autor: Bartosz Świątek
AMD Radeon RX 6000 z poborem mocy na poziomie RTX 3000
Zajmujący się sprzętem youtuber Igor Wallosek policzył, że referencyjne modele kart graficznych Radeon RX 6900 XT oraz Radeon RX 6900 będą pobierały odpowiednio 320 W i 290 W. W przypadku konstrukcji niereferencyjnych pobór mocy może być jeszcze wyższy.
W SKRÓCIE:
- youtuber Igor Wallosek wyliczył, że całkowity współczynnik zużycia energii (tzw. TBP) karty Radeon RX 6900 XT to 320 W;
- modele niereferencyjne mogą pobierać z gniazdka nawet 355 W;
- słabszy Radeon RX 6900 będzie potrzebował około 290 W;
- według doniesień obydwie karty będą miały 16 GB VRAM.
Znany youtuber Igor Wallosek donosi, że karty graficzne Radeon RX 6000 mają spory apetyt na energię elektryczną. W swojej analizie ekspert wskazuje, że w przypadku AMD ujawnionego w niedawnych przeciekach współczynnika TGP nie można porównywać z TGP stosowanym przez Nvidię. Pierwsza ze statystyk uwzględnia wyłącznie prąd pobierany przez GPU i pamięć VRAM, zaś druga bierze pod uwagę całą kartę graficzną (z chłodzeniem i wszystkimi innymi elementami potrzebnymi do działania). W przypadku „czerwonych” odpowiednikiem TGP Nvidii jest TBP.
Igor wykorzystał metodę kalkulacji użytą wcześniej przy okazji GeForce’a RTX 3090 (w tamtym przypadku udało mu się policzyć zużycie energii z niemal idealną dokładnością – pomylił się tylko o dwa waty), by określić prawdopodobne realne zapotrzebowanie na prąd Radeonów RX 6000. Wszystko wskazuje na to, że współczynnik TBP najmocniejszego układu graficznego AMD – Radeona RX 6900 XT (Navi 21 XT) – wyniesie 320 W. Oznacza to, że karta będzie wymagała mniej więcej tyle energii, co GeForce RTX 3080, z którym ma konkurować.
Podobnie jak w przypadku kart Nvidii, konstrukcje niereferencyjne mogą cechować się jeszcze większym zapotrzebowaniem na prąd, sięgającym nawet 355 W.
Z kolei Navi 21 XL, czyli słabszy Radeon RX 6900 (bez przyrostka XT) najprawdopodobniej będzie ciągnął z gniazdka około 290 W.
Doniesienia sugerują też, że obydwa omawiane układy graficzne będą dysponowały 16 gigabajtami pamięci VRAM. W przypadku mocniejszego Radeona ma ona mieć prędkość na poziomie 16 Gbps, co przekłada się na 512 GB/s przepustowości. Słabsza karta będzie wyposażona w wolniejsze kości (14 Gbps), gwarantujące 448 GB/s przepustowości.
- Ranking kart graficznych Nvidia i AMD | lipiec 2020
- Wymiana i montaż karty graficznej – jak zrobić to dobrze
- Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080
- AMD – strona oficjalna
- Nvidia – strona oficjalna