SpaceX bije kolejne rekordy - 143 satelity w jednej rakiecie
SpaceX bije kolejne rekordy. Elon Musk zmieścił 143 satelity w jednej rakiecie i wysłał je w przestrzeń kosmiczną w ramach misji Transporter-1. Na orbicie polarnej znalazły się pierwsze satelity Starlink.
- SpaceX wysłał na orbitę 143 satelity w jednej rakiecie, tym samym ustanawiając rekord;
- ładunek zawierał także satelitę Sherpa-FX, która z kolei przenosiła swoje satelity w ramach własnej misji.
„Liftoff!” – kolejny raz takie słowa padły w centrum sterowania platformy startowej SLC-40 w Cape Canaveral. 24 stycznia o godzinie 16:00 czasu polskiego wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Transporter-1, zawierająca rekordowy ładunek – 143 satelity przeznaczone do umieszczenia na orbicie polarnej Ziemi. Wśród nich było pierwszych 10 satelitów Starlink z serii, która ma zapewnić dostęp do Internetu w strefie podbiegunowej.
Dotychczasowy rekord dzierżyła Indyjska Agencja Kosmiczna – w 2017 roku za pomocą rakiety PSLV wysłano 104 satelity. Teraz pozycję lidera zajął SpaceX, wysyłając 39 urządzeń więcej w ramach jednego startu. Należy uczciwie przyznać, że większość z tych obiektów to minisatelity lub nawet pikosatelity, jak np. ważące poniżej kilograma SpaceBEE firmy Swarm. Starlinki (uznawane przecież za niewielkie) przy takich maluchach wyglądają jak olbrzymy.
Wyniesienie tych niewielkich urządzeń zrealizowano w ramach programu SpaceX SmallSat Rideshare. Część ładunku była zakontraktowana przez pośredniczące firmy Spaceflight, Exolaunch i Nanoracks, a reszta bezpośrednio przez SpaceX. Podczas misji Transporter-1 wystrzelono także pierwszego satelitę Sherpa-FX, który może zawierać własny ładunek w postaci innych satelitów. W tym przypadku 4 mikrosatelity i 12 innych urządzeń, w ramach odrębnej misji SXRS-3 (źródło).
Jeden rekord jednak nie wystarczył, misja ustanowiła także drugi - najkrótszy czas pomiędzy dwoma startami orbitalnymi SpaceX ze wschodniego wybrzeża USA (3 dni, 1 godzina i 58 minut). Lot trwał nieco ponad półtorej godziny (do momentu odłączenia satelitów Starlink, co było ostatnim punktem w planie misji) i zakończył się sukcesem. Pierwszy człon rakiety Falcon 9 powrócił i wylądował na autonomicznej platformie-barce „Of Course I Still Love You” (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.
- Informacje o programie SmallSat Rideshare firmy SpaceX
- Informacje o satelitach Sherpa firmy Spaceflight
- Oficjalna strona programu Starlink
- Oficjalna strona firmy Swarm