filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 20 czerwca 2024, 12:05

autor: Pamela Jakiel

Amazon ocenzurował hełm z Full Metal Jacket Stanleya Kubricka, ale przywrócił oryginał po ingerencji mediów i sprzeciwie aktora z arcydzieła

Full Metal Jacket to wojenne arcydzieło Stanleya Kubricka. Amazon pozwolił sobie jednak ocenzurować napis z hełmu jednego z bohaterów, co wzbudziło sprzeciw aktora występującego w filmie.

Źródło fot. Full Metal Jacket, Stanley Kubrick, Warner Bros., 1987
i

Full Metal Jacket, arcydzieło Stanleya Kubricka, to jeden z najlepszych i najbardziej znanych filmów wojennych. Widowisko zostało nakręcone z ogromną dbałością o szczegóły, więc nawet drobne elementy niosą w nim duże znaczenie. Uwadze widzów z pewnością nie umknął np. fakt, iż na hełmie szeregowego Jokera znajdował się napis „Born to kil” umieszczony zaraz obok pacyfy.

Jak się okazuje, na platformie Amazon Prime Video, na której można wypożyczyć dzieło, znalazła się ocenzurowana grafika z tej produkcji (samego filmu nie zmieniono). Z rzeczonego hełmu zniknął napis, a został sam znak pokoju. Uwagę na tę zmianę zwrócił aktor wcielający się w Full Metal Jacket w Jokera. Matthew Modine skrytykował tę ingerencję.

Kto zdecydował się usunąć napis „Born to kill”? Nie tylko zmienili fragment ikonicznego dzieła Philipa Castle’a, ale zupełnie nie zrozumieli celu tego napisu. Joker nosi hełm z napisem „Born to kill” i pacyfą jako znak dualizmu człowieka.

Po tym, jak branżowe portale zwróciły się do Amazona i Warner Bros. z prośbą o skomentowanie całej sprawy, napis na hełmie z grafiki został przywrócony. Firmy nie wyjaśniły przyczyn ingerencji w dzieło.

Przypomnijmy, że Full Metal Jacket opowiada o grupie marines wysłanej do Wietnamu. Widzowie najpierw śledzą losy bohaterów podczas szkolenia w specjalnym obozie, a później podczas walk. Joker, który nosi w filmie rzeczony hełm, to młody rekrut, który dowiaduje się, jak naprawdę wygląda wojna.

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej