autor: Amadeusz Cyganek
AMD Navi z 256-bitowym interfejsem oraz pamięcią GDDR6?
W sieci pojawiły się zdjęcia mające prezentować laminat nowej karty graficznej z nadchodzącej rodziny AMD Navi. Analiza jej wyglądu wskazuje na to, że AMD zastosuje pamięci typu GDDR6 oparte na 256-bitowym interfejsie.
Premiera nowych kart graficznych AMD Navi, które będą produkowane w 7-nanometrowym procesie technologicznym, coraz bliżej – wedle najnowszych, wciąż nieoficjalnych informacji, ich prezentacja miałaby się odbyć podczas czerwcowych targów E3 2019. Nieodległy termin oficjalnej zapowiedzi potwierdza kolejny, bardzo ciekawy przeciek – mowa o zdjęciach mających prezentować laminat wersji inżynieryjnej GPU AMD Navi, które reprezentuje średnią półkę cenową.
Analiza fotki, która pojawiła się w sieci, wskazuje na to, że AMD może zastosować w swoim nowym układzie graficznym pamięci typu GDDR6 – w tym konkretnym przypadku mamy 8 GB VRAM, a ich charakterystyczne rozłożenie świadczy o tym, że zastosowany zostanie 256-bitowy interfejs. To ciekawa zmiana, bowiem zazwyczaj byliśmy świadkami stosowania w układach graficznych obozu „czerwonych” pamięci typu HBM oraz HBM2 – są one jednak nieco droższe, a ich dostępność jest mniejsza od GDDR6, które znalazły się już na pokładzie najnowszych układów z rodziny GeForce RTX, a także GTX 1660 Ti czy GTX 1650.
Uwagę zwraca także zastosowanie 8-fazowej sekcji zasilania wraz z dwiema 8-pinowymi wtyczkami, co może sugerować dość spore zapotrzebowanie na prąd – mówi się bowiem o TDP wynoszącym około 250-300W, co jest wysoką wartością, biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z kartą graficzną produkowaną w 7-nanometrowym procesie technologicznym, nastawionym na oferowanie bardziej energooszczędnych rozwiązań. Układ laminatu zdradza także prawdopodobną obecność wentylatora promieniowego.
Oczywiście warto wziąć pod uwagę, iż mamy do czynienia z fotkami, które wcale nie muszą reprezentować finalnego wyglądu GPU z rodziny AMD Navi – nie tylko nie wiemy, czy fotki są w pełni prawdziwe, ale także pamiętajmy o tym, że wersje inżynieryjne GPU bardzo często różnią się od możliwości modeli, które lądują w sklepach.