Oglądaj z nami start SpaceX Dragon [Aktualizacja]
Po raz pierwszy od dziewięciu lat astronauci wystartują z centrum kosmicznego na przylądku Canaveral. Załogowy lot statku kosmicznego SpaceX Dragon będzie dziś transmitowany w internecie.
Aktualizacja
Start misji Demo-2, pierwotnie zaplanowany na 27 maja, został odłożony. Powodem były złe warunki pogodowe. Nowy termin został wyznaczony na sobotę 30 maja. Najprawdopodobniej Dragon wystartuje o godzinie 21:22 czasu polskiego, aczkolwiek transmisja może rozpocząć się kilka godzin wcześniej.
Oryginalna wiadomość
Amerykanie korzystają z usług rosyjskiej agencji Roskosmos od 2011 roku, kiedy to zakończył się program promów kosmicznych. Od tego czasu nie odbywały się loty załogowe z przylądku Canaveral. W misji Demo-2 dwóch astronautów w statku kosmicznym SpaceX Dragon 2 zostanie wyniesionych na orbitę dzięki rakiecie Falcon 9.
- 27 maja odbędzie się pierwszy lot załogowy statku kosmicznego SpaceX Dragon;
- w fotelach Dragona usiądą astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley, obaj doświadczeni w lotach wahadłowcami;
- nad swoimi statkami kosmicznymi pracuje też Boeing (Starliner) i NASA (Orion).
Misja załogowa będzie miała na celu odbycie lotu orbitalnego, test systemów statku i zadokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załogę Dragona będą stanowili Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj brali udział w dwóch misjach wahadłowców, mają więc doświadczenie. Start nastąpi 27 maja o godzinie 22:33 czasu polskiego. Lot na pozycję, gdzie możliwe będzie dokowanie w ISS, potrwa około doby. Astronauci dołączą do załogi stacji kosmicznej na czas trwania misji.
Start rakiety i przebieg lotu będzie można obserwować podczas transmisji na żywo na profilu SpaceX Youtube. SpaceX Dragon to tylko początek przyszłych możliwości lotów załogowych USA. Boeing także testuje swoją kapsułę kosmiczną Starliner. Trwają też prace nad statkiem kosmicznym NASA – Orion. Projekt jest opracowywany wspólnie z firmami Northrop Grumman i Lockheed Martin. Być może doczekamy się nawet kolejnych lotów wahadłowcami, bo nad takim rodzajem statku pracuje Sierra Nevada Corporation.