iOS 15 - znamy nowe funkcje i prawdopodobną datę premiery
Na konferencji WWDC 2021 Apple zaprezentowało nowy system iOS 15, który wprowadza sporo drobnych zmian i nowości przydatnych w codziennym użytkowaniu. Te najciekawsze będą jednak niedostępne w Polsce.
AKTUALIZACJA
Zaprezentowany jakiś czas temu nowy system operacyjny dla iPhone’ów – iOS 15 – ma zadebiutować już dzisiaj. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez większość serwisów technologicznych, Apple powinno udostępnić go do pobrania o godzinie 19.00 czasu polskiego (10.00 czasu lokalnego w Cupertino).
Poza wymienionymi ostatnio nowościami, dowiedzieliśmy się także, iż funkcja SharePlay nie trafi do nas w dniu premiery nowego iOS-a. Apple prawdopodobnie potrzebuje więcej czasu na jej wprowadzenie. Graczy powinno jednak znacznie bardziej zainteresować to, że iOS 15 wprowadzi wsparcie dla wibracji w kontrolerach DualSense i Xbox Controller. Efekty haptyczne, które do tej pory generował Wasz iPhone będą przekazywane bezpośrednio do padów.
Oryginalna wiadomość
Konferencja WWDC (Worldwide Developers Conference) to ważne wydarzenie w kalendarzu fanów Apple, na którym prezentowane są nowe odsłony systemów operacyjnych, a także nowości sprzętowe. Na WWDC 2021 pokazano m.in. iOS 15, iPadOS 15 oraz macOS Monterey, czyli systemy działające na smartfonach, tabletach i komputerach amerykańskiego giganta. Posiadacze iPhone’ów mogą spodziewać się licznych zmian ułatwiających komunikację i dzielenie się multimediami, a także wykonywanie codziennych czynności jak zakupy czy dojazd do pracy. Tradycyjnie nie wszystkie nowe funkcje będą dostępne w Polsce.
Apple jest prawdopodobnie najbardziej amerykocentryczną firmą technologiczną na świecie. Większość nowości jest projektowanych z myślą o użytkownikach w USA. Część z nich bez większego problemu może być używana na całym świecie, jednak jeśli potrzebne jest dodatkowe dostosowanie danej funkcji – albo nie pojawia się ona w ogóle, albo z dużym opóźnieniem. Dodatkowo Polska postrzegana jest przez giganta z Cupertino jako mało istotny rynek. Najlepszym przykładem jest Siri. Wirtualny asystent miał premierę w 2011 roku i choć jest dostępny już w ponad 20 językach (m.in. duński, fiński, norweski, tajski czy turecki), wciąż nie obsługuje języka polskiego. Mimo to w naszym kraju znajdziemy wielu miłośników sprzętów z logiem nadgryzionego jabłka. Jeżeli zastanawiacie się dlaczego, DM tłumaczy, skąd się biorą wyznawcy Apple.
iOS 15 – co nowego?
Sporo nowości pojawi się w FaceTime, który dodatkowo trafi na Androida i Windowsa. Możliwe będzie tworzenie linków do rozmów (jak np. w Zoomie czy MS Teams) i udostępnianie ich użytkownikom innych platform, a także łatwe dzielenie się multimediami. Funkcja SharePlay pozwoli z kolei udostępnić ekran urządzenia, a także wspólnie słuchać muzyki i oglądać filmy. Ciekawostką jest także kontrola tłumienia hałasu. Użytkownik będzie mógł zadecydować, czy chce maksymalnie wytłumić otoczenie w czasie rozmowy, by był słyszalny tylko jego głos, czy też odwrotnie, rejestrować dźwięki tła. Denerwowanie znajomych z bloków śpiewem ptaków w ogrodzie jeszcze nigdy nie było tak proste.
Drobiazgiem, który odmieni życie może okazać się podsumowanie powiadomień. Funkcja pozwoli agregować przychodzące powiadomienia i wyświetli je w jednym zestawieniu o określonej porze dnia. Będzie to świetny sposób na zarządzanie mniej istotnymi powiadomieniami, które chcielibyśmy otrzymywać, ale niekoniecznie czytać od razu. Dzięki zbiorczym powiadomieniom przeczytamy je np. przed spaniem, w ramach porannej prasówki czy po skończonej pracy.
