futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 19 lipca 2021, 13:10

Tesla wprowadza funkcję autopilota w formie abonamentu

Tesla uruchamia dostęp do wspomagania jazdy FSD w ramach opłaty abonamentowej. Od teraz każdy właściciel auta od Elona Muska spełniającego wymagania techniczne może przetestować tę funkcję.

W SKRÓCIE:
  • pełny autopilot (FSD) Tesli w ramach abonamentu;
  • Tesle nadal nie są jednak autami autonomicznymi – należy o tym pamiętać.

FSD, czyli Full Self Driving, to funkcja wspomagania prowadzenia obecna w samochodach Tesli. Dotychczas dostępna była przy zakupie auta jako opcja z dopłatą w wysokości 10 tys. dolarów. Elon Musk zdecydował jednak o zaoferowaniu jej w ramach abonamentu. Oznacza to, że nawet Ci, którzy kupili pojazd bez tego rozwiązania, mogą teraz się w nie wyposażyć lub tylko je przetestować.

Nie jest to jednak tanie – pakiet FSD dla bazowego autopilota Tesli kosztuje 199 dolarów miesięcznie (775 zł). Zainteresowane osoby, które kupiły auto z wcześniejszą (wycofaną) wersją Enhanced Autopilot zapłacą 99 dolarów miesięcznie (385 zł) za upgrade do FSD. Istotne jest, aby auto spełniało wymagania techniczne – wersja komputera 3.0 (HW3) i obecny Basic lub Enhanced Autopilot. Lecz nawet, jeśli posiadana Tesla nie spełnia tych warunków, nadal jej właściciel może cieszyć się FSD. O ile wykupi ulepszenie sprzętu za 1500 dolarów (5840 zł).

Pełna wersja autopilota potrafi automatycznie podążać za wskazaniami nawigacji do celu, zmieniać pasy ruchu oraz reagować na uliczne światła i znaki. Nadal jednak nie jest to system autonomiczny, o czym Tesla wyraźnie informujewymagana jest obecność i nadzór kierowcy. Musi on trzymać ręce na kierownicy (lub przynajmniej w pobliżu), aby w razie błędu autopilota móc szybko zareagować.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej