Jest nadzieja dla graczy; ważne zmiany w kopaniu Ethereum
Wielkie zmiany szykują się w jednej z kryptowalut – ETH. Można nawet zaryzykować nazwanie tych aktualizacji małą rewolucją. Czyżby nadchodził zmierzch „kopania” w takiej postaci, jaką znamy obecnie?
- mała rewolucja w Ethereum – transformacja z systemu Proof-of-Work na Proof-of-Stake;
- niższe zapotrzebowanie na moc GPU i nawet o 99,95% mniejsze zużycie energii.
Twórcy kryptowaluty Ethereum przygotowują wiele zmian, praktycznie modyfikujących podstawowy sposób jej działania. Choć cały proces może potrwać jeszcze wiele miesięcy, chyba można pozwolić sobie na określenie go małą rewolucją. A może nawet dużą, jeśli śladem ETH pójdą pozostali. Najważniejszymi profitami transformacji kryptowaluty mają być znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na moc kart graficznych, a także na energię – jej zużycie ma być niższe nawet o 99,95%.
Jak podaje blog Ethereum, to co można uznać za model działania kryptowaluty opierający się na dowodzie pracy (Proof-of-Work, PoW), zmieni się na dowód stawki (Proof-of-Stake, PoS). Pod nowy system przygotowywana jest sieć zwana Beacon Chain, która znacznie różni się od używanego obecnie standardowego blockchainu. Bardzo wysoki nacisk jest położony na bezpieczeństwo i pewność ustalonych wartości waluty w transakcjach.
Ethereum zakończy przejście na Proof-of-Stake w nadchodzących miesiącach.
To słowa Carla Beekhuizena, pracownika ds. badań i rozwoju w Fundacji Ethereum. Jeśli nowy system się sprawdzi, nie będzie już tak dużego zapotrzebowania na moc połączonych kart graficznych podczas wykopywania kryptowaluty. Skuteczność wydobywania w PoS zależy od liczby posiadanych monet, a nie mocy GPU lub urządzeń ASIC. Całościowe zużycie energii elektrycznej przez ETH, które obecnie porównywane jest do średniej wielkości państwa, spadnie do ekwiwalentu niewielkiego miasteczka. Zysk energetyczny bardzo wymownie ukazuje poniższy obrazek:
Oprócz oczywistych plusów transformacji, skorzystać na niej mogą też gracze. Gdy nie będzie już potrzebna taka moc do wydobywania, może karty graficzne pojawią się wreszcie w sklepach, w normalnych cenach? Na razie możemy chyba tylko pomarzyć o tym, choć ostatnie wydarzenia związane z Bitcoinem – zakaz w Chinach czy spadek kursu w wyniku działań Elona Muska – dają szansę na powrót rynku podzespołów PC do normalności. Teraz ogień nadziei graczy może mocno podsycić Ethereum 2.0 – oby transformacja się udała.