Badanie dotyczące 4-dniowego tygodnia pracy wykazało, że gdy pracujemy 5 dni, jeden dzień spędzamy prawie nic nie robiąc
Najnowsze badania dowodzą, że 4-dniowy dzień pracy może być dobrym pomysłem. Pozwala zwiększyć produktywność oraz poprawiają zdrowie fizyczne oraz psychiczne pracowników, zapewniając większą satysfakcję z wykonywanej pracy.
Wydawałoby się, że obecny 5-dniowy tydzień pracy jest idealnym rozwiązaniem, gdyż zapewnia wystarczająco dużo czasu na wykonanie wszystkich zadań. Najnowszy raport przygotowany przez grupę 4 Day Week Global sugeruje jednak, że tak nie jest. Wynika z niego, że pracując przez pięć dni, jeden dzień spędzamy praktycznie nic nie robiąc. Gdyby więc przejść na 4-dniowy tydzień, przyniosłoby to wiele korzyści, nie tylko pracodawcom, ale również pracownikom.
Krótszy tydzień pracy to same korzyści
Od pewnego czasu coraz głośnej mówi się, że obecny 5-dniowy system pracy jest przestarzały i skrócenie do czterech dni, mogłoby być dobrym pomysłem. Jeszcze do niedawna była to tylko teoria, lecz obecnie coraz więcej firm eksperymentuje z krótszym tygodniem pracy, a kolejne badania potwierdzają, że może to przynieść wiele korzyści. Zwiększa bowiem produktywność, gdyż pracownicy są mniej wyczerpani i bardziej zmotywowani do wykonywania swoich obowiązków.
Podobne wnioski płyną również z nowego raportu przygotowanego przez grupę 4 Day Week Global, która jako pierwsza zbadała długoterminowe skutki czterodniowego tygodnia i uzyskała bardzo ciekawe wyniki. Badania obejmujące okres 18 miesięcy, przeprowadzone na pracownikach z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii wykazały, że praca w trybie 4-dniowego tygodnia wcale nie zaszkodziła wydajności oraz produktywności. Okazało się, że w ciągu czterech dni można wykonać tyle samo zadań co w pięć. Innymi słowy, pracując 5 dni w tygodniu, przez jeden dzień praktycznie nic nie robimy.
Już po sześciu miesiącach pracy przez 4 dni w tygodniu, badani zaobserwowali u siebie zmniejszenie oznak wypalenia zawodowego, a także poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz satysfakcji z pracy.
Pracownikom przyznano płatny dzień wolny w tygodniu, jednak zachowano liczbę zadań, które musieli wykonać. Sprawdzono w ten sposób, czy mogą wykonać tyle samo, pracując bardziej efektywnie. Badanie potwierdziło, że jest to możliwe. Co więcej, mimo żę wykonywali zadania przez cztery dni w tygodniu zamiast pięciu, to przychody firmy wzrosły w czasie trwania testu aż o 15%. To pokazuje, że 4-dniowy tydzień pracy może przynieść korzyści nie tylko pracownikom, ale również właścicielom firmy.
Pracownicy zadowoleni z nowego rozwiązania
Przeciwnicy takiego rozwiązania argumentują, że krótszy tydzień pracy może przytłoczyć pracowników natłokiem obowiązków, co sprawi, że będą bardziej zestresowani. Owszem, na początku wiele osób uczestniczących w teście tak właśnie się czuło, jednak z czasem przyzwyczaiło się do nowych warunków i nie odczuwało już więcej żadnych negatywnych skutków. Wzrósł natomiast poziom zadowolenia z pracy oraz życia.
Jak widać krótszy tydzień pracy przynosi same korzyści. Teraz trzeba tylko przekonać firmy, by wdrożyły te rozwiązanie na stałe, co z pewnością nie będzie łatwe, gdyż wiele przedsiębiorstw wciąż nie jest do niego przekonanych. Miejmy nadzieję, że kolejne badania pomogą im zmienić zdanie.