autor: Artur Falkowski
70% redukcja tekstur - czyżby rewolucja graficzna?
Do tej pory tak było, że wraz z rozwojem kolejnych generacji gier zwiększała się ilość miejsca przez nie zajmowanego. Kiedyś do zabawy wystarczyło kilkadziesiąt kilobajtów programu, obecnie rozciągające się na parę gigabajtów produkcję nikogo już nie dziwią. Cóż więc powiecie na rozwiązanie pozwalające zmniejszyć wielkość plików graficznych o 70%? Niemożliwe, a jednak prawdziwe!
Do tej pory tak było, że wraz z rozwojem kolejnych generacji gier zwiększała się ilość miejsca przez nie zajmowanego. Kiedyś do zabawy wystarczyło kilkadziesiąt kilobajtów programu, obecnie rozciągające się na parę gigabajtów produkcje nikogo już nie dziwią. Cóż więc powiecie na rozwiązanie pozwalające zmniejszyć wielkość plików graficznych o 70%? Niemożliwe, a jednak prawdziwe!
Podczas wczorajszej sesji branżowej konferencji Games Developers Conference (Londyn) nieznana dotąd firma Allegorithmic zaprezentowała wyniki własnej pracy w postaci technologii ProFX i Map Zone 2. Założeniem jest zachowanie tekstur o jakości nie odbiegającej od współczesnych standardów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości danych wymaganych przez grę do działania.
Sebastien Deguy, szef Allegorithmics swoją wypowiedź poparł prezentacją dwóch dem wykorzystujących opracowane przez firmę technologie. W pierwszym publiczność mogła obejrzeć, jak zwykła łazienka w przeciągu paru sekund zamienia się w swój piekielny odpowiednik. Jakość tekstur nie odbiegała od tego, do czego przyzwyczaiła nas choćby gra Half-Life 2.
Drugą prezentację stanowiła gra na X360, RoboBlitz, która w niedalekiej przyszłości trafi na Xbox Live Arcade. O samej produkcji pisaliśmy już wcześniej, więc ograniczmy się tylko do najważniejszych faktów – została stworzona na silniku Unreal Engine 3, posiada wysokiej jakości tekstury, które podobno zajmują mniej niż 280 KB(!), a całość mieści się w 50 megabajtach.
Prelegent przyznał, że dzięki nowym technologiom jego firma jest w stanie zmniejszyć tekstury zajmujące 1 GB do 300MB przy jednoczesnym zachowaniu jakości oryginału. Rozwiązanie Allegorhitmic, jak twierdzi, z pewnością zostanie wykorzystane w przyszłości przez wszystkich liczących się producentów gier.
Prezentowana technologia może stać się bardzo przydatna w coraz bardziej popularnej cyfrowej dystrybucji. Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań, pliki z grą będą o wiele mniejsze, a co za tym idzie, gracze nie będą skazani na zbyt długi czas ściągania danego tytułu z sieci.
Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach opiera się redukcja wielkości plików tekstur. W każdym razie znacznie zmniejszy to ilość danych przetwarzanych przez system, a co za tym idzie, może wpłynąć pozytywnie na wydajność i prędkość działania gier.