Blizzard Battle.net - nowe funkcje społecznościowe
Wkrótce w aplikacji Blizzard Battle.net pojawią się nowe funkcje, pozwalające między innymi na łatwiejszą komunikację ze znajomymi. Na razie zostały one udostępnione do beta-testów graczom amerykańskim.
Blizzard Battle.net, czyli aplikacja sieciowa firmy Blizzard Entertainment, umożliwiająca uruchamianie produkowanych przez nią gier (choć ostatnio pojawiło się na niej również Destiny 2 od studia Bungie i Activision), zmienia się nie tylko z nazwy. Twórcy wciąż pracują nad jej odpowiednim usprawnianiem oraz optymalizacją. Właśnie rozpoczęły się testy wersji beta kolejnych funkcji, jakie pojawią się w jednej z następnych dużych aktualizacji Blizzard Battle.netu. Tym razem są one związane z interakcjami z innymi użytkownikami aplikacji. Większość z nich udostępniono do sprawdzenia wyłącznie graczom z obu Ameryk. O jakie zmiany i nowości konkretnie chodzi?
Społeczności
Pierwszą i chyba najważniejszą nowością, jaką szykują osoby pracujące nad Blizzard Battle.net, i którą już mogą testować gracze amerykańscy, jest zakładka Społeczność. Według słów deweloperów, stanowi ona „centrum dowodzenia” wszystkich interakcji społecznościowych. Z tego miejsca można wysyłać szepty, prowadzić kilka rozmów jednocześnie, bez problemu kontynuować przerwane wcześniej konwersacje oraz tworzyć tzw. Grupy Blizzarda. Czym konkretnie jest ten ostatni element?
Grupy Blizzarda
Grupy Blizzarda działają na podobnej zasadzie, co Grupy na platformie Steam. Miłośnicy gier giganta z Irvine mogą tworzyć lub dołączać do wirtualnych wspólnot, skupionych na przykład wokół podobnych zainteresowań. W jej ramach można prowadzić konwersacje z pozostałymi członkami, dzielić się doświadczeniem i strategią, a także zapraszać do wspólnej zabawy. Każdej grupie udostępniono zarówno czat tekstowy, jak i głosowy. Ich administratorzy otrzymali szeroką gamę narzędzi – mogą między innymi zarządzać członkostwem, wysyłać odnośniki z zaproszeniami i wiele, wiele więcej.
Profil
Skoro już znacznie rozwinięte zostały funkcje społecznościowe, wypadałoby również dać możliwość uatrakcyjnienia profilu gracza. Z takiego założenia wyszli deweloperzy zajmujący się aplikacją Blizzard Battle.net. Dlatego też przygotowali szereg możliwości, dzięki którym konto użytkownika będzie od teraz bardziej kompletne. Wśród nich znalazły się między innymi opcje ustawienia avatara, uzupełnienia informacji o sobie, czy aktualizacji linków do mediów społecznościowych. Ma to pomóc między innymi w momencie, gdy zastanawiamy się, czy dana osoba okaże się wartościowym członkiem naszej grupy. Wystarczy, że wejdziemy na jej profil i już będziemy mieli pewne rozeznanie. Przyda się to również, gdy zaciekawi nas, w co grają nasi bliscy i znajomi.
Status „niewidoczny”
Status „niewidoczny” jest dobrze znany wszystkim użytkownikom chociażby komunikatorów internetowych. Po jego ustawieniu, choć teoretycznie jesteśmy obecni w danej aplikacji, wszystkie pozostałe osoby widzą nas jako „niedostępnych” lub „offline”. Możliwość wybrania tego statusu pojawiła się w końcu w aplikacji Blizzard Battle.net. Co ciekawe, działa on inaczej w zależności od gry. Na przykład, wchodząc do World of Warcraft będziemy widoczni dla wszystkich członków naszej gildii i znajomych, którzy również mają uruchomiony tytuł. Osoby znajdujące się poza tą produkcją nie będą natomiast widziały, że w cokolwiek gramy. Gdy ustawimy status „Niewidoczny” aplikacja co jakiś czas przypomina nam o tym. Według deweloperów to na wypadek, gdyby ten fakt wyleciał nam z głowy. Warto też zaznaczyć, że niewidoczni użytkownicy mogą bez problemu wysyłać i odbierać wiadomości.
Zmiana statusu na „Niewidoczny” jest jedną z niewielu nowości, które mogą przetestować również gracze w Europie. Aby ją sprawdzić, należy wejść do ustawień aplikacji Blizzard Battle.net, wybrać zakładkę Beta i kliknąć przycisk „Przełącz do wersji beta”. Program sam pobierze i zainstaluje odpowiednie elementy.
Rzecz jasna nie wszystko działa jeszcze jak należy. Dla przykładu, w niektórych grach nie można wysyłać wiadomości do niewidocznych osób. Wszystko powinno być jednak naprawione w gotowej wersji aktualizacji. Wszelkie uwagi dotyczące bety można zgłaszać na oficjalnym forum.