futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 5 lutego 2021, 13:20

autor: Bartosz Świątek

Koszty produkcji PS5 są wyższe od ceny. Sony traci na sprzedaży konsol

Zdanie zawarte w ostatnim raporcie finansowym Sony wskazuje, że japoński koncern sprzedaje konsole PlayStation 5 ze stratą dla siebie. Koszty produkcji platformy są wyższe od jej ceny.

W SKRÓCIE:

  1. koszty produkcji PS5 są wyższe od ceny płaconej przez klientów;
  2. podobnie było w przypadku wielu innych konsol, m.in. PS4, Xboksa One, PS3;
  3. informacja pojawiła się w raporcie finansowym Sony.

Firma Sony przedstawiła raport finansowy podsumowujący ostatni kwartał 2020 roku. Dzięki dokumentowi poznaliśmy statystyki sprzedaży konsoli PlayStation 5. Dowiedzieliśmy się też, że Japończycy sprzedają wspomnianą platformę ze stratą dla siebie – koszty produkcji i dostarczenia sprzętu do sklepów są wyższe od kwoty płaconej przez klientów.

Wykres z 16. strony raportu Sony. Źródło: https://www.sony.net/SonyInfo/IR/library/presen/er/pdf/20q3_sonypre.pdf

Warto odnotować, że podobne informacje pojawiały się już wcześniej – w lutym 2020 roku media donosiły, że koszty produkcji PS5 wynoszą około 450 dolarów, co miało mieć związek m.in. z kiepską dostępnością niektórych podzespołów. Z kolei w październiku znany analityk Michael Pachter spekulował, że Sony prawdopodobnie „wyjdzie na czysto” z bazowym egzemplarzem konsoli, ale poniesie straty sprzedając pozbawiony czytnika wariant Digital Edition.

Należy przy tym zaznaczyć, że sprzedawanie sprzętu do grania ze stratą nie jest w naszej branży niczym szczególnym. Koszt wytwarzania i dostarczania do sklepów PlayStation 4 początkowo również był wyższy od ceny, którą trzeba było zapłacić za konsolę. Najprawdopodobniej podobnie było w przypadku Xboksa One. Rekordowe może tu być PlayStation 3, które zaczęło przynosić zyski dopiero w połowie 2010 roku, czyli ponad trzy lata po premierze.

Ze znanych firm chyba tylko Nintendo na ogół stara się zarabiać także na sprzedaży samych platform. Pozostali producenci godzą się z pewnymi stratami, by nie windować za bardzo ceny sprzętu i tym samym umożliwić odpowiednio wysoką sprzedaż. W pierwszych latach po premierze konsoli pieniądze zarabia się głównie dzięki grom (w szczególności wersjom cyfrowym), dodatkom i mikropłatnościom.

  1. Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra
  2. PlayStation 5 – strona oficjalna