Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 5 października 2002, 09:25

AbiWord - darmowa alternatywa dla Word’a

Jak wiemy w ostatnim czasie bardzo mocną pozycję pakietu biurowego Microsoft Office próbują zachwiać darmowe pakiety w stylu StarOffice (bezpłatny do wersji 5.2), czy OpenOffice. Jednak są też inne alternatywy dla użytkowników domowych. Jedną z nich, którą polecam, jest AbiWord, edytor tekstu zajmujący niecałe 4MB (wersja podstawowa dla Windows), całkowicie darmowy (Open Source), posiadający polski słownik oraz mnóstwo różnych wtyczek i rozszerzeń, które można pobrać ze strony producenta. Dostępny jest w wersjach na systemy Windows, Mac OS X, BeOS, QNX, Linux, BSD, Solaris, a do prawidłowego działania (w przypadku systemu Windows) wymaga jedynie maszyny z procesorem 486 i 16MB pamięci RAM. Na zachętę dodam, że pod koniec zeszłego roku zdobył nagrodę Linux Journal Editors' Choice Award 2001

Jak wiemy w ostatnim czasie bardzo mocną pozycję pakietu biurowego Microsoft Office próbują zachwiać darmowe pakiety w stylu StarOffice (bezpłatny do wersji 5.2), czy OpenOffice. Jednak są też inne alternatywy dla użytkowników domowych. Jedną z nich, którą polecam, jest AbiWord, edytor tekstu zajmujący niecałe 4MB (wersja podstawowa dla Windows), całkowicie darmowy (Open Source), posiadający polski słownik oraz mnóstwo różnych wtyczek i rozszerzeń, które można pobrać ze strony producenta. Dostępny jest w wersjach na systemy Windows, Mac OS X, BeOS, QNX, Linux, BSD, Solaris, a do prawidłowego działania (w przypadku systemu Windows) wymaga jedynie maszyny z procesorem 486 i 16MB pamięci RAM. Na zachętę dodam, że pod koniec zeszłego roku zdobył nagrodę Linux Journal Editors' Choice Award 2001.

Pakiet ten rozwijany jest od ponad trzech lat, a jego dużą zaletą jest pokaźna ilość formatów, w jakich może zapisać dokument, m.in. *.wml, *.nws, *.rtf, *.psiword, *.pdb, *.doc, *.text, *.kword, *.xhtml, *.fo. Poniżej załączam screen przedstawiający AbiWord w najnowszej wersji 1.03.

Przemysław Bartula

Przemysław Bartula

W 2000 roku dołączył do ekipy tworzącej serwis GRYOnline.pl i realizuje się w nim po dziś dzień. Zaczął od napisania kilku recenzji, a potem płynnie poszły newsy, wpisy encyklopedyczne i cała masa innych aktywności. Na przestrzeni 20 lat uczestniczył w tworzeniu niemal wszystkich działów i projektów firmy; przez lata piastował stanowisko szefa encyklopedii gier i szefa newsroomu, a ostatecznie trafił do zarządu firmy GRY-OnLine S.A. Obecnie jest dużo bardziej zaangażowany w aktywności zarządcze aniżeli redaktorskie. Posiada dyplom technika elektrotechnika i inżyniera budownictwa wodnego.

więcej