Call of Duty: WWII - mikropłatności zadebiutują w przyszłym tygodniu
Poznaliśmy datę debiutu waluty używanej do mikropłatności w grze Call of Duty: WWII. Tak zwane COD Points pojawią się w tytule 14 listopada.
Call of Duty: WWII, czyli ostatnia odsłona popularnej serii strzelanin FPP, która po niemal dekadzie powraca do klimatów II wojny światowej, zadebiutowała na rynku w ubiegłym tygodniu. O ile kampania dla pojedynczego gracza, skupiająca się na postaci „Reda” Danielsa i jego szlaku bojowym prowadzącym od Normandii do Niemiec, nie wzbudza większych kontrowersji i generalnie przypadła sporej liczbie graczy do gustu, tak sytuacja z trybem multiplayer nie jest już taka oczywista. Od czasów otwartej bety obrywa się mu za ahistoryczność i oszustów, z którymi firma Activision i studio Sledgehammer Games nie potrafią sobie poradzić. Do tego dochodzą jeszcze skrzynki z zaopatrzeniem. Można je kupić za walutę w grze, tak zwane COD Points, które z kolei można zdobyć wyłącznie za pomocą prawdziwych pieniędzy. Od premiery Call of Duty: WWII nie były one jednak dostępne. Dziś poznaliśmy datę ich debiutu. Jak możemy wyczytać w oficjalnym FAQ stworzonym przez firmę Activision, COD Points pojawią się w produkcji studia Sledgehammer Games 14 listopada o godzinie 18:00 czasu polskiego, czyli równo za tydzień.
Temat skrzynek, które można kupować za prawdziwe pieniądze, ostatnimi czasy rozpala branżę. Wystarczy wspomnieć chociażby Star Wars: Battlefront II, gdzie w otwartej becie system mikropłatności niebezpiecznie zbliżył grę do tak zwanego „pay to win”. Podobne kontrowersje wzbudziło NBA 2K18, w którym dodatki w trybie myCareer były tak drogie, że grind gotówki stawał się po prostu nieznośny. W takich sytuacjach karta kredytowa zaczyna kusić. Warto przypomnieć, że seria Call of Duty była pionierem na tym polu. Skrzynki, lub „zrzuty zaopatrzenia”, bo tak nazywają się tu tego typu „atrakcje”, są nieodłączną częścią cyklu od 2014 roku, czyli od premiery Advanced Warfare.
W przypadku Call of Duty: WWII twórcy uspokajają – wszystkie przedmioty, jakie będzie można znaleźć w płatnych skrzynkach, będą miały wyłącznie charakter kosmetyczny i nie wpłyną w żaden sposób na rozgrywkę. Nie obyło się jednak bez dodatkowych kontrowersji. Zrzuty zaopatrzenia można zakupić wyłącznie w 48-osobowej przestrzeni socjalnej. Pozyskane w ten sposób skrzynki spadają z nieba i są otwierane na oczach wszystkich zgromadzonych. Z pewnością u przynajmniej części z nich, widzących to, co wypadło koledze z jego zrzutu, pojawi się z tyłu głowy cichy głosik, mówiący „Też bym chciał takie coś”, co w konsekwencji skłoni ich do sięgnięcia po kartę kredytową. W ten sposób koło zaczyna się toczyć.
Call of Duty: WWII zadebiutowało 4 listopada na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One. Tytuł dostępny jest w pełnej polskiej wersji językowej (obejmującej zarówno napisy, jak i dubbing).
- Oficjalna strona studia Sledgehammer Games
- Recenzja gry Call of Duty: WWII – udany powrót do korzeni serii
- Call of Duty: WWII – kompendium wiedzy