futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 20 marca 2018, 18:55

autor: Karol Ryka

AMD również wdraża wsparcie dla technologii raytracingu

Firma AMD zapowiedziała pełne wsparcie dla współpracujących biur deweloperskich oraz współudział przy tworzeniu nowego API Microsoftu – DirectX Raytracing.

Wraz z ogłoszeniem przez Microsoft i Nvidię prac nad zupełnie nowym API graficznym o nazwie DirectX Raytracing, swoje stanowisko w sprawie nowej technologii zajęła również firma AMD. Producent zapewnił o swojej współpracy tak z Microsoftem, jak i deweloperami, którym koncern ma dostarczyć nowoczesnych narzędzi wykorzystujących Real-time Ray Tracing.

AMD także wesprze nowe rozwiązanie w dziedzinie zaawansowanego oświetlenia w grach - AMD również wdraża wsparcie dla technologii raytracingu - wiadomość - 2018-03-21
AMD także wesprze nowe rozwiązanie w dziedzinie zaawansowanego oświetlenia w grach

Jak donosiliśmy dzisiaj rano, w trakcie wczorajszej prezentacji firmy Nvidia, która byłą częścią odbywającej się właśnie w San Francisco konferencji technologicznej Game Developers Conference 2018, zaprezentowano implementację technologii Real-time Raytracing, która powstała w kooperacji z Microsoftem przy okazji tworzenia nowego API o nazwie DirectX Raytracing (DXR). W największym skrócie – technologia raytracingu prezentuje zupełnie nowe podejście do sposobu prezentowania światła i cieni w grafice gier video. Zamiast dotychczas preferowanego rastreryzowania stosowana jest tutaj metoda zaawansowanej symulacji promieni świetlnych i ich globalnego oddziaływania na generowane sceny. Otrzymywana w ten sposób grafika charakteryzuje się niespotykanym dotychczas w grach komputerowych realizmem, prezentującym pełną gamę interakcji pomiędzy źródłami światła, ich promieniami i mogącymi je odbijać powierzchniami.

Niedługo po tych doniesieniach drugi wielki gracz na rynku kart graficznych – AMD, zapowiedział pełne wsparcie dla wspomnianej technologii, skupiając się głównie na wyposażeniu obecnych deweloperów w odpowiednie narzędzia programistyczne umożliwiające zastosowanie raytracingu nie tylko w przyszłych, ale i już istniejących produkcjach. Odbędzie się to za pośrednictwem zaawansowanego silnika graficznego AMD ProRender oraz bardzo rozbudowanego debugera graficznego Radeon GPU Profiler w wersji 1.2. Pierwsza prezentacja możliwości tego oprogramowania powinna mieć miejsce jeszcze w trakcie trwania konferencji Game Developers Conference.

W swoim oficjalnym materiale firma AMD mocno podkreśliła, iż jest silnie skoncentrowana na wprowadzeniu fotorealistycznych dobrodziejstw związanych z raytracingiem wraz z zachowaniem rozsądnych wymagań obliczeniowych, wykorzystując wspomniane rozwiązanie w sposób wybiórczy. Mowa tu przede wszystkim o mieszanym wykorzystaniu obydwu znanych technik cieniowania: raytracingu tam, gdzie jego wdrożenie przyniesie ewidentny przyrost jakości (np. na pierwszym planie akcji), i uzupełnienie całości sceny niewymagającym tak bardzo dla sprzętu rasteryzowaniem. Założenie to wydaje się bardzo racjonalne – pozwoliłoby ono na wprowadzenie tej nowinki technicznej na mniej wydajnych platformach, takich jak konsole 8. generacji.

AMD stawia na wybiórcze wykorzystywanie techniki Ray Tracing - AMD również wdraża wsparcie dla technologii raytracingu - wiadomość - 2018-03-21
AMD stawia na wybiórcze wykorzystywanie techniki Ray Tracing

Wynika to z czysto software'owej specyfikacji nowej technologii, która nie ma żadnych sprecyzowanych wymagań sprzętowych (nie licząc oczywiście sporej mocy obliczeniowej). Jedynym wymogiem wydaje się tutaj aktualizacja oprogramowania API na danej platformie. Możliwe, że odpowiedni update mógłby unowocześnić chociażby konsolę Xbox One X, która nawet z zastosowaniem ograniczonej formy raytracingu powinna wydatnie zwiększyć atrakcyjność wizualną uruchomionych na sobie gier. Wydaje się to o tyle realne, że forsujący tę nowość Microsoft raczej nie powinien rozważać wprowadzenia konsoli następnej generacji w najbliższym czasie – Xbox One X jest zbyt krótko na rynku, aby na siebie zarobić, pomimo pozytywnych doniesień o jego sprzedaży.

Kolejną porcję informacji na temat wsparcia technologii Real-time Ray Tracing powinniśmy otrzymać dzięki zaplanowanej na jutro prezentacji AMD na konferencji GDC 2018, w trakcie której jeden z inżynierów marki, Takahiro Harada, ma zaprezentować możliwości, jakie niesie ze sobą nowe rozwiązanie, oraz ich programowanie za pomocą najnowszego oprogramowania producenta.

Karol Ryka

Karol Ryka

Przed wstąpieniem do GRYOnline.pl pracował jako konsultant w branży audio, gdzie opowiadał o dźwiękach, których inni nie słyszeli. Ponadto udzielał się jako perkusista w kilku zespołach rockowych, których nazw sam już nie pamięta. Wieczny student - najpierw przeżył rozczarowanie historią, potem zagubił się na administracji, by odnaleźć się wreszcie na dziennikarstwie, na którym kolekcjonuje kolejne tytuły. Do GOL-a trafił w 2018 klasyczną ścieżką newsmena, któremu zaproponowano etat przy poradnikach do gier. Rok później awansował na stanowisko szefa tego zacnego działu i szefował mu do roku 2023. Z gier najbardziej lubi produkcje z elementami immersive sim, przez co w nowe „duże” gry zdarza mu się zagrać średnio raz na dwa lat. Ceni sobie też gry indie za mechaniczne innowacje i narracyjną świeżość. Resztki wolnego czasu poświęca fotografii, zwłaszcza kulinarnej i produktowej.

więcej