Nvidia chwali się sukcesami w liczeniu krów
Nvidia to nie tylko karty graficzne dla graczy. Poza wydajnymi układami RTX 3000 oferuje także rozwiązania dla biznesu, które pomogą w nowoczesny sposób rozwiązać skomplikowane problemy. Takie jak liczenie krów.
Nvidia pochwaliła się na swoim blogu zastosowaniem własnych technologii w systemie liczącym krowy i monitorującym ich stan zdrowia stworzony przez Plainsight, amerykański startup i partnera firmy. Jak widać, „Zieloni” oferują nie tylko gamingowe karty RTX 3000, ale także produkty i rozwiązania mające zastosowanie w rolnictwie czy przemyśle.
Plainsight współpracuje z JBS USA, jedną z największych na świecie firm spożywczych. Amerykański startup używa rozwiązań zbudowanych na platformie Nvidia EGX, wykorzystujących karty Nvidia Tesla T4. Opracowane modele liczą zwierzęta z dokładnością ponad 99,5 procent, co, jak przekonują twórcy, jest wynikiem o około 2 punkty procentowe lepszym niż w przypadku ręcznego liczenia. Różnica może wydawać się niewielka, jednak w przemysłowych hodowlach, w których żyją tysiące krów, może oznaczać bardzo duże oszczędności.
Nie tylko jednak o liczenie krów tu chodzi, ale także o wizualną ocenę kondycji zwierząt. Sztuczna inteligencja również i tutaj zastępuje człowieka, wychwytując różnice w sposobie poruszania się i zachowaniu rogacizny. W połączeniu z danymi o wadze, pracy serca czy temperaturze system jest w stanie wskazać krowy, które mogą mieć problemy zdrowotne.
To jednak nie wszystko. We współpracy z firmą CattlePass Plainsight oferuje także cyfrowy paszport dla każdego zwierzęcia, tworzony w oparciu o tokeny NFT, innowacyjną technologię wykorzystującą blockchain, podobnie jak kryptowaluty, w tym popularny bitcoin (BTC). W formie takiego tokena został sprzedany kod WWW, Nyan Cat czy cyfrowa wersja pierwszego podania o pracę Steve’a Jobsa, a w przyszłości być może zostanie również krowa. Dzięki NFT w bezpieczny i praktycznie niemożliwy do sfałszowania sposób przechowywana jest historia życia każdej krowy, jej dieta, pomiary tętna czy inne wskaźniki stanu zdrowia. Taki profil może zostać udostępniony weterynarzom czy klientom. Dostęp do informacji może odbywać się poprzez kod QR zamieszczony np. na etykiecie transportowej.
Hodowla zwierząt może nie wydawać się być zbyt innowacyjną gałęzią gospodarki, jednak sielankowa wizja leniwie pasących się krów na soczyście zielonej łące jest dość odległa od rzeczywistości. Ogromne zakłady hodują tysiące zwierząt, a jednym z najważniejszych zagadnień jest optymalizacja całego procesu. Sztuczna inteligencja i nowe technologie mogą w tym pomóc. Czy jednak dzięki temu zwierzęta będą żyły w lepszych warunkach – na razie trudno powiedzieć.
- Oficjalna strona firmy Nvidia
- Oficjalna strona Plainsight
- Oficjalna strona CattlePass
- Pomysłowy rolnik zasila koparkę Ethereum energią z krowich odchodów
- Krowy za mury - jak w średniowieczu naprawdę oblegano miasta i zamki