Były więzień Guantanamo wspiera produkcję gry o słynnym więzieniu
Brytyjskie media dotarły do interesującej wiadomości. Okazuje się, że jednym z konsultantów pracujących przy produkcji gry Rendition: Guantanamo autorstwa szkockiego zespołu deweloperskiego T-Enterprise jest Moazzam Begg. Brytyjski muzułmanin podejrzewany był przez pewien czas o współpracę z Al-Kaidą. Wojsko amerykańskie przetrzymywało go przez ponad trzy lata w więzieniu Guantanamo.
Brytyjskie media dotarły do interesującej wiadomości. Okazuje się, że jednym z konsultantów pracujących przy produkcji gry Rendition: Guantanamo autorstwa szkockiego zespołu deweloperskiego T-Enterprise jest Moazzam Begg. Brytyjski muzułmanin podejrzewany był przez pewien czas o współpracę z Al-Kaidą. Wojsko amerykańskie przetrzymywało go przez ponad trzy lata w więzieniu bazy Guantanamo zlokalizowanej na Kubie.
Akcja gry zostanie osadzona w styczniu 2010 roku, a więc w czasie, który twórcy z T-Enterprise uważają za moment ostatecznej likwidacji więzienia Guantanamo. W produkcji wcielimy się w więźnia, na którym przeprowadzane są eksperymenty medyczne. Kontrolę nad całą placówką sprawują bezlitośni najemnicy, którzy przechwycili opuszczoną bazę po Amerykanach. Naszym zadaniem będzie oczywiście walka z najemnikami, niesienie pomocy innym osadzonym oraz wydostanie się z więzienia. Rendition: Guantanamo powstaje z myślą o konsoli Xbox 360 oraz komputerach osobistych. Gra zostanie podobno wydana w październiku bieżącego roku.
Moazzam Begg.
Rola Moazzama Begga polegała na skontrowaniu domysłów programistów oraz grafików z własnymi przeżyciami. Były osadzony, który w trakcie trzech lat obecności w bazie był podobno kilkukrotnie torturowany przez strażników więziennych, zadbał m.in. o przekazanie informacji co do wyglądu bazy Guantanamo, a także zasugerował kilka nowych rozwiązań mogących doprowadzić do odtworzenia przez T-Enterprise odpowiedniego klimatu bazy. Begg postara się również o to, by gra w żaden sposób nie zniekształciła obrazu więźniów przetrzymywanych w więzieniu Guantanamo. Możemy zatem oczekiwać, że podkreślona zostanie m.in. kwestia osadzania tam niewinnych osób, podejrzewanych o powiązania z terrorystami tylko z uwagi na swój wygląd lub inne, mało ważne wskazówki.
Wątpliwym jest jednak, by produkcja Szkotów w jakiś drastyczny sposób piętnowała problem więzienia Guantanamo. Proces produkcji był bowiem nieustannie monitorowany przez Amerykanów oraz światowych polityków. Stąd też nie uświadczymy w grze morderstw dokonywanych przez amerykańskich lub brytyjskich żołnierzy. Żaden z nich nie zostanie także zabity. Całość rozegra się zatem tylko i wyłącznie pomiędzy więźniami oraz najemnikami.
Begg był więziony w okresie od stycznia 2002 do stycznia 2005 roku. Administrowane przez Stany Zjednoczone więzienie Guantanamo wzbudzało wiele kontrowersji wśród opinii publicznej. Obrońcy praw człowieka twierdzili nawet, że spełniało ono w rzeczywistości, z uwagi na metody stosowane względem więźniów, rolę obozu koncentracyjnego. Do końca stycznia 2010 roku więzienie zostanie oficjalnie zamknięte (zapewnił o tym prezydent USA Barack Obama).