Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 29 listopada 2013, 13:51

autor: Adrian Werner

Android w natarciu - przegląd najlepszych gier października

W kolejnym przeglądzie najlepszych produkcji na Androida omawiamy strzelankę Call of Duty: Strike Team, zręcznościówkę Type:Rider, chodzoną bijatykę Fist of Awesome, RPG-a Spirit Stones, sandboksową platformówkę The Blockheads oraz strategie Clash of Clans, EMPIRE: The Deck Building Strategy i Plants vs Zombies 2.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze tytuły, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android. 

Call of Duty: Strike Team

W lekkim opóźnieniem w stosunku do wersji na iOS dotarła na Google Play gra Call of Duty: Strike Team. Po latach miernych mobilnych odsłon marki wreszcie otrzymaliśmy tytuł godny tej serii. Autorzy nie opierali się na jakiejkolwiek produkcji z pecetów czy konsol i zamiast tego stworzyli zupełnie nową pozycję, od podstaw opracowaną z myślą o ekranach dotykowych i rezultat okazał się wyśmienity. Otrzymaliśmy obszerną kampanię fabularną z masą filmowych sekwencji, dobry system sterowania i atrakcyjną grafikę. Dodatkową atrakcją jest tryb taktyczny pozwalający na objęcie dowództwa nad towarzyszami broni. Wszystko to składa się na bardzo imponującą produkcję, której nie powinien przegapić żaden fan mobilnych FPS-ów.

Call of Duty: Strike Team na Google Play (21 zł)

Gra dostępna również na iOS

Fist of Awesome

Wyjątkowo miłą niespodzianką okazało się Fist of Awesome. To chodzona bijatyka oparta na kompletnie absurdalnym pomyśle – historia w tajemniczy sposób uległa zmianie i dominującym gatunkiem na Ziemi stały się inteligentne niedźwiedzie, podczas gdy ludzie są zwierzyną łowną. My wcielamy się w drwala z olbrzymią pięścią, który postanawia naprawić ten stan rzeczy w jedyny sposób w jaki potrafi, czyli przemocą. Ta szalona fabuła została zrealizowana w pełnej dużych pikseli retro stylistyce, która dodaje całości uroku i wzmacnia komediowy aspekt zabawy. Autorzy nie ograniczyli się jednak tylko do dobrego humoru. Zamiast tego opracowali doskonały system sterowania, który sprawia, że obijanie humanoidalnym zwierzętom pysków daje masę frajdy, a system walki posiada zaskakujące pokłady głębi.

Fist of Awesome na Google Play (12 zł)

Gra dostępna również na iOS

Spirit Stones

Spirit Stones to z kolei ciekawa hybryda gatunkowa, która łączy element gier logicznych, RPG i karcianek. Podczas zabawy obejmujemy dowództwo nad trzyosobową grupą poszukiwaczy przygód, a rozgrywka polega głównie na toczeniu bitew z potworami. Walki rozgrywane są w sposób znany z Puzzle & Dragons i polegają na łączeniu symboli w kombinacje przynajmniej trzech tego samego typu, co aktywuje ataki bohaterów. Jednocześnie na wynik starć możemy wpływać zagrywając karty z gromadzonej własnoręcznie talii. Wszystko to daje ciekawy efekt końcowy, który oferuje proste zasady, ale jednocześnie spore pokłady głębi taktycznej, a dodatkową zaletą jest bardzo rozbudowany tryb kampanii fabularnej.

Spirit Stones na Google Play (darmo)

Gra dostępna również na iOS

Clash of Clans

Obecnie większość popularnych gier z iOS szybko zostaje przeniesiona na Androida, ale od tej zasady są wyjątki. Największym było do niedawna Clash of Clans, czyli produkcja, która przynosi twórcom ponad milion dolarów przychodów dziennie. Początkowo autorzy zaklinali się, że o wersji na system firmy Google nie może być mowy, ale chęć podbicia rynku azjatyckiego zmieniła ostatecznie ich zdanie. Bardzo dobrze, gdyż jest to wciąż jedna z najlepszych sieciowych strategii dostępnych na runku mobilnym. Zabawa polega głównie na rozbudowywaniu własnej bazy, konstruowaniu struktur obronnych oraz szkoleniu armii, którą następnie wykorzystujemy do ataku na centra dowodzenia przeciwników. Sercem gry jest tryb multiplayer PvP pozwalający na zmierzenie się z innymi graczami. Sukces Clash of Clans sprawił, że powstały niezliczone klony, ale do tej pory niewiele z nich może się równać z pierwowzorem. Warto sprawdzić ten tytuł, chociażby po to, aby zobaczyć co podbiło serca kilkudziesięciu milionów graczy na całym świecie.