Przed rozpraszaniem ma chronić także Focus, czyli możliwość szybkiego ustawienia statusu (np. praca, sen, nie przeszkadzać), na podstawie którego zmienią się ustawienia systemu, zwłaszcza powiadomień. Możliwe będzie tworzenie własnych statusów, a na bazie historii użytkowania urządzenie podpowie nam najlepsze ustawienia. Jeżeli ustawiony będzie tryb „nie przeszkadzać”, użytkownicy iMessage zobaczą stosowny komunikat przed wysłaniem wiadomości, będą mogli też wymusić powiadomienie nas w przypadku potrzeby pilnego kontaktu. Będzie to podobne rozwiązanie do np. tego znanego z platformy Slack.
Poza wymienionymi nowościami iOS 15 zaoferuje przynajmniej kilkadziesiąt drobnych zmian i poprawek. Przykładem może być grupowanie zdjęć w Wiadomościach i możliwość przeglądania ich poprzez przesuwanie w prawo i w lewo. Zmianie ulegnie także pasek kart w Safari, przez co będzie zajmował mniej miejsca i będzie łatwiej dostępny. Apple przedstawiło długą listę nowości w iOS 15.
iOS 15 – czego nie będzie w Polsce
Na tym dobre wiadomości się kończą. Polskich użytkowników ominą istotne nowości wprowadzone w Apple Wallet, Mapach, a także nowa funkcja „live text”. Choć także polscy użytkownicy będą mogli się cieszyć z przynajmniej kilku ciekawych opcji, trudno oprzeć się wrażeniu, że nie będzie to pełna wersja systemu, a jedynie „lite”, pozbawiona najbardziej innowacyjnych rozwiązań.
Polska nigdy nie była priorytetowym rynkiem w planach rozwoju Apple Wallet. Tym razem ominie nas funkcja podobna do aplikacji mObywatel, czyli elektroniczna kolekcja dokumentów. W Apple Wallet można będzie (nie w Polsce) przechowywać np. prawo jazdy czy dowód osobisty. Możliwe też będzie dodanie e-kluczy, np. do samochodu, pokoju hotelowego czy naszego domu. Brzmi futurystycznie, ale już teraz funkcja ta może być niezwykle przydatna, całkowicie eliminując potrzebę noszenia ze sobą portfela.
Sporo nowości ominie nas także w Mapach Apple, które doczekały się znaczących udoskonaleń. Najbardziej spektakularny jest nowy widok 3D, który jest nie tylko czytelny, ale po prostu ładny. Widoczne są na nim przejścia dla pieszych, sygnalizacja świetlna i budujące immersję drzewa.
Live text to nowość w systemie Apple. Pod tą nazwą kryje się optyczne rozpoznawanie znaków (OCR), które zidentyfikuje tekst na zdjęciach czy zrzutach ekranu, pozwoli go łatwo skopiować, a także wyszukać w Internecie. Przykładowo mając zdjęcie szyldu restauracji czy sklepu, użytkownik w kilka chwil znajdzie go na mapie, zadzwoni zarezerwować termin czy prześle szczegóły znajomym. Zastosowań jest oczywiście znacznie więcej i ogranicza je właściwie jedynie wyobraźnia użytkownika. I język. W chwili premiery ani w dającej się przewidzieć przyszłości raczej nie doczekamy się wsparcia dla języka polskiego.
iOS 15 – kiedy premiera i jakie urządzenia będą kompatybilne?
Nowy system pojawi się jesienią 2021 roku, prawdopodobnie we wrześniu, wraz z premierą nowych modeli iPhone’ów. Publiczna wersja beta ma być dostępna dla użytkowników iOS od przyszłego miesiąca.
System iOS 15 będzie dostępny na następujących urządzeniach:
- iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
- iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
- iPhone XS, iPhone XS Max
- iPhone X, iPhone XR
- iPhone 8, iPhone 8 Plus
- iPhone 7, iPhone 7 Plus
- iPhone 6S, iPhone 6S Plus
- iPhone SE (generacje 1-2)
- iPod Touch (7. generacja)
Serwis MacRumors przygotował podsumowanie konferencji w 9 minut:
- Oficjalna strona Apple
- Skąd się biorą wyznawcy Apple?
- AirTag od Apple to brelok za nawet 1700 zł
- Procesor Apple M1 przebił wydajnością Intel Core i7-11700K