autor: Krzysztof Sobiepan
Battlefield 5 – szczegóły postępów w grze i waluty
Firma DICE podzieliła się z graczami szczegółami działania systemu awansu żołnierzy i broni w strzelance Battlefield 5. Dodatkowo twórcy rozgraniczają ekonomię wewnętrznej waluty Company Coin i monet premium Battlefield Currency.
W najnowszym wpisie blogowym firma DICE wyjaśnia, jak w Battlefield V działać będzie wewnętrzna ekonomia oraz postępy w odblokowywaniu kolejnych elementów arsenału. Autorzy przypominają, że nie może być mowy o pay to win, a nową broń i sprzęt zyskamy tylko przez zasługi na polu bitwy i awans na kolejne rangi.
Postępy w Battlefield 5 – ranga kariery, klasy, ranga broni i pojazdów
W BFV każdy gracz zarządza własną kompanią, która jest zbiorem jego osiągnięć oraz dostępnego wyposażenia. Dzięki regularnej grze i zmaganiom w meczach użytkownik awansuje na kolejne poziomy w pięciu osobnych kategoriach. Zdobywa on rangi dla: kariery, klas żołnierza, używanych broni, prowadzonych pojazdów i wreszcie rozdziałów w Teatrach Wojny.
Wraz ze zdobywaniem kolejnych stopni kariery wojskowej gracz liczyć może na nowe pojazdy i fundusze dla swojej kompanii (Company Coin dokładniej opisano w następnym rozdziale). To najszybciej rosnący „poziom konta”, który zwiększa się niezależnie od trybu czy używanego narzędzia mordu. Ranga klasowa imituje podobny system w BF1. Wytężona gra zwiadowcą czy medykiem pozwoli na awans i jednoczesne odblokowanie używanych przez tę klasę gadżetów, ale też specyficznych dla niej broni, specjalizacji bojowych czy granatów.
W bliźniaczo podobny sposób działają poziomy zaawansowania broni i pojazdów. Im więcej używamy danego sprzętu, tym wyższy zdobywa on poziom, odblokowując przy okazji możliwość wykupienia specjalizujących arsenał ulepszeń (także za Company Coin). Tym sposobem możemy dopasować swoje wyposażenie pod nasz indywidualny sposób gry. Ranga rozdziału Teatrów Wojny zdobywana jest zaś za granie w dowolnym trybie podczas trwania konkretnego rozdziału. W wyznaczonym czasie dostępne są także specjalne misje, które zapewniają dodatkowe premie po ich wypełnieniu. Im więcej gramy w danym okresie, tym lepsze nagrody znajdą się po jego zakończeniu w naszej kompanii.
Ekonomia Battlefield 5 – Company Coin i Battlefield Currency
Mnogość różnorodnych drabin rozwoju nie jest zbyt intuicyjna, dlatego designerzy postanowili dokładniej wyjaśnić, „co kupimy za co” i jak to zdobywamy. Podstawą rozwoju jest wewnętrzna waluta gry – Company Coin (pol. kasa kompanii). W działaniu przypomina ona obligacje z BF1 – zdobywamy ją za awans na kolejne poziomy, czasowe rozkazy i zadania specjalne. Za monety CC rozwijamy wszystkie drzewka broni i pojazdów, odblokowujemy nowe bronie i gadżety dla klas, a jeśli zostanie nam coś ekstra, to możemy poświęcić to na zakup przedmiotów kosmetycznych.
Dodatkowym źródłem przychodu dla twórców ma być waluta kupowana za prawdziwe pieniądze – Battlefield Currency (pol. waluta Battlefield). Za nią kupimy już jednak jedynie przedmioty kosmetyczne. DICE podkreśla, że nie chce, by gracze z bardziej zasobnymi portfelami wyskoczyli przed szereg, szybciej kupując bronie i inne rzeczy podnoszące ich „poziom mocy”. Dodatkowo monety BC mają być wprowadzone dopiero jakiś czas po samej premierze, by na początku wszyscy byli równi i mieli nieco czasu na rozeznanie się w nowym systemie kompanii.
Autorzy zaznaczają, że premiera to dopiero początek długofalowego rozwoju. Choć plany są ambitne, to wiemy, że tryb battle royale Burza Ognia pojawi się dopiero w marcu 2019 r. Ekipa zakończyła już jednak prace nad właściwym kodem gry, co oznacza, że Battlefield V ukaże się 20 listopada na komputerach PC i konsolach Xbox One oraz PlayStation 4. Na wszystkich platformach docelowych tytuł będzie dostępny w polskiej wersji językowej.
- Oficjalna strona internetowa gry Battlefield V
- Graliśmy w singla gry Battlefield 5 – czy w kampanii jest klimat II wojny światowej?