filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 31 maja 2024, 08:34

AI rujnuje ulubione filmy, pokazuje to przykład Obcego i Prawdziwych kłamstw w 4K

Korzystanie z AI staje się coraz powszechniejsze, także w kinematografii, gdzie sztuczna inteligencja pomaga w tworzeniu odświeżonych wersji starych filmów, jednakże efekty są dalekie od ideału, co pokazują dzieła Jamesa Camerona w wersji 4K UHD.

Źródło fot. Obcy – decydujące starcie, James Cameron, 20th Century Fox, 1986
i

Żadną nowością nie jest to, że stare filmy są odnawiane i wypuszczane w kinach lub na nośnikach fizycznych w nowych, odświeżonych wersjach. Przechodzą one liczne poprawki, aby podnieść jakość, dopracować detale i podkręcić pewne elementy, aby były dostosowane do nowych sprzętów, które mają większe możliwości niż te, które posiadaliśmy w przeszłości.

Praca nad takim projektem wiąże się z licznymi procesami, które może ułatwić sztuczna inteligencja. I już to robi – Park Road Post Production, firma należąca do Petera Jacksona, która korzystając z maszynowo uczącego się oprogramowania, pomogła m.in. w przygotowaniu wersji 4K Ultra HD filmów Jamesa Camerona, a dokładniej Obcego – decydującego starcia, Prawdziwych kłamstw i Otchłani. Niestety, efekt okazuje się daleki od ideału, co szeroko zostało skomentowane w poniższym materiale od Nerrela.

Filmy po poprawkach wyglądają dziwnie i nienaturalnie. Choć nowe wersje dzieł Camerona rzeczywiście są bogatsze w detale, to jednak nie zawsze dobrze wygląda. Szczególnie wtedy, gdy ostrość jest podkręcona na twarzach aktorów, którzy momentalnie wyglądają starzej, przez wyraźniejsze pory i zmarszczki.

Obcy – decydujące starcie, James Cameron, 20th Century Fox, 2024YouTube: Nerrel, 2024

Drugą problematyczną kwestią jest to, że z filmów usuwane jest charakterystyczne ziarno, przez co dla odmiany inne sceny potrafią wyglądać na zbyt rozmyte, a skóra na wręcz plastelinową. Brakuje na niej niedoskonałości, wszystko jest przerażająco gładkie.

Prawdziwe kłamstwa, James Cameron, Lightstorm Entertainment, 2024YouTube: Nerrel, 2024

Ci, którzy mieli okazję pracować z AI generującymi grafiki, wiedzą, że te programy nadal napotykają na różnego rodzaju trudności, a tworzone przez nie obrazy są pełne charakterystycznych błędów, które od razu wskazują na korzystanie z pomocy sztucznej inteligencji. Nie inaczej jest w wersjach 4K UHD filmów Camerona, gdzie niektórzy aktorzy na dalszych planach wyglądają dziwnie, jakby mieli zniekształcone twarze, co widać chociażby na poniższych przykładzie z Prawdziwych kłamstw.

Prawdziwe kłamstwa, James Cameron, Lightstorm Entertainment, 2024YouTube: Nerrel, 2024

Samo wykorzystanie AI być może wypadłoby lepiej, gdyby nie to, że najwyraźniej, jak wskazują internauci, przy tworzeniu wersji 4K UHD skorzystano z wcześniej zeskanowanych materiałów, które przygotowano do wersji Blu-ray, zamiast ponownie zeskanować negatywy, aby uzyskać natywne 4K. Materiały, na których pracowano, były więc w mniejszej rozdzielczości, co odbiło się na efekcie końcowym.

Jak więc widzicie, od strony technicznej Obcy – decydujące starcie, Prawdziwe kłamstwa i Otchłań w wersji 4K UHD wypadają rozczarowująco, a niewykluczone, że staną się one jedynymi wersjami, z jakimi będziemy mogli obcować, gdyż mogą one zastąpić te starsze w serwisach VOD.

Edyta Jastrzębska

Edyta Jastrzębska

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz kulturoznawstwa. W GRYOnline.pl zaczynała jako jeden z newsmanów w dziale filmowym, obecnie dogląda newsroomu filmowego, gdzie zajmuje się również korektą. Świetnie odnajduje się w tematyce filmowo-serialowej zarówno tej osadzonej w rzeczywistości, jak i w fantastyce. Na bieżąco śledzi branżowe trendy, jednak w wolnym czasie najchętniej sięga po tytuły mniej znane. Z popularnymi zaś ma skomplikowaną relację, przez co do wielu przekonuje się dopiero, gdy szum wokół nich ucichnie. Wieczory uwielbia spędzać nie tylko przy filmach, serialach, książkach oraz grach wideo, ale też przy RPG-ach tekstowych, w których siedzi od kilkunastu lat.

więcej