Cena PS5 będzie „atrakcyjna”. Konsola wyjdzie w trzech wersjach?
Mark Cerny, czyli główny projektant PlayStation 5, twierdzi, że konsola będzie sprzedawana w „atrakcyjnej” cenie. Niektórzy spekulują, że Sony może zdecydować się na oddanie w ręce graczy trzech wersji tego urządzenia.
Dwa dni temu firma Sony wyłożyła na stół skrywane dotąd karty, ujawniając pierwsze szczegóły na temat specyfikacji technicznej swojej nowej konsoli. Wynika z nich, że PlayStation 5 będzie potężną platformą, w dodatku wyposażoną w dysk SSD. Jak jednak to wszystko odbije się na cenie tego urządzenia? Peter Rubin, czyli redaktor serwisu Wired, za sprawą którego poznaliśmy konkrety na temat nadchodzącej konsoli, zapytał o to jej głównego architekta – Marka Cerny’ego. Projektant stwierdził, że mając na uwadze zaimplementowaną technologię, cena PlayStation 5 będzie „atrakcyjna” dla graczy. Kiedy jednak Rubin próbował drążyć temat, Cerny nabrał już wody w usta.
600 dolarów za „topową” wersję PlayStation 5?
Redakcja serwisu Digital Trends postanowiła jednak spróbować zmierzyć się z tym zagadnieniem, dokonując „własnej” wyceny PlayStation 5. Z przeprowadzonej przez nią analizy wynika, że japoński gigant może oddać w ręce graczy trzy wersje konsoli. Choć w każdej z nich znajdziemy dysk SSD, mogą się one różnić jego pojemnością. Zdaniem autorów owego artykułu, najtańszy model PlayStation 5, z dyskiem o pojemności 256 GB, będzie można kupić za 450 dolarów (w przeliczeniu około 1700 złotych); nieco więcej, bo 500 dolarów (około 1900 złotych), zapłacimy za konsolę z dyskiem o pojemności 512 GB; jeśli natomiast będziemy chcieli zapewnić sobie 1 TB miejsca na gry, będziemy musieli przygotować się na wydatek rzędu 600 dolarów (około 2300 złotych). W jaki sposób redaktorzy doszli do takich wniosków?
Zacznijmy od tego, że PlayStation 4 kosztowało w momencie premiery 399 dolarów (w Polsce – 1799 złotych). Konsola została wyposażona w procesor z niższej półki, a jej układ graficzny pozostawał daleko w tyle za „topowymi” kartami graficznymi dostępnymi na PC. W przypadku nowej konsoli japońskiego giganta sprawa wygląda zupełnie inaczej. AMD Ryzen trzeciej generacji to nowa linia procesorów, przygotowana z myślą o komputerach ze średniej i wyższej półki; AMD Radeon Navi natomiast (na nim zostanie oparty układ graficzny PS5) to najnowocześniejsza technologia.
Teraz pora na konkrety związane z wydatkami japońskiego giganta. Stworzenie jednego egzemplarza oryginalnego PlayStation 4 kosztowało Sony około 381 dolarów. Wyprodukowanie procesora i układu graficznego (znajdujących się na jednym chipie) wiązało się dla Japończyków z kosztem rzędu 188 dolarów, z kolei dysku twardego – 37 dolarów; pozostałe elementy każdego egzemplarza kosztowały Sony 156 dolarów.
Zdaniem Digital Trends, w przypadku PlayStation 5 stworzenie samego układu graficznego i procesora (ponownie na jednym chipie) wyniesie Sony około 300 dolarów. Do tego należy doliczyć koszty związane z SSD; o ile wyprodukowanie takiego nośnika o pojemności 256 GB to wydatek poniżej 40 dolarów, o tyle stworzenie dwukrotnie większego dysku wywinduje już jego cenę do 60 dolarów. Do tego dochodzą wyżej wspomniane inne elementy kosztujące 156 dolarów, co razem daje nam cenę wyprodukowania jednej konsoli na poziomie 516 dolarów. Nie należy przy tym zapominać, że PlayStation 5 ma być kompatybilne z grami wydanymi na PlayStation 4; poza tym Sony pochyliło się nad kwestią dźwięku, tworząc dedykowany mu procesor. Wszystko to może uczynić omawiany sprzęt jeszcze droższym w produkcji.
Oczywiście japoński gigant może zdecydować się na dopłacanie do każdego sprzedanego egzemplarza (co jest prawdopodobne, zwłaszcza że historia branży gier wideo jest pełna takich przypadków), jednak będzie musiał zachować przy tym umiar.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dysków twardych, w tym różnic między HDD i SSD, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: Dysk HDD vs SSD.