Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 września 2015, 14:45

Call of Duty: Black Ops III - fałszywy zamach terrorystyczny zrelacjonowany na Twitterze

Twórcy gry Call of Duty: Black Ops III zamieścili na Twitterze serię fałszywych wiadomości na temat rzekomego zamachu i zamieszek w Singapurze. Akcja miała nakreślić tło fabularne gry, ale zbytni realizm sprawił, że wielu uwierzyło w prawdziwość tych doniesień.

Jeszcze niedawno tak prezentował się profil serii Call of Duty. - Call of Duty: Black Ops III - fałszywy zamach terrorystyczny zrelacjonowany na Twitterze - wiadomość - 2015-09-30
Jeszcze niedawno tak prezentował się profil serii Call of Duty.

Nietypowe akcje promocyjne mają zwykle podsycić zainteresowanie daną produkcją, a czasem zdradzić też pewne informacje o fabule danej gry. Dość wspomnieć o udanej kampanii There is Something in the Sea (Bioshock 2). Również wydawca serii Call of Duty postanowił wypromować kolejną odsłonę gry – Black Ops III – w interesujący sposób. Tyle że ich bądź co bądź oryginalna akcja wywołała zdecydowanie negatywne emocje. Twórcy wpadli bowiem na pomysł zamieszczenia na Twitterze cyklu fałszywych wiadomości, początkowo poświęconych sprawom raczej niezbyt interesującym graczy. Jednak wkrótce pojawiły się „doniesienia” o rzekomym wybuchu w placówce korporacji Coalstone (ta pojawiła się już we wcześniejszych materiałach z gry) w Singapurze, a kolejne tweety informowały o objęciu kwarantanną części miasta, a w końcu o wprowadzeniu stanu wojennego.

Całość można by potraktować jako dość pomysłową, choć śmiałą akcję marketingową, tyle że twórcy podeszli do niej nieco zbyt entuzjastycznie. Jak możecie zobaczyć na obrazku na początku tego tekstu, profil został tymczasowo zmieniony, by przypominać wiarygodny serwis informacyjny, przez co wielu śledzących uznało owe „wieści” za prawdziwe. Zresztą nie tylko wygląd został zmodyfikowany – autorzy pozwolili sobie na zmianę tak istotnych informacji, jak nazwa i opis strony, co stoi w jawnej sprzeczności z regulaminem serwisu.

Pomijając wyżej wspomniane kwestie, cała akcja rzeczywiście nakreśliła co nieco tło fabularne Call of Duty: Black Ops III. Jak zauważył serwis GamesRadar, jedna z map do gry sieciowej została zlokalizowana w „zalanej strefie kwarantanny”, co oznaczałoby, że wydarzenia ukazane w kampanii na Twitterze rozegrały się wiele lat wcześniej. Być może kolejne szczegóły da się odczytać z poszczególnych tweetów. Niemniej jedna rzecz pozostała niezmienna – kampania ponownie zwróciła uwagę na produkcję firmy Activision, nawet jeśli raczej nie o takie zainteresowanie chodziło wydawcy.

Jak na jedną z przewodnich serii, Call of Duty zadziwiająco często wywołuje kontrowersje. - Call of Duty: Black Ops III - fałszywy zamach terrorystyczny zrelacjonowany na Twitterze - wiadomość - 2015-09-30
Jak na jedną z przewodnich serii, Call of Duty zadziwiająco często wywołuje kontrowersje.

Call of Duty: Black Ops III to kolejna odsłona niezwykle popularnej serii strzelanek, zapoczątkowanej w 2003 roku. Od 2008 roku seria porzuciła początkowe drugowojenne klimaty na rzecz realiów współczesnych, a Advanced Warfare wprowadziło do cyklu wątki futurystyczne. Również trzecie Black Ops przeniesie gracza w przyszłość, o 40 lat do przodu, choć trzeba zaznaczyć, że kampania single player będzie dostępna jedynie na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One, natomiast wersje na Xboksa 360 oraz PlayStation 3 umożliwią tylko rozgrywkę w trybie multiplayer. Gra zadebiutuje na rynku 6 listopada.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej