futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 10 marca 2020, 13:32

autor: Bartosz Świątek

Australia pozywa Facebooka. Stawka to nawet 529 miliardów dolarów australijskich

Australijski organ odpowiedzialny za kwestie związane z prywatnością - Office of the Australian Information Commissioner (OIAC) – pozwał Facebooka za zaniedbania związane z aferą Cambridge Analytica. Proces dotyczy ujawnienia prywatnych informacji przeszło 300 tys. użytkowników, co może skutkować karą sięgającą blisko 530 mld dol. australijskich.

Australia postanowiła wytoczyć ciężkie działa przeciwko Facebookowi. - Australia pozywa Facebook. Stawka to nawet 529 miliardów dolarów australijskich - wiadomość - 2020-03-10
Australia postanowiła wytoczyć ciężkie działa przeciwko Facebookowi.

W SKRÓCIE:

  1. Australia pozwała Facebooka w związku z aferą Cambride Analytica;
  2. sprawa dotyczy 311 074 przypadków naruszenia prywatności użytkowników – za każdy z nich grozi kara do 1,7 mln dolarów australijskich (łącznie 529 mld AUD);
  3. chodzi o skandal dotyczący nielegalnego wykorzystywania prywatnych danych do manipulowania procesem wyborczym.

Office of the Australian Information Commissioner (OIAC) – organ odpowiedzialny za nadzorowanie kwestii dotyczących prywatności obywateli w Australii – postanowił pozwać Facebooka w związku z głośną aferą Cambridge Analytica. Koncern jest oskarżany o dopuszczenie się poważnego zaniedbania wobec 311 074 użytkowników, których dane znalazły się w przecieku ujawnionym w marcu 2018 roku. Każdy przypadek wiąże się z możliwością nałożenia kary w wysokości 1,7 mln dolarów australijskich. Łącznie w grę wchodzi więc astronomiczna kwota 529 miliardów AUD (to ponad 1,3 biliona złotych).

Uważamy, że konstrukcja platformy Facebook spowodowała, że użytkownicy nie byli w stanie dokonać rozsądnego wyboru i kontrolować, w jaki sposób ujawniane są ich dane osobowe. Domyślne ustawienia Facebooka ułatwiły ujawnianie danych osobowych, w tym wrażliwych, kosztem prywatności.

Twierdzimy, że dzięki tym działaniom dane około 311 127 australijskich użytkowników Facebooka zostały wystawione na sprzedaż i wykorzystanie do różnych celów, w tym profilowania politycznego, co znacznie wykraczało poza oczekiwania użytkowników – czytamy w treści dokumentu opublikowanego przez OIAC.

Warto przypomnieć, że dane użytkowników zostały przekazane firmie GSR odpowiedzialnej za aplikację This is Your Digital Life, a także innym podmiotom. Następnie informacje nielegalnie wykorzystano m.in. w kampaniach politycznych (w czasie ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych oraz referendum brexitowego w Wielkiej Brytanii).

Przez ostatnie dwa lata aktywnie współpracowaliśmy z OAIC w ramach ich dochodzenia. Wprowadziliśmy poważne zmiany na naszych platformach, w porozumieniu z międzynarodowymi organami regulacyjnymi, aby ograniczyć informacje dostępne dla twórców aplikacji, wdrożyć nowe protokoły zarządzania i stworzyć wiodące w branży mechanizmy kontroli, aby pomóc ludziom chronić ich dane i zarządzać nimi. Nie możemy powiedzieć nic więcej, ponieważ sprawa jest teraz przed Sądem Federalnym – przekazał Facebook w komunikacie wysłanym portalowi TechCrunch.

  1. Facebook – strona oficjalna