autor: Bartłomiej Sagan
Kosmiczna śmieciarka od Astroscale posprząta orbitę
Satelity krążące dookoła Ziemi umożliwiają funkcjonowanie wielu technologii, ale też są przyczyną zaśmiecenia orbity. Japończycy zamierzają jednak udowodnić, że kosmicznych odpadów można się pozbyć.
Według szacunków około 8 tysięcy ton odpadów pochodzących z między innymi misji kosmicznych krąży po ziemskiej orbicie i liczba ta będzie stopniowo rosła. Pomijając moralny aspekt tworzenia ,,wysypiska" poza naszą planetą, otaczająca nas śmieciowa obręcz grozi uszkodzeniem aktywnych satelitów i zakłóceniami w działaniu niezbędnych dla nas technologii jak Internet czy nawigacja przy wykorzystaniu systemu GPS. Z tego też powodu japońska firma Astroscale stworzyła urządzenie, które umożliwi ograniczenie gromadzenia się odpadów w przestrzeni kosmicznej.
Projekt o nazwie ELSA (End-of-Life Services) w wersji demonstracyjnej wystartował dzisiaj (22 marca) wraz ze startem rosyjskiej rakiety Sojuz, która wyniosła machinę od Astroscale na orbitę wraz z testowym celem. W ramach pierwszej próby korzystająca z magnetycznego dokowania ,,śmieciarka" ma przechwycić przykładowy kosmiczny odpad. Następnie test będzie kilkukrotnie powtarzany, a na zakończenie mającej trwać 6 miesięcy misji oba urządzenia spalą się w atmosferze.
Zanim jednak zaczną się zachwyty, należy wspomnieć o największej wadzie takiego rozwiązania. Zadziała ono bowiem tylko, jeśli zużyta satelita będzie kompatybilna z technologią magnetycznego dokowania. Innymi słowy, odpady które już znajdują się na orbicie najprawdopodobniej nie będą możliwe do usunięcia za pomocą ELSY. Jason Forshaw z brytyjskiej dywizji Astroscale, uważa jednak że technologia i tak będzie przydatna. W ramach jej potencjalnego rozwoju wskazał zwiększenie efektywności kosmicznych ,,śmieciarek" poprzez możliwość przyczepienia od 3 do 4 satelitów, a następnie sprowadzenie ich na Ziemię.
- Astroscale - strona oficjalna
- SpaceX bije kolejne rekordy - 143 satelity w jednej rakiecie
- Arka Noego na Księżycu - jest pomysł na ocalenie życia na Ziemi
- Pierwszy hotel w kosmosie rodem z SF - budowa ma ruszyć w 2025 roku