Clash of Clans na Google Play (darmo)

Gra dostępna również na iOS

Type:Rider

Natomiast Type:Rider to przepiękna zręcznościówka, w której kierujemy dwoma kulkami przemierzającymi świat złożony głównie z liter. Kampania zawiera dziesięć poziomów i każdy z nich odpowiada innej erze w rozwoju typografii. Znajduje to odbicie zarówno w wyglądzie jak i wyzwaniach, a gra co chwila wrzuca na mapy nowe pomysły oraz mechanizmy, przez co nigdy nie  ma szans na nudę. Do tego podczas zabawy można się nauczyć sporo ciekawych rzeczy o liternictwie i jego historii, ale wiedza ta jest podawana w bardzo naturalny sposób, tak, że prawie nie zauważamy edukacyjnej funkcji aplikacji.

Type:Rider na Google Play (4 zł)

Gra dostępna również na iOS

The Blockheads

The Blockheads można w uproszczeniu opisać jako platformówkową wariację na temat Minecrafta. Jest to więc sandbox, w którym gracze otrzymują pełną swobodę zwiedzania zbudowanego z klocków świata. Autorzy jednocześnie wprowadzili sporo rozwiązań, których nie było w produkcji studia Mojang. Najważniejszymi są lekkie elementy survivalowe. Nasza postać musi pić, jeść oraz szukać schronienia przed nieprzyjazną pogodą. Ponadto aspekt platformówkowy jest bardzo dobrze zrealizowany i zwykłe eksplorowanie świata oraz walka z nieprzyjaciółmi dają masę frajdy, a dodatkową atrakcją jest tryb kooperacyjny dla dwóch graczy

The Blockheads na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS

EMPIRE: The Deck Building Strategy Game

Miłośników turowych strategii zainteresować powinno EMPIRE: The Deck Building Strategy Game. Gra łączy elementy zarządzania krajem z aspektem karciankowym. Obejmujemy dowództwo nad umierającym królestwem, które stoi o krok od zagłady z powodu ciągłych ataków hord potworów. Musimy rozwijać ocalałe miasta, szkolić armie i wygrywać bitwy. Jednocześnie nie ma tu miejsca na budowanie prawdziwego imperium, gdyż prędzej czy później surowce w danym terenie ulegają wyczerpaniu, zmuszając nas do porzucenia miasta i ucieczki w nowe lokacje. Elementy karcianek zaimplementowane zostały do systemu walki, gdzie zagrywamy karty wylosowane z talii w celu wpływania na przebieg potyczek. EMPIRE: The Deck Building Strategy Game to propozycja dla graczy pragnących prawdziwego wyzwania. Poziom trudności jest morderczy, ale nagrodą za każde zwycięstwo jest autentyczna satysfakcja.

EMPIRE: The Deck Building Strategy Game na Google Play (11 zł)

Gra dostępna również na iOS

Plants vs Zombies 2

Ostatnią grą, którą chcemy Wam polecić jest Plants vs Zombies 2, czyli kontynuacja jednej z najpopularniejszych strategii typu tower defense. Autorzy nie eksperymentowali z mechanizmami rozgrywki i podstawowe elementy pozostały niezmienione. Wciąż sadzimy więc rośliny w celu odpierania ataków kolejnych hord zombiaków. Dodano za to masę nowych sadzonek oraz typów żywych trupów, jak również wprowadzono szereg pomysłowych mini gierek. Gra korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami i oferuje jedną z najlepszych jego implementacji jakie widzieliśmy w tym roku. Całą kampanię można przejść nie wydając nawet grosza, a prawdziwe pieniądze wydadzą tylko osoby, które szybko chcą zobaczyć ostatnie poziomy i nie chce im się poświęcić czasu na samodzielne wygrywanie starć.

Plants vs Zombies 2 na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS

Pozostałe gry

Sytuacja gier na Androida stale się poprawia i coraz częściej duże premiery mają miejsce jednocześnie na iOS i systemie Google. Uważamy, że nie ma jednak sensu powtarzać tych samych tytułów w obu przeglądach. Dlatego polecamy przeczytanie artykułu:

   - iOS w natarciu - przegląd najlepszych gier października

Wiele z opisanych w nim gier dostępnych jest bowiem również na Androida, w tym:

Anomaly 2

Dead Trigger 2

Transport Tycoon

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej