autor: Bartosz Świątek
Wpadka Intela - Core i7-11700K wolniejszy od poprzednika w grach
Redaktorzy portalu AnandTech przetestowali najnowszą jednostkę obliczeniową Intela – Core i7-11700K – która zadebiutuje na rynku 30 marca. Wygląda na to, że w grach zrecenzowany właśnie procesor radzi sobie gorzej od zeszłorocznego CPU „niebieskich”.
W SKRÓCIE:
- testy redaktorów serwisu AnandTech wskazują, że procesor Core i7-11700K jest wolniejszy w grach od zeszłorocznego Core i7-10700K;
- w większości zastosowań jednostka radzi sobie gorzej od Ryzena 5800X;
- CPU pobiera też znacznie więcej prądu od swojego poprzednika oraz wspomnianego procesora AMD.
Na portalu AnandTech pojawiła się pierwsza recenzja nowego procesora Intela z serii Rocket Lake – Core i7-11700K. Testy są dość zaskakujące – wygląda na to, że w grach omawiana jednostka obliczeniowa jest często wolniejsza zarówno od CPU AMD Ryzen 7 5800X, jak i zeszłorocznego modelu „niebieskich”, czyli Core i7-10700K. Różnice na ogół sięgają kilku klatek animacji na sekundę.
W jednych tytułach nowy procesor przegrywa ze starszym bratem w każdym teście, zaś w innych radzi sobie tym gorzej, im bardziej podwyższymy detale. Według redaktorów portalu AnandTech przyczyną są opóźnienia (ang. latency) na cache’u L3, które są wyższe niż w przypadku Core i7-10700K (28-30 kontra 18-24 nanosekund).
To jednak nie wszystko, bowiem nowy procesor na ogół przegrywa z konkurencyjnym Ryzenem 7 5800X także w innych zastosowaniach (choć na szczęście przynajmniej zwycięża nad swoim poprzednikiem). Wyjątkami są tutaj głównie zadania wymagające dużej liczby czysto matematycznych obliczeń oraz programy Blender czy POV-Ray.
Co gorsza, nowa jednostka obliczeniowa Intela pobiera przy tym więcej mocy od CPU Core i7-10700K, nie wspominając o Ryzenie.
Przypominamy, że procesor Intel Core i7-11700K zadebiutuje 30 marca tego roku, co oznacza, że recenzja została opublikowana na ponad trzy tygodnie przed premierą – stało się tak dlatego, że niektóre sklepy zaczęły sprzedawać omawiany model wcześniej i redaktorom AnandTech udało się zdobyć jeden z egzemplarzy (dzięki temu ominęli umowę NDA narzuconą przez Intela). CPU najprawdopodobniej będzie kosztowało około 2100 złotych.