50 lat Atari, bez tej firmy nie byłoby gamingu
Minęło dziś równo 50 lat od założenia Atari. Bez legendarnej firmy dzisiejszy gaming mógłby wyglądać całkowicie inaczej.
- Atari świętuje 50. urodziny.
- Przedsiębiorstwo odpowiada za pierwszą grę przeznaczoną na automaty, która odniosła sukces.
- Atari przeniosło także elektroniczną rozgrywkę do domów dzięki konsoli Atari 2600.
Dzisiejszy dzień to ważna rocznica dla branży gier. 50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku, założono firmę Atari.
Bez tej legendarnej marki gaming mógłby wyglądać całkowicie inaczej. Warto więc pamiętać o przedsiębiorstwie będącym jedną z podstaw, na których zbudowano cały lubiany przez nas sektor rozrywki.
Ojciec współczesnego gamingu
Atari jest firmą, która zapoczątkowała dynamiczny rozwój branży gier. To właśnie przedsiębiorstwo założone przez Nolana Bushnella i Teda Dabneya odpowiada za stworzenie jednej z pierwszych gier przeznaczonych na automaty.
Mowa oczywiście o produkcji pod tytułem Pong, czyli rewolucyjnej, jak na swoje czasy, symulacji tenisa stołowego. Była to pierwsza gra tego rodzaju, która osiągnęła komercyjny sukces.
Największym osiągnięciem firmy było jednak prawdopodobnie wydanie konsoli Atari 2600, zwanej również Atari Video Computer System. Sprzęt pojawił się na rynku w 1977 roku i pozwolił graczom na przeniesienie swojego hobby do przestrzeni domowej.
Cały czas firma czerpała także olbrzymie zyski z produkcji popularnych automatów. Wystarczy tu wymienić takie znane do dziś tytuły jak Space Invaders, Pac-Man i Asteroids.
Warto też wspomnieć, że firma Atari to także marka, która wprowadziła w świat gamingu polskich graczy. W 1985 roku w Peweksach pojawiły się pierwsze 8-bitowe urządzenia, takie jak model 800XL. Sprzęt ten był często pierwszą okazją Polaków, by zapoznać się z branżą elektronicznej rozrywki.
Pierwsze problemy i upadek
Niestety nic nie trwa wiecznie i tyczy się to także złotej ery Atari, która zakończyła się z hukiem w 1983 roku. Doszło wówczas do krachu na rynku gier, który doprowadził do radykalnych zmian w firmie.
Atari musiało zrezygnować z rozwoju obiecujących projektów, a oddział Atari Computers został sprzedany. Firma musiała skupić się na przetrwaniu, a nie opracowywaniu kolejnych rewolucyjnych wynalazków.
Próby powrotu do wielkości Atari podejmowało na początku lat 90., lecz niestety niewiele z nich wyszło. Nowe konsole firmy nie cieszyły się taką popularnością jak wcześniejsze modele.
Kolejne inwestycje się nie zwracały i ostatecznie w 1996 roku Atari połączyło się z firmą JTS Inc., tworząc JTS Corporation. Przez kolejne lata marka zajmowała się dalszą produkcją gier, a przy tym pełniła rolę „gorącego ziemniaka”, przeskakującego z rąk do rąk.
Aktualnie Atari znajduje się w rękach Infogrames, które przejęło firmę w 2001 roku. Od tego czasu przedsiębiorstwo zdążyło zmienić nazwę na Atari SA. Znów zaczęto produkować gry i wypuszczono na rynek konsole retro Atari Flashback.
Marka Atari nadal więc istnieje i działa, lecz jest wątpliwe, by kiedykolwiek miała wrócić na swoją dawną pozycję na rynku. Nazwa ta wyraźnie odcisnęła się jednak na branży gier i warto o niej pamiętać nawet po tych 50 latach od założenia firmy.