Chybione porównanie wydajności CPU Intela i AMD - Intel wprowadza w błąd
Do sieci wyciekły slajdy, na których Intel porównuje się z AMD i twierdzi, że jego procesory w laptopach są wydajniejsze w grach. Jednak internauci nie do końca się z tym zgadzają.
Trzeba przyznać, że w ostatnich miesiącach procesory Ryzen zyskały miano królów opłacalności i w porównaniu z produktami Intela wypadały po prostu taniej i lepiej. W segmencie laptopów sprawa miała się gorzej i przez jakiś czas nic nie zapowiadało dużych zmian – niebiescy dominowali na tym polu całkowicie. Sytuacja jednak się zmieniła i czerwoni nie dość, że dogonili konkurencję, to zaczęli nadawać rywalizacji tempo. Intel ewidentnie poczuł oddech konkurencji na karku, bo 10. generacja ich procesorów, według nich samych, przyniosła duże zmiany względem poprzedników. Na tyle duże, że Intel chce się nimi pochwalić, o czym donosi użytkownik Twittera o nicku Rogame, znany z bycia dobrze poinformowanym w temacie sprzętu.
Do sieci wyciekły slajdy, które prawdopodobnie pochodzą z wewnętrznych prezentacji dla partnerów biznesowych Intela (a z całą pewnością nie miały zostać upublicznione). Firma twierdzi na nich, że w wybranych grach ich procesor Core i7-10750H jest nawet do 23% wydajniejszy niż konkurencyjna propozycja od AMD (Ryzen 9 4900HS), a do tego laptop z takim procesorem jest o 150 dolarów tańszy. Brzmi to jak idealna odpowiedź na przystępne cenowo i wydajne produkty „czerwonych”. Jest tu jednak pewien haczyk – notebook z procesorem „niebieskich” (MSI GL65) używał karty RTX 2060, a ten z jednostką centralną od AMD (Asus ROG Zephyrus G14) karty RTX 2060 MaxQ. Oznacza to, że porównanie to nie jest do końca uczciwe, bowiem karta graficzna oznaczona dopiskiem „MaxQ” jest zauważalnie mniej wydajna niż ta używana w laptopie MSI GL65 z procesorem i7 10. generacji, co zapewne przekłada się także na niższą wydajność w grach. W związku z tym nie wiemy, ile procent z tej przewagi wynika z mocy procesora Intela, a ile z wydajniejszej karty od Nvidii.
Ponadto laptop Asus ROG Zephyrus G14 z procesorem AMD jest dużo cieńszy (22.2mm vs 27.5mm), a użyta karta graficzna pobiera znacznie mniej mocy niż propozycja od MSI (65W vs 90W). Intel porównał więc dwa kompletnie inne sprzęty, z innymi kartami graficznymi, co może budzić pewien niesmak. Na rynku są inne propozycje niż ten konkretny Asus wybrany do testów – większe i takie, w których znajduje się pełnoprawna karta RTX 2060, nie jej słabszy odpowiednik. Takie podejście do testów i ukazywanie swojej przewagi może dziwić i sprawiać wrażenie, że Intel za wszelką cenę chce udowodnić swoją wyższość nad AMD.