction AR-K: A Dark Acid Adventure Comedy. Pierwszy sezon ma mieć cztery odcinki i opowie historię Alicji - młodej studentki dziennikarstwa, która po odkryciu tajemniczego przedmiotu wplątuje się w skomplikowane śledztwo. W jego trakcie zrozumie, że otaczająca ją utopijna rzeczywistość jest kłamstwem. Autorzy proszą o 150 tys. dolarów, a jako zachętę wypuścili pierwszy epizod za darmo.
Day One
Natomiast na serwisie Gameplanet Lab ruszyła zbiórka na przygodówkę Day One. Jest to nowy projekt studia Pendulo, znanego z The Next Big Thing, Yesterday oraz serii Runaway. Autorzy proszą fanów o 300 tysięcy dolarów. Zbiórka zakończy się 10 września. Gra opowie historię Ethana Granta – dziennikarza, który dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory i pozostał mu raptem jeden dzień życia. Fabuła ma być pełna cynizmu i czarnego humoru, przez to wydawcy nie są zainteresowani sfinansowaniem tego projektu. Dlatego twórcy proszą o pomoc samych fanów.
Sukcesy
Przejdźmy teraz do najprzyjemniejszej części przeglądu, czyli listy projektów, których autorom udało się zdobyć potrzebne środki.
Konsola Ouya
Prawdziwym fenomenem stał się już Kickstarter projektu Ouya. Jego celem jest wyprodukowanie wydajnej, niedrogiej konsoli telewizyjnej opartej na systemie Android 4.0, wyróżniającej się wyjątkowo otwartym środowiskiem dla twórców gier. Urządzenie napędzać będzie czterordzeniowy procesor Tegra 3 i 1 GB pamięci RAM. Cena sprzętu to jedynie 99 dolarów. Twórcy Ouya prosili o 950 tysięcy dolarów i sumę tę udało się zgromadzić w ciągu niecałych 12 godzin. Obecnie licznik na stronie pokazuje już kwotę prawie pięciu milionów dolarów, a do końca akcji pozostały jeszcze 23 dni.
Penny Arcade Sells Out
Najbardziej kontrowersyjnym Kickstarterem ostatnich tygodni stała się akcja Penny Arcade, czyli popularnego sieciowego komiksu. Jednym z głównych źródeł utrzymania całego serwisu są reklamy. Jego twórcy postanowili to zmienić. Jeśli uda im się zebrać milion dolarów, ze strony znikną wszystkie reklamy. Ma to odciążyć autorów i umożliwić im produkcję większej ilości materiałów. Organizatorzy zbiórki przewidzieli szereg progów, zarówno powyżej, jak i poniżej tej sumy, których osiągnięcie spowoduje częściowe usunięcie bannerów reklamowych oraz odblokuje dodatkowe projekty, w tym nowe komiksy. Akcja wywołała masę kontrowersji. Wiele osób uważa, że autorzy serwisu nadużywają lojalności swoich czytelników. Nie przeszkodziło to jednak temu Kickstarterowi w osiągnięciu sukcesu – w ciągu kilku pierwszych dni udało już się przekroczyć wymagane minimum 250 tys. dolarów.
Reincarnation: The Root of All Evil
Powody do zadowolenia ma też twórca Reincarnation: The Root of All Evil. Prosił o 15 tys. dolarów, a ostatecznie udało mu się zebrać prawie 19 tys. Przypomnijmy, że jest to kontynuacja popularnej serii darmowych przeglądarkowych przygodówek. Pierwsza komercyjna odsłona cyklu ma być oczywiście znacznie dłuższa i lepiej wykonana niż poprzednie części. Polecamy przy okazji zapoznanie się z poprzednimi odsłonami serii.
Karcianka Z
Udany finisz zaliczyła zombiakowa karcianka "Z." - A Revolutionary Zombies-Versus-Survivors Card Game. Ciekawym elementem tego projektu jest to, że powstaje on od razu w dwóch wersjach – elektronicznej i tradycyjnej z tekturowymi kartami. Autorzy prosili o 100 tysięcy dolarów, a ostatecznie udało im się zebrać ponad 130 tys.
Endless Migration 2
Sukces osiągnęła również inna komercyjna kontynuacja produkcji przeglądarkowej, czyli Endless Migration 2. W tej grze będziemy musieli pokierować stadem ptaków i doprowadzić je bezpiecznie do końca mapy. W osiągnieciu tego celu przeszkadzać nam będą m.in. samoloty, myśliwi oraz katastrofy naturalne. Autorom udało się zebrać 10 tys. dolarów, a prosili o 8 tys.
Porażki
Niestety, ta najmniej przyjemna sekcja naszego przeglądu po raz kolejny nie jest pusta.
Alpha Colony i remake M.U.L.E
Spektakularną klęską zakończył się Kickstarter, który miał wyprodukować dwie nowe gry oparte na klasycznej strategii M.U.L.E – odświeżoną wersję na urządzenia mobilne oraz duchowego spadkobiercę na pecety i tablety zatytułowanego Alpha Colony. Autorzy prosili o pół miliona dolarów, a gracze zadeklarowali tylko 20% ten sumy. W rezultacie twórcy nie dostaną ani grosza.
HeXit
Zgodnie z przewidywaniami porażką zakończyła się również zbiórka na przygodówkę science-fiction HeXit, która opowiada o policjantce próbującej odkryć spisek potężnych tajnych organizacji. Gra potrzebowała 75 tysięcy dolarów, a użytkownicy Kickstartera zadeklarowali jedynie 23 tysiące.