Problemy z dostępnością zaczynają dotykać także smartfony
Do kart graficznych oraz konsol PS5 i Xbox Series X/S mogą niebawem dołączyć smartfony. Problemy z dostępnością nowych układów Qualcomma, w tym flagowego Snapdragona 888, to poważny problem dla największych producentów sprzętu.
- Qualcomm ma problem z dostarczeniem odpowiedniej liczby procesorów producentom smartfonów.
- Priorytetem jest produkcja flagowego Snapdragona 888, co może spowodować spadek produkcji tańszych modeli.
- Dostępność smartfonów może zmaleć na całym świecie, jeżeli obecna sytuacja się nie zmieni.
Według informacji uzyskanych przez Reutersa, Qualcomm ma problem z dostarczeniem odpowiedniej liczby procesorów producentom smartfonów. W tej chwili nie wiadomo, w jakim stopniu wpłynie to na ceny i dostępność sprzętu na naszym rynku, jednak doświadczenia z wysokimi cenami i niedostępnością kart graficznych i konsol nowej generacji (PlayStation 5 i Xbox Series X/S) nie nastrajają optymistycznie.
Źródła, do których dotarł Reuters podają, że braki w dostawach układów od Qualcomma wpływają na produkcję smartfonów Samsunga z niskiej i średniej półki cenowej. Brakuje także Snapdragonów 888 montowanych w modelach z wyższej półki, jednak informatorzy nie powiedzieli, czy i w jakim stopniu wpłynie to na produkcję i dostępność flagowców Samsunga.
Według anonimowego źródła, Qualcomm przekierowuje teraz deficytowe podzespoły do produkcji najbardziej opłacalnego Snapdragona 888. Może to dodatkowo pogłębić niedobory mniej wydajnych układów, a w efekcie wzrost cen i ograniczenie dostępności smartfonów korzystających z tańszych Snapdragonów.
Problem nie dotyczy tylko Samsunga – ograniczone dostawy od Qualcomma wpłyną także na proces produkcji u konkurencji, co potwierdza anonimowe źródło Reutersa. Podobnego zdania jest także Lu Weibing, wiceprezes Xiaomi i szef Redmi, podsumowujący sytuację na chińskim portalu społecznościowym Weibo: „To nie braki. To ekstremalne braki.”
Samsung nie nadąża
Kluczowe podzespoły nowego procesora Snapdragon 888 są produkowane przez Samsung Electronics w nowym, 5-nanometrowym procesie technologicznym. Fabryki nie są w stanie szybko zwiększyć produkcji i zaspokoić popyt zgłaszany przez Qualcomm.
Sytuacji Samsunga nie poprawia także atak zimy w Teksasie. Silne opady śniegu i mróz spowodowały paraliż niemal całego stanu i braki prądu, które zmusiły koreańskiego producenta do wstrzymania prac w amerykańskiej fabryce.
Stacy Rasgon, analityczka z AllianceBernstein, tłumaczy Reutersowi, że łańcuchy dostaw są globalne i ściśle ze sobą zintegrowane. Są projektowane pod kątem wydajności, a przez to mniej odporne.
Zawirowania na rynkach zaburzają delikatną równowagę, a firmy nie są w stanie szybko zwiększać produkcji. A gdy do gry wchodzą scalperzy, całość sypie się jak domek z kart, co obserwujemy obecnie na rynku kart graficznych i konsol.
- Oficjalna strona Qualcomm
- Smartfony Xiaomi najpopularniejsze w Polsce; Samsung z dużym spadkiem
- Najlepszy smartfon do 500 złotych
- Najlepszy smartfon do 1000 zł
- Najlepsze smartfony 2021 roku