autor: Bartosz Świątek
Bitwa przeglądarek na przestrzeni lat – zobacz wideo
Na kanale Pie Chart Pirate można znaleźć materiał obrazujący ewolucję popularności poszczególnych przeglądarek internetowych w latach 1994-2019.
W SKRÓCIE:
- na kanale Pie Chart Pirate można znaleźć film podsumowujący zmiany w popularności przeglądarek internetowych w latach 1994-2019;
- tytuł lidera dzierżyły kolejno programy: Netscape, Internet Explorer oraz Google Chrome;
- obecnie najpopularniejszą przeglądarką jest Google Chrome – sięga po nią 71,7% użytkowników komputerów oraz 63,7% posiadaczy urządzeń mobilnych.
W sieci można znaleźć kanał Pie Chart Pirate, na którym pojawiają się przeróżne analizy dotyczące m.in. Internetu, spraw społecznych, ekonomii czy polityki. Warto zwrócić uwagę na film, który podsumowuje ewolucję popularności przeglądarek internetowych na przestrzeni lat – od 1994 r. do 2019 r.
Początkowo zdecydowanie największą popularnością cieszył się program Netscape, z którego korzystało ponad 80% użytkowników. Rozwiązanie to zaczęło wyraźnie tracić na popularności w chwili, gdy na rynku pojawił się Internet Explorer. Wiosną 1998 roku przeglądarka Microsoftu przejęła palmę pierwszeństwa, a w kolejnych latach kompletnie zdominowała Internet – w październiku 2002 roku korzystało z niej przeszło 95% internautów.
Właśnie pod koniec 2002 r. doszło do kolejnego przełomowego momentu – pojawienia się programu Mozilla Firefox. „Ognisty lis” stopniowo zyskiwał na popularności kosztem Internet Explorera, choć nigdy nie dane mu było zasiąść na fotelu lidera (w szczytowym momencie miał 33,1% udziału w rynku). To, czego nie udało się dokonać Firefoksowi, zrobił w lutym 2012 roku Google Chrome – wówczas sięgnęło po niego 28,2% internautów (Internet Explorer zanotował wynik o 0,1% gorszy, zaś program Mozilli miał do Chrome’a 7,7% straty).
Kolejne lata to okres rosnącej dominacji przeglądarki Google. Warto też odnotować sukces Safari, związany ze wzmacniająca się pozycją Apple – od lutego 2014 r. przeglądarka koncernu z jabłkiem w logo jest drugim najpopularniejszym programem do surfowania po Internecie. W szczytowym momencie aplikacja mogła się pochwalić wynikiem 20,8%, ale potem jej popularność zauważalnie spadła (aż do 13,4% w listopadzie 2019 r.).
Według statystyk z serwisu Netmarketshare, w lipcu 2020 roku po Chrome sięgało już 71,7% użytkowników Internetu, przy czym w tym przypadku dane obejmują wyłącznie programy dla komputerów. Właśnie dlatego na drugim miejscu (z wynikiem 8,09%) uplasował się Microsoft Edge, który w kwietniu wyparł z fotela wicelidera Firefoksa (obecnie przeglądarkę Mozilli wybiera 7,36% internautów). W przypadku urządzeń mobilnych dominacja aplikacji Google jest nieco mniejsza (63,3%), ale i tak ma ona blisko 36% przewagi nad Safari (po program Apple sięga 26,7% użytkowników smartfonów i tabletów).