autor: Arkadiusz Dziermański
Ceny RAM i dysków SSD będą spadać dalej
Mamy dobrą wiadomość dla osób, które potrzebują nowego RAM-u. Ceny pamięci są coraz niższe i ten trend ma się utrzymać w najbliższych miesiącach. Cały czas spadają też ceny pamięci NAND, wykorzystywanych m.in. w dyskach SSD.
Jak informuje portal DRAMeXchange, w II kwartale 2019 roku ceny RAM-u spadły nawet o 35% w stosunku do I kwartału 2019 roku. O tyle potaniały pamięci dla urządzeń serwerowych. W przypadku kości dla urządzeń konsumenckich spadek wyniósł 30%. Wyjątek stanowią pamięci dla urządzeń mobilnych, w tym smartfonów - potaniały o 10-20%. Z kolei przychody ze sprzedaży pamięci RAM w II kwartale 2019 roku spadły o 9,1%.
Z czego to wynika? Według specjalistów rynek pamięci RAM stał się przesycony. Popyt na nowe kości jest niższy niż podaż. To prowadzi do sytuacji, w której producenci chcą za wszelką cenę pozbyć się nadwyżki podzespołów i muszą obniżyć ceny produktów. A korzystamy na tym my – kupujący. Przewiduje się, że jeśli popyt na pamięć operacyjną nagle nie wzrośnie, czekają nas kolejne obniżki cen.
Liderem w sprzedaży pamięci RAM niezmiennie pozostaje Samsung. Choć Koreańczycy zanotowali w tym zakresie pewien spadek przychodów, to nadal należy do nich aż 42,7% rynku.
Dużo lepiej, zarówno z punktu widzenia producentów, jak i konsumentów, wygląda rynek pamięci NAND, wykorzystywanej m.in. przy produkcji dysków SDD i pamięci przenośnych. Przychody ze sprzedaży pozostały niezmienne w stosunku do I kwartału 2019 roku, a rynek jeszcze nie zdążył się nasycić. A to oznacza dalszy, stopniowy spadek cen. Dzięki temu dyski SSD stają się coraz popularniejsze i nie są już dzisiaj tylko drogą fanaberią.
Warto tutaj wspomnieć, że na początku lata prognozowano wzrost cen, który miał być spowodowany awarią zasilania w fabrykach Toshiby oraz Western-Digital (WD), jednych z największych dostawców pamięci NAND. Choć prądu nie było przez zaledwie 13 minut, wstrzymało to proces produkcji na cały miesiąc. Z informacji przekazanych przez WD wynika, że firma straciła 6 eksabajtów pamięci, co odpowiada 1,5-miesięcznej produkcji. W przypadku Toshiby była mowa o 9 eksabajtach. Obie firmy odpowiadają za 35% produkcji pamięci NAND na świecie.
Cytując za Wikipedią: Eksabajt (skrót EB), eksbibajt (skrót EiB) – jednostki używane w informatyce oznaczające odpowiednio trylion (1.000.000.000.000.000.000 = 1018) bajtów i 260, czyli 1.152.921.504.606.846.976 = 10246 bajtów.