futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 27 sierpnia 2021, 11:55

Samsung może zdalnie zablokować nasz telewizor [Aktualizacja]

Telewizory Samsunga posiadają ciekawą funkcję, która pozwala je zdalnie zablokować. Mechanizm ten można wykorzystać np. w przypadku kradzieży. Miejmy nadzieję, że tylko w takich i podobnych sytuacjach.

AKTUALIZACJA

Po publikacji naszej wiadomości otrzymaliśmy oficjalne stanowisko firmy Samsung w sprawie funkcji Samsung TV Block. Publikujemy je w całości poniżej.

Jedynym celem stosowania Samsung TV Block jest ograniczenie kradzieży z transportów i magazynów oraz nieautoryzowanej sprzedaży detalicznej. Ma to zapewnić, że telewizory będą używane przez właścicieli z ważnym dowodem zakupu. Samsung TV Block jest aktywowany tylko wtedy, gdy pojawi się konkretny, potwierdzony raport o skradzionym lub nielegalnie zdobytym telewizorze. Konsumenci mogą być spokojni, że ta funkcja nie jest aktywowana w telewizorach z ważnym dowodem zakupu. Samsung bardzo poważnie traktuje prywatność konsumentów, a nasze telewizory są projektowane tak, aby ją chronić.

Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Polska

Oryginalna wiadomość

W SKRÓCIE:
  • Telewizory Samsunga zawierają mechanizm zdalnego blokowania TV Block;
  • został on wykorzystany w przypadku urządzeń zrabowanych podczas zamieszek w RPA.

Były prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma trafił za kratki za obrazę sądu. Owoc tego wydarzenia przybrał postać lokalnych zamieszek (głównie w prowincji KwaZulu-Natal). W ramach walki o szczytne cele ludność w nich uczestnicząca zrabowała sklepy, pozyskując żywność, elektronikę użytkową i inne dobra. Łupem padła m.in. bliżej nieokreślona liczba telewizorów marki Samsung. I okazuje się, że wszystkie one staną się bezużyteczne, gdyż producent zamierza je zablokować, wykorzystując mechanizm TV Block.

W czym ekrany CRT były lepsze od płaskich ekranów?

Funkcja, o której przy nadążającej się okazji Samsung informuje, pozwala zdalnie wyłączyć wszystkie systemy telewizora. Numery seryjne skradzionych urządzeń są producentowi znane i zostały zablokowane. Gdy telewizor połączy się z Internetem, serwery Samsunga wykryją trefny egzemplarz i wgrają łatkę, która praktycznie „ucegli” sprzęt. Dyrektor ds. elektroniki użytkowej w południowoafrykańskim oddziale Samsunga Mike Van Lier wyjaśnia:

Zgodnie z naszymi wartościami, aby wykorzystać moc technologii do rozwiązywania wyzwań społecznych, będziemy stale rozwijać i rozszerzać strategiczne produkty w naszym dziale elektroniki użytkowej o zabezpieczenia klasy obronnej, specjalnie skonstruowane, z innowacyjnymi i intuicyjnymi narzędziami biznesowymi zaprojektowanymi dla nowego świata.

Oznaczać to może, że Samsung nie zamierza ukrywać takich praktyk i będzie rozwijać systemy „klasy obronnej” w przyszłości. Z jednej strony nie powinno nas to dziwić – przecież smartfony także zawierają podobne „kill-switche”, którymi dysponują operatorzy. Przekonało się o tym wiele osób zalegających z abonamentem. Z drugiej strony tego typu działania zawsze będą wywoływać kontrowersje, a wiele osób może je odbierać jako zamach na własność. W razie pomyłki Samsung doradza:

Jeśli telewizor klienta zostanie nieprawidłowo zablokowany, funkcjonalność może zostać przywrócona po przedstawieniu dowodu zakupu i ważnego abonamentu telewizyjnego.

Czyli lepiej nie pozbywać się paragonów i faktur po zakupie TV Samsunga. Mam też wrażenie (choć obym się mylił), że nie rozwiąże to problemu kradzieży, a jedynie zajmie złodziejom parę dodatkowych minut na ściągnięcie blokady. Bo nie oszukujmy się, człowiek nie stworzył jeszcze takiego zabezpieczenia, którego inny człowiek by nie złamał.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